Knusende dom: – Johaug svikter totalt

av Ingeborg Scheve • 02.03.2025
Therese Johaug (NOR) - FIS Nordic World Ski Championships Cross-Country, skiathlon women, Trondheim (NOR). Foto: Modica/Nordic Focus
36-åringen gråt da gullet glapp i VM-comebacken. Men Therese Johaug var ikke bedre enn nest best på søndagens skiathlon i Granåsen, mener langrennsekspertene.

36-åringen gråt da gullet glapp i VM-comebacken. Men Therese Johaug var ikke bedre enn nest best på søndagens skiathlon i Granåsen, mener langrennsekspertene.

Langrennsdronninga Therese Johaug var ikke bedre enn nest best på det første rennet i VM-comebacken i Trondheim, mener langrennsekspert Petter Skinstad. 

36-åringen tapte gullet på målstreken til tittelforsvarer fra 2023 Ebba Andersson. At Johaug blir nummer to, er fordi hun ikke leverer bedre. 

– Therese Johaug svikter totalt på det tekniske i dag. Stresser og går dårlig på ski, kjører svingene med redsel i blikket, mister balansen på oppløpet og strekker ikke frem foten ordentlig. Dette løpet var et minutt dårligere enn de hu leverte på Lillehammer, Tour de Ski og i NM, oppsummerer Skinstad på X. 

– Ebba går like bra teknisk enten hun går alene eller i felt. Og hun løser også det isete føret mye bedre. En verdig vinner i dag. 

Se også: Snyter Johaug for comeback-gullet på målstreken

Skinstad mener samtidig at Johaug har potensial til å få revansj utover i mesterskapet. 

– Johaug hadde vunnet om hun hadde løst det bedre. 

Video med høydepunkter fra damenes 20 kilometer skiathlon under VM i Trondheim ser du HER

Får medhold i dommen

Ekspertkommentator i NRK Martin Johnsrud Sundby, er enig med Skinstad. Han mener Johaug bærer preg av at hun ikke har trent tilstrekkelig på de forholdene som møtte løperne på dagens renn i Granåsen. 

På grunn av regnet og mildværet besluttet arrangøren å salte løypene. Dermed ble det fastere forhold, men også vesentlig mer isete. Det er ingen fordel for Johaug. 

– Det som skjedde her tidligere i uka… det er litt spennende, sier Sundby på direkten, og utdyper. 

– Da Therese kom på stadion, hun var her og vi så hun ankom, da var det litt isete, og så drar Therese hjem fordi hun sier hun «skal trene på mer relevante forhold». Tenk om hadde kjørt den hardøkta på isen? Johaug valgte å droppe tirsdagens trening i VM-anlegget fordi det var isete forhold i løypene) … 

Kollegaen Fredrik Aukland henger seg på. 

– Med fasit i hånden så var det en feil (å droppe økta). For sånn som det var i dag, så endret det seg ekstremt fra før og etter salting. Det ble mye likere etter salting, som det føret som var da de valgte å ikke kjøre trening. Det bør man tenke på de neste dagene, for regnet skal fortsette, sier Aukland.

Se også: Fly forbannet på svensken 

Gråt over gullet som glapp

I mål er Johaug skuffet. Det var så lite som skilte at det måtte målfoto til for å avgjøre hvem som vant. Hun har ikke lyst til å se på målfoto. 

– Jeg orker det egentlig ikke. Jeg bommet på de siste takene. Det var kjempekjedelig, sier hun, og da kommer tårene. 

Sølvet til Therese Johaug er Norges eneste medalje på damenes 20 kilometer skiathlon. 

Jonna Sundling tar bronsen foran Frida Karlsson, som sørger for tre svensker på de fire første plassene. Heidi Weng på femteplass blir nest beste norske. 

Program VM i Trondheim

Allerede på tirsdag får Johaug, Weng og den norske troppen nye sjanser. Da er det klart for 10 kilometer klassisk med individuell start i Granåsen, andre distanseøvelse i langrenn under VM i Trondheim. 

Herrene går klokka 13.00 og damene går klokka 15:30. Rennene sendes på NRK TV.

VM i Trondheim arrangeres fra 26. februar til 9. mars

Alt om VM i Trondheim: Komplett program, sendetider og resultater

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Federico Pellegrino (ITA) - FIS Nordic World Ski Championships Cross-Country, team sprint, Trondheim (NOR).
    1

    – Det er så respektløst!

    by Ingeborg Scheve
    06.03.2025
  • Frida Karlsson of Sweden and Ebba Andersson of Sweden after the women's 50 km free technique mass start during day 12 of the 2025 FIS Nordic Ski World Championships on March 9, 2025 in Trondheim.
    1

    Bitter etter VM-femmila: – Jeg har vært tydelig med Frida

    by Ingeborg Scheve
    09.03.2025
  • 1

    Flørtet i et år – nå har de flyttet sammen rett ved løypa

    by Ingeborg Scheve
    06.11.2025
  • Therese Johaug (NOR) - FIS Nordic World Ski Championships Cross-Country, skiathlon women, Trondheim (NOR). Foto: Modica/Nordic Focus
    1

    Knusende dom: – Johaug svikter totalt

    by Ingeborg Scheve
    02.03.2025
  • 1

    Sesongåpning i langrenn og skiskyting: Program og TV-tider 

    by Ingeborg Scheve
    10.11.2025

FlerE artikler

  • Nå kommer det vanskeligste steget for JVM-kongen

    – Den største forskjellen er at det er mange flere gode i seniorklassen. 21-årige Sivert Silsand Gerhardsen fra Tromsø har rast gjennom junioralderen og dominert. To gull i junior-VM i Östersund siste sesong, 5 gull de siste tre sesongene. Men i helgen begynner det vanskeligste steget: Opp blant de riktig store gutta!
    av Kjell-Erik Kristiansen
    14.11.2025
  • Langrennsprofil tiltalt, risikerer yrkesforbud

    av Ingeborg Scheve
    14.11.2025
  • En uke igjen til sesongpremieren på Ski Classics Ski or Die sesong III

    av Langrenn.com
    14.11.2025
  • Sjokkseier på herresprinten i Muonio

    av Ingeborg Scheve
    14.11.2025
  • Herjet med hjemmefavorittene i sprintfinalen i Muonio

    av Ingeborg Scheve
    14.11.2025