2 x dobbel Niskanen i det finske mesterskapet

av SC community • 04.04.2022
Det finske mesterskapet har blitt avholdt i Rovaniemi i helgen. Det ble Niskanen show på begge distanserennene.

Det finske mesterskapet har blitt avholdt i Rovaniemi i helgen. Det ble Niskanen show på begge distanserennene.

Julenissens hjemmsted Rovaniemi var vertskap for sesongavslutningen for de finske løperne. På programmet stod 5/10 km fri teknikk på fredag, stafetter lørdag og 30/50 km klassisk på søndag. Det hele endte med total Niskanen dominans.

På fredag vant søster Kerttu 5 kilometeren, drøyt fem sekunder foran Krista Parmakoski og 16 sekunder foran Mari Eder. Iivo på sin side slo Joni Mäki med 29 og Remi Lindholm med 39 sekunder da han crusiet inn til sin gullmedalje på den dobbelte distansen.

På lørdagens stafett ble det ingen gull for søskeparet, men Iivo fikk med seg en sølvmedalje etter å ha hatt klart beste etappetid på den tredje etappen.

Søndagens 30/50 km klassisk ble igjen et Niskanen-show. Kerttu fikk det litt lettere da en syk Krista Paramakoski ikke kom til start og kunne gå inn til en soleklar seier, 3.07 minutter foran Johanna Matintalo og 3.34 min foran Jasmi Joensuu. Iivo på sin side var nesten like suveren. Han tok igjen 2 minutter foranstartende Ristomatti Hakola etter 35 kilometer og hadde dermed full kontroll på sin argeste konkurrent. De to holdt sammen til mål. Bronsen gikk til Ville Ahonen 4.55 minutter bak Iivo.

Deltakelsen i mesterskapet var meget god. Hele 79 løpere fullførte femtikilometeren for herrer. Til sammenlikning var det 83 fullførende herrer på tilsvarende distanse i det norske mesterskapet i Harstad. I kvinneklassen var det enda mer påfallende. 40 kvinner fullførte tremila i Harstad, mens 62 finske kvinner kom til mål på søndagens tremil.

Se alle resultater fra det finske mesterskapet i Rovaniemi her

Ble historiske i Tour de Ski 
Det er ikke første gang at søsknene har vunnet samme renn på samme dag.

Under Tour de Ski i Lenzerheide i desember skrev søskenparet også historie: Først vant Kerttu 10km klassisk for kvinner, og bare noen timer etterpå vant Iivo 15km klassisk for menn. Det er første gang et søskenpar har vunnet samme renn på samme dag i verdenscupen. 

I OL var de like ved å gjenta bragden, om ikke på samme dag: Iivo vant 15km klassisk. Kerttu ble nummer to på 10km klassisk, fire tideler bak Therese Johaug. 

Kerttu tok bronse på 30km fristil i OL. Iivo sto over femmila i OL i Beijing, som forøvrig ble kortet ned til knappe tre mil på grunn av kulde og vind. På femmila i Holmenkollen i mars ble han nummer fire, 11 sekunder bak vinneren Martin Løwstrøm Nyenget. Men på søndagen var Niskanen overlegen. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • Erik Valnes of the Norwegian national cross-country skiing team at a press meet during day 3 of Tour de Ski on December 30, 2025 in Cavalese. Photo: Maxim Thoré / BILDBYRÅN
    1

    Valnes med klar melding: – Vi trenger han i OL

    by Ingeborg Scheve
    19.01.2026
  • 1

    – Føler at jeg har stjålet en OL-plass

    by Ingeborg Scheve
    21.01.2026
  • Foto: Jon Olav Nesvold / BILDBYRÅN /
    1

    Hedegart vant igjen

    by langrenn.com
    11.04.2026

FlerE artikler

  • Tvinges til å legge opp: – Drømte om å slutte på topp

    Har gått nesten 300 verdenscuprenn, tre OL og seks VM. Nå tvinges hun til å avslutte karrieren.
    av Ingeborg Scheve
    01.05.2026
  • Sjokk for Frida Karlsson: Supertreneren bytter idrett

    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026
  • Klæbo styrker sitt eget satsingsteam

    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026
  • Han fridde – og hun sa JA!

    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026
  • Vraket fra landslaget: – Det motiverer meg

    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026