Ski Classics: Fortsatt nei til russerne

av Ingeborg Scheve • 16.05.2023
Ski Classics opprettholder utestengelsen av utøvere og lag fra Russland og Belarus.

Ski Classics opprettholder utestengelsen av utøvere og lag fra Russland og Belarus.

Langløpsserien Ski Classics har vedtatt at utøvere og lag fra Russland og Belarus skal utestenges fra alle konkurranser i langløpsserien også kommende sesong. Årsaken er den pågående og stadig mer alvorlige krigen i Ukraina. 

Ski Classics har fra før frosset Challenger-statusen til alle konkurranser i Russland. 

– Styret i Ski Classics har vedtatt å opprettholde utestengelsen av utøvere og lag fra Russland og Belarus som ble innført i februar 2022. Når påmeldingen til Ski Classics Sesong XV åpner om kort tid, vil situasjonen være den samme, sier daglig leder i Ski Classics David Nilsson i en pressemelding

FIS avgjør om uke
Om en uke skal styret i det internasjonale ski- og snowboardforbundet (FIS) avgjøre om de vil slippe tilbake utøvere fra Russland og Belarus kommende sesong. 

I slutten av mars kom den internasjonale olympiske komité (IOC) med en anbefaling om at utøvere fra Russland og Belarus igjen skal få delta i internasjonale konkurranser, under nøytralt flagg og med krav om at utøverne ikke har støttet krigen og ikke er tilknyttet militæret eller sikkerhetstjenester. 

Les også: IOC åpner for Bolshunov & Co neste sesong

Det internasjonale ski- og snowboardforbundet FIS Council FIS opplyser at de har tatt IOCs anbefalinger til etterretning, og at FIS Council skal behandle saken på neste styremøte. Det arrangeres i Zürich i Sveits 24. mai. 

Tidligere skipresident Erik Røste er Norges representant i FIS Council. Han frykter at IOCs anbefalinger vil føre til kaos. 

Les mer: Røste frykter fullt kaos i FIS

Da saken var oppe til behandling i FIS Council i høst, ble vedtaket nei til utøvere fra Russland og Belarus. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Petter Northug of Norwegian broadcaster TV2 after the Men's Cross Country Skiing 15 km Classic Mass start during day two of Tour de Ski on December 29, 2024 in Toblach.
    1

    Petter Northug trekker seg

    by Ingeborg Scheve
    24.02.2025
  • Alvar Myhlback Vasaloppet 2025 Foto: Reichert/NordicFocus.
    1

    Sensasjonell seier i Vasaloppet 2025

    by Ingeborg Scheve
    02.03.2025
  • 1

    Nyforlovet og på flyttefot – men sliter med treningsmonsteret

    by Ingeborg Scheve
    19.09.2025
  • Olov Roos SkiErg Open 2025 Oskar Svärd
    1

    Ukjent 30-åring sjokkerte – knuste eliten og satte historisk rekord

    by Ingeborg Scheve
    07.09.2025
  • 1

    – Sa til meg selv at jeg skulle vinne!

    by Kjell-Erik Kristiansen
    21.09.2025

FlerE artikler

  • Mer kaos i Ski-VM: Styret går av – mot eiernes vilje

    Styret i Ski-VM har valgt å trekke seg, til tross for at eierne ber dem sluttføre. Men styret mener de har gjort sin jobb, og at andre får ta seg av innspurten.
    av Ingeborg Scheve
    01.10.2025
  • Mistenkt harepest etter Norgescup-finalene i Ås

    av Kjell-Erik Kristiansen
    01.10.2025
  • Northug bekrefter vinterens satsingplaner

    av Ingeborg Scheve
    01.10.2025
  • Nå har Aron fått en lillesøster

    av Kjell-Erik Kristiansen
    01.10.2025
  • Lægreid frustrert over IBUs obligatoriske OL-kickoff

    av Ingeborg Scheve
    01.10.2025