Fra langløp til trenerjobb. Nå trenger klubben enda en juniortrener

av Marthe Katrine Myhre • 14.05.2022
Kari Vikhagen Gjeitnes avsluttet en solid langrennskarriere etter 2020-sesongen. Dette var etter vinteren som inneholdt en hel rekke gode prestasjoner i langløpssirkuset. Hun vant Marcialonga og ble nummer to i sammendraget i Ski Classics.

Kari Vikhagen Gjeitnes avsluttet en solid langrennskarriere etter 2020-sesongen. Dette var etter vinteren som inneholdt en hel rekke gode prestasjoner i langløpssirkuset. Hun vant Marcialonga og ble nummer to i sammendraget i Ski Classics.

Molde-jenta slo gjennom med individuelt gull på sprinten i junior-VM i 2005. Gjeitnes tok seg aldri opp på seierspallen i verdenscupen, men kan skilte med en 4.-plass i sprint fra Östersund i 2015. I alt var hun inne blant topp 10 i individuelle verdenscuprenn elleve ganger. I 2017 gikk hun over til å satse langløp.

Økende nivå og prestisje – Det er kjempe gledelig å se at langløp er en voksende del av langrenn både med tanke på deltakere og mediedekning, det er spennende. Samtidig er det bra å se at det er flere damer som velger å gå langløp og som virkelig tørr å satse, sier Kari Vikhagen Gjeitnes.

Etter at Kari la opp som langrennsløper har hun vært hovedtrener i Bækkelagets Sportsklub. Hun jobbet også der det siste året hun satset.

– Vi fikk en sønn som nå er 1,5 år og tar opp mye av tiden. Trening blir det betydelig mindre tid til enn før, men slik er livet og vi trives utrolig godt.

– Det er fint å se tilbake på en veldig lang og god skikarriere. Jeg angrer overhodet ikke på noen avgjørelser eller prioriteringer. Eneste er kanskje det at jeg burde tatt valget om å satse langløp enda tidligere.

– Dette ga meg ny motivasjon og en større forutsigbarhet og ro i satsingen enn det jeg hadde da jeg satset «vanlig» langrenn og i lange perioder måtte kvalifisere meg til verdenscup helg etter helg, forklarer Kari.

– Nå er jeg hovedtrener i skigruppa i Bækkelagets Sportsklub og har ansvar for junior og senior. Jeg trives kjempegodt som trener. Det er veldig fint å kunne bruke kunnskap opparbeidet gjennom en lang karriere til å hjelpe andre med å nå målene sine. Spesielt det med å følge opp ungdommer er både spennende og utfordrende på samme tid.

– Etter at Therese Johaug la opp blir det selvfølgelig store hull å tette, men med det landslaget som er i dag og de som kommer under i fra så er det absolutt grunn til å tro at norske damer kommer til å kjempe om medaljer og topplasseringer, sier Vikhagen Gjeitnes. Det jobbes i alle fall veldig godt i team og klubber rundt omkring.

I Bækkelagets Sportsklub har de fokus på at juniorene skal utvikle kapasitet og teknikk og bygge opp en så solid grunnmur at man tåler å trene mengden som kreves for å lykkes som senior.

– Jeg er også opptatt av at unge utøvere tar eierskap til sin egen trening og over tid lærer seg å bli selvstendige utøvere som er trygge på seg selv og det de gjør.

– Fra junioralder er det vikrkleig lov å satse skikkelig og si at en ønsker å bli god, mener Kari. Dette er jo viktig for å legge føringer i hverdagen.

Her er det lov å bli god Bækkelagets Sportsklub er en liten klubb som har både bredde og topp. De legger opp fellestreningene slik at alle kan delta og ha et bra treningsutbytte etter sitt nivå og sine ambisjoner.

– Vi har 2 til 3 fellestreninger i uka. Som klubb har vi 3 nærsamlinger og 4-5 fjernsamlinger for juniorene, noe færre fjernsamlinger for de yngre gruppene. Junior er i tillegg en del av klubbsamarbeidet i Oslo Skikrets, Team Kollen som har en del samlinger. Sett i en helhet er dette et veldig bra opplegg for å bli så god som hver og en ønsker, men er den tidligere langrennsløperen.

– Det er absolutt flere unge og ivrige på tur opp. Det kryr det av. Bækkelagets Sportsklub har en av de, Milla Grosberghaugen Andreassen som vant alle Norgescuprenn i K17 i vinter. Dette er en juvel vi må ta vare på.

På jakt etter ny trener Nå er imidlertid Bækkelagets Sportsklub på søken etter en ny juniortrener som kan gå inn i teamet. Kari lover at den nye kommer inn i et solid miljø og blir en del av en gjeng langrennsløpere som gir glede og energi. Det er viktig for skigruppa med gode treningsplaner og individuell oppfølging. Så er du en sulten og søkende tidligere langrennsløper, eller fortsatt satsende kan dette absolutt være drømmejobben.

– Det hadde vært skikkelig fint for oss å få inn en person til i staben fra rett etter sommerferien. Klubben er utviklingsorientert og har veldig konkurransedyktige betingelser. Ikke nøl med å ta kontakt med oss, avrunder Kari Vikhagen Gjeitnes.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • Erik Valnes of the Norwegian national cross-country skiing team at a press meet during day 3 of Tour de Ski on December 30, 2025 in Cavalese. Photo: Maxim Thoré / BILDBYRÅN
    1

    Valnes med klar melding: – Vi trenger han i OL

    by Ingeborg Scheve
    19.01.2026
  • 1

    – Føler at jeg har stjålet en OL-plass

    by Ingeborg Scheve
    21.01.2026
  • Foto: Jon Olav Nesvold / BILDBYRÅN /
    1

    Hedegart vant igjen

    by langrenn.com
    11.04.2026

FlerE artikler

  • Enda en langrennsprofil legger opp: – Har mistet drivkraften

    Sveriges hissigpropp legger opp – etter 11 år med høy temperatur og friske utspill i pressesonen.
    av Ingeborg Scheve
    01.05.2026
  • KRONIKK: Når skal vi få vite sannheten om Ski-VM?

    av Audun Høisæther, styreleder, Foreningen Skigrasrota
    01.05.2026
  • Start rulleskisesongen riktig

    av Teemu Virtanen
    01.05.2026
  • Tvinges til å legge opp: – Drømte om å slutte på topp

    av Ingeborg Scheve
    01.05.2026
  • Sjokk for Frida Karlsson: Supertreneren bytter idrett

    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026