Johaug om OL-planene: – Jeg er ikke klar

av Ingeborg Scheve • 25.04.2025
250101 Therese Johaug of Norway in the mixed zone after the Women's Cross Country Skiing 15 km Classic Technique Pursuit during day five of Tour de Ski on January 1, 2025 in Toblach.
Therese Johaug hadde lovet å komme med en avgjørelse om OL-satsingen etter påske. Dette sier hun nå.

Therese Johaug hadde lovet å komme med en avgjørelse om OL-satsingen etter påske. Dette sier hun nå.

Therese Johaug ønsker mer tid før hun avgjør om hun fortsetter å satse for fullt mot OL.

– Jeg er sliten etter en lang og begivenhetsrik sesong, og føler at jeg ikke er klar for å ta en avgjørelse om fremtiden nå. Derfor har jeg bedt om å få noe mer tid før jeg tar en endelig beslutning. Det er viktig for meg at en så viktig avgjørelse tas når jeg har overskudd og er klar for det, sier Johaug fredag ettermiddag.  

Får den tida hun trenger

Ledelsen i langrenn har full forståelse for at Therese trenger mer tid.

– Therese får den tiden hun trenger, og vi ønsker ikke på noen måte å presse henne når det gjelder en så viktig avgjørelse. Vi håper naturligvis at hun fortsetter og vil legge til rette for det. Men dette er noe hun må bestemme fullt og helt selv, sier daglig leder i langrenn Cathrine Instebø. 

Rent formelt blir Therese Johaug tatt ut på landslaget for kommende sesong, men det er ikke satt noen tidsfrist for når hun må ta en endelig avgjørelse.

– Det har irritert meg mye 

Da Johaug gjorde comeback i forkant av sesongen 2024/25, var hovedmålet å ta gull på femmila under VM i Trondheim, første gang damene skulle gå den distansen i et mesterskap. Slik gikk det som kjent ikke. 

36-åringen kom hjem fra VM med tre sølv og en bronse på femmila. Og hun innrømmer at det gnager på henne.

 – Den femmila i Trondheim. Det har irritert meg mye. Jeg føler virkelig at jeg ikke fikk ut det jeg var god for, sa hun til NRK etter VM. 

Og det er nettopp det som kan være faktoren som gjør at Johaug går for OL 2026.

– Spesielt det at VM i Trondheim ikke gikk som planlagt. Det skal jeg ærlig innrømme. Helvete, er det mulig? Det er ikke mulig å være totalt fire sekunder unna fire gull. Kødder du liksom, sa Johaug til VG, smalt hånden i bordet og gliste.

Se også: Johaug med ny beskjed om framtida

Gradvis på glid

Etter VM forlenget Johaug karrieren flere ganger. 

Først var det verdenscuprunden i Holmenkollen helga etter VM som skulle blir punktum for comeback-karrieren. Der tok Johaug en overlegen seier på 20 kilometer klassisk den første dagen. Men så ble hun grundig slått på 10 kilometer fristil dagen etter. Da havnet hun utenfor pallen. 

Så knuste hun alle på femmila i Lahti 23. mars, sesongens aller siste verdenscuprenn. Johaug var inne et minutt foran Astrid Øyre Slind på andreplass. Hun slo Ebba Andersson med tre og halvt minutt, svensken som ble VM-dronninga i Trondheim og slo Johaug på to av tre renn i mesterskapet.

Femmila i Lahti gikk i klassisk stil. Det gjør også femmila i OL 2026. 

Går etter magefølelsen

De siste ukene har Johaug gjentatte ganger antydet at hun er fristet til å satse videre mot OL 2026 og at hun vil komme med en endelig beslutning etter påske. 

– Det hadde vært veldig kult. Jeg har aldri gått et OL i Europa. Men jeg vet også at det ikke bare er å gå OL. Man må gjøre en enorm satsing, sier Johaug. 

Nå har hun altså bedt om mer tid før hun tar avgjørelsen.

– Jeg tror magefølelsen kommer til å avgjøre. Jeg må kjenne innerst inne at jeg vil dette. Har jeg ikke med meg magefølelsen, så vil det heller ikke lykkes. Det skal føles rett for meg, sier hun.

Se også: 
Sår tvil om karriereslutt: – Han er nok ikke sugen på å ha en sur, gravid Therese hjemme

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • Erik Valnes of the Norwegian national cross-country skiing team at a press meet during day 3 of Tour de Ski on December 30, 2025 in Cavalese. Photo: Maxim Thoré / BILDBYRÅN
    1

    Valnes med klar melding: – Vi trenger han i OL

    by Ingeborg Scheve
    19.01.2026
  • 1

    – Føler at jeg har stjålet en OL-plass

    by Ingeborg Scheve
    21.01.2026
  • Foto: Jon Olav Nesvold / BILDBYRÅN /
    1

    Hedegart vant igjen

    by langrenn.com
    11.04.2026

FlerE artikler

  • Slik mestrer du dobbelttak med fraspark – tips til bedre rulleskiteknik

    Dobbelttak med fraspark kombinerer kraften fra beinarbeidet med armer og kjernemuskulaturen. I denne videoen lærer du teknikken som gjør at du kan ta deg fram både raskere og mer effektivt.
    av Langrenn.com
    12.05.2026
  • KRONIKK: Skiforbundet er en demokratisk organisasjon – og takk for det

    av Torkjel Kleppo Grøndalen, Styreleder Drøbak-Frogn langrenn
    11.05.2026
  • Fischer sa han var for dyr – nå avslører han sannheten

    av Ingeborg Scheve
    11.05.2026
  • FIS skreddersyr regler for å stoppe Norge

    av Ingeborg Scheve
    11.05.2026
  • Ferdig i Team Aker Dæhlie: – Et lett valg

    av Ingeborg Scheve
    11.05.2026