IOC åpner for Bolshunov & Co neste sesong

av Ingeborg Scheve • 02.04.2023
Alexander Bolshunov (foran) og landslagskollegaene Sergey Ustiugov, Alexey Chervotkin og Ilia Semikov
Det går mot russisk retur neste vinter: IOC har besluttet å åpne for at utøvere fra Russland og Belarus igjen vil kunne delta i internasjonale konkurranser.

Det går mot russisk retur neste vinter: IOC har besluttet å åpne for at utøvere fra Russland og Belarus igjen vil kunne delta i internasjonale konkurranser.

Etter møtet i den internasjonale olympiske komité 28. mars, ser det ut til at IOC åpner for at utøvere fra Russland og Belarus igjen skal kunne delta i internasjonale konkurranser. Det vil også gjelde vintersport fra neste sesong. 

Begrunnelsen fra IOC er at de mener det ikke vil være noen sikkerhetsrisiko ved å slippe disse utøverne tilbake. 

– Det viktigste her, og det som har endret seg, er at deltakelse fra utøvere med russisk og belarusisk pass i internasjonale konkurranser fungerer. Det har ikke vært noen problemer med sikkerhet, forklarte IOC-presidenten Thomas Bach da IOC la fram sin beslutning 28. mars. 

Strenge kriterier
Det gjenstår likevel å se om det skjer, og om russerne faktisk kommer tilbake i for eksempel langrenn og skiskyting. 

For det første vil de russiske utøverne måtte innfri en rekke strenge kriterier: 

  • De må delta under nøytralt flagg, altså ingen flagg eller andre nasjonale symboler, ei heller noen nasjonalsang dersom de vinner
  • De kan ikke delta som lag, altså ikke i stafetter, nasjonscuper og andre former for lagkonkurranser
  • Utøvere som aktivt og offentlig uttrykker støtte til Russlands krig i Ukraina
  • Utøvere som er tilknyttet det militære

Se hele IOCs vedtak 28. mars.

Välbe: – Kategorisk imot
Det siste punktet, om militær tilknytning, blir tyngst å innfri for de russiske utøverne. 

Ifølge den russiske skipresidenten Jelena Välbe er alle russiske utøvere militære. Hun tordnet mot IOCs vilkår da de ble lagt fram 28. mars. 

– Det er som jeg har sagt tidligere: Dette vil jeg ikke diskutere. Jeg er kategorisk imot nøytral status, og spesielt med masse ekstra krav, sier hun til det russiske nyhetsbyrået RIA, og fortsetter. 

– Slik jeg leser dette, så prøver IOC igjen å legge hele byrden på de internasjonale forbundene, som tydeligvis tar dette som instruks. Min mening er at vi ikke trenger internasjonale konkurranser med de vilkårene der. 

Det siste punktet i lista over vilkår kan potensielt gi IOC og særforbundene en hodepine: Utenfor Skandinavia er det svært vanlig at satsende utøvere er tilknyttet det militære, politiet eller tollvesenet. Det gjelder for eksempel lands som Tyskland, Østerrike, Italia og Frankrike, som alle er tunge nasjoner i internasjonalt langrenn og skiskyting.

Diskusjonen om Norges stilling til IOCs beslutning har rast i hele vinter. 

Les mer: 
Norge kraftig ut mot IOC om russisk deltakelse

Astrid Uhrenholdt Jacobsen raser ut mot NRK etter antydning om at hun åpner for russisk retur

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ny beskjed om Emil Iversen

    by Ingeborg Scheve
    15.01.2026
  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • 1

    – Klæbo jukset i OL

    by langrenn.com
    11.03.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026

FlerE artikler

  • Norge overlegne i verdenscupens sprintstafett i Sveits

    Norge ”reiste kjerringa” etter at spesielt herrene gjorde en svak innsats i fredagens individuelle sprint i verdenscupen i Sveits. Bare 24 timer senere utklasset den norske kvartetten hele verdenseliten og vant en bunnsolid seier i sprintstafetten. Fire etapper i prinsipp helt uten feil.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    25.04.2026
  • Johaug med nytt comeback: – Føles helt jævlig

    av Ingeborg Scheve
    25.04.2026
  • Klæbo slår til igjen – lokal unggutt på pallen i Bysprinten

    av Ingeborg Scheve
    25.04.2026
  • Dette er Klæbos krav til Skiforbundet

    av Ingeborg Scheve
    24.04.2026
  • To nye utøvere får avslag: – Maktmisbruk 

    av Ingeborg Scheve
    24.04.2026