Skiforbundet slo alarm om utestengt trener – men brukte ham selv mot fluorjuks

av Langrenn.com • 06.10.2026
Han er utestengt fra trenerrollen på livstid. Nå viser det seg at 60-åringen har hatt en sentral oppgave for langrennsmiljøet – med ansvar for å avdekke ulovlig fluor.

Han er utestengt fra trenerrollen på livstid. Nå viser det seg at 60-åringen har hatt en sentral oppgave for langrennsmiljøet – med ansvar for å avdekke ulovlig fluor.

Skiforbundet gikk nylig ut med en tydelig advarsel om å bruke omstridte treneren Frank Evertsen, som er utestengt på livstid. Nå kommer det fram at 60-åringen brukes av langrennsmiljøet for å avdekke juks med fluor. 

I forrige uke avdekket TV 2 at Evertsen, som er fradømt retten til å være trener på livstid etter å ha forfalsket dokumenter og løyet på seg å være lege for ti år siden, er tilbake i idretten. 

Da sendte Skiforbundets landslagslege ut varsel om treneren til alle sine utøvere. Meldingen kommer etter at det ryktes at flere utøvere har benyttet seg av tjenestene til Evertsen, slik som behandling og rådgivning, etter at han ble utestengt. 

Se også: Utestengt på livstid – nå kobles han til langrennsmiljøet

Nå viser det seg at mannen de selv slo alarm om, har hatt tett tilknytning til miljøet. 

Evertsen er nemlig listet som kontaktperson for fluorkontroll under Beitosprinten, den nasjonale sesongåpningen på Beitostølen, i sesongen 2023-2024. I 2025 skal han ha hatt en liknende rolle. 

NSF: Uproblematisk

Arrangementssjefen i Skiforbundet Terje Lund sier til VG at «Evertsens bakgrunn ikke har vært tema eller blitt sett på som en utfordring i forbindelse med dugnadsjobben han tidligere har gjort for den lokale klubben på Beitostølen.»

Lund mener meldingen fra landslagslegen gjelder andre forhold. 

Arrangementsansvarlig for Beitosprinten Kjell Melbybråten sier at det er Skiforbundet som utpeker teknisk delegerte, og at de er ansvarlige for fluorkontrollen. 

– Den gjøres ikke av oss. Vår oppgave som lokal arrangør er å organisere den praktiske gjennomføringen rundt blant annet innsamling og utlevering av ski. Frank Evertsen koordinerte denne praktiske oppgaven i 2025, skriver Melbybråten til VG.

Han roser samtidig Evertsens innsats som frivillig. 

Dømt til fengsel i 2016

Frank Evertsen jobbet tidligere for Olympiatoppen, var ansett som en av Norges fremste fysiologer, og har vært trener for en rekke kjente idrettsutøvere, inkludert Karoline Bjerkeli Grøvdal og Sondre Norstad Moen. 

Men etter at to av hans utøvere ble jernforgiftet i 2002, måtte den profilerte treneren fratre jobben ved Olympiatoppen. 

I 2016 ble Evertsen dømt til fengsel for å ha jukset til seg legelisens ved å forfalske dokumenter, lyve på seg utdanning og jobberfaring som lege i Litauen.

Da politiet slo til mot Evertsen fant de flere typer reseptbelagte legemidler, inkludert astmamedisin, adrenalin­injeksjonsvæske, kortison­injeksjonsvæske, Voltaren-injeksjonsvæske og B12-injeksjonsvæske, samt homeopatiske produkter og en ampull med veksthormon. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Johaug med ny avsløring: – Jeg har gruet meg til å si det

    by Ingeborg Scheve
    05.09.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026
  • 1

    Trekker seg fra verdenscupen bare timer før start

    by langrenn.com
    28.02.2026
  • 210117 Martin Johnsrud Sundby of Norway after the men’s cross-country skiing skiathlon during the Norwegian National Ski Championships on January 17, 2021 in Trondheim.
    1

    Sjokkbeskjed: Brudd etter 11 år

    by Ingeborg Scheve
    29.09.2026
  • 250214 Kristine Stavås Skistad of Norway in the mixed zone after the Women's Sprint final during the FIS Cross-Country World Cup on February 14, 2025 in Falun. Photo: / kod SH / SH0584
    1

    Skistad snur: Gjør noe hun aldri har gjort før

    by Ingeborg Scheve
    01.10.2026

FlerE artikler

  • Landslaget tilbake der Bakken døde – moren er med

    Nesten ni måneder etter tragedien er landslaget tilbake. Mammaen til Bakken er også med. – Jeg tror ikke vi kan forstå det fullt ut.
    av Ingeborg Scheve
    04.10.2026
  • Verdens beste skiskytter rømte til Norge: – Jeg kommer til å gjøre det igjen

    av Ingeborg Scheve
    04.10.2026
  • Grand Finale Summit 2 Senja avslutter Ski Classics Sesongen 2026-27

    av Leandro Lutz
    04.10.2026
  • Verdenscupdøra er allerede lukket for flere stjerner

    av Ingeborg Scheve
    03.10.2026
  • Klæbo-rivalen avslører kreftdiagnose: – Snudde opp ned på livet

    av Langrenn.com
    03.10.2026