Richard Jouve vinner sin første verdenscupseier, Wiig nære pallen.

av SC community • 03.03.2022
Sprinten i Drammen ble arrangert for første gang i 2003 og har vært et fast innslag på verdenscupkalenderen siden. På grunn av koronaviruset måtte hele det norske sprintlandslaget, pluss Even Northug, kaste inn håndkleet. Det åpnet døra for mange av våre nest beste til å vise seg fram fra sin beste side.

Sprinten i Drammen ble arrangert for første gang i 2003 og har vært et fast innslag på verdenscupkalenderen siden. På grunn av koronaviruset måtte hele det norske sprintlandslaget, pluss Even Northug, kaste inn håndkleet. Det åpnet døra for mange av våre nest beste til å vise seg fram fra sin beste side.

Men i kampen mot mange rutinerte løpere måtte mange norske løpere si takk for seg i prologen og kvartfinalen. Bare Sivert Wiig, Harald Østberg Amundsen og Pål Trøan Aune klarte å komme seg gjennom det trange nåløyet til semifinalen.

I semifinale nummer en klarte Wiig å ta seg videre som lucky loser, mens Østberg Amundsen havnet sist og endte dagen på en 11. plass. I semifinale nummer to gikk Trøan Aune et sterkt heat og tok seg videre til finalen sammen med Federico Pellegrino.

Men han som skulle bli dagens mann var raskest allerede fra prologen og hadde kommandoen i alle sine heat. Richard Jouve hadde hatt 12 besøk på seierspallen tidligere, men aldri stått på toppen av pallen. Mye av det skyldes en mann ved navn Johannes Høsflot Klæbo. Men i Drammen, på besøk nummer 13, skulle han endelig lykkes i å vinne sin første verdenscupseier. På oppløpet i finalen var det liten tvil, ingen var i nærheten av å utfordre franskmannen.

Kineseren Qiang Wang, som viste seg fram helt i verdenstoppen for første gang under OL fortsetter å imponere og tar en kjempesterk andreplass. Han trenes for tiden av den tidligere russiske toppsprinteren Nikita Kriukov og har også Ole Marius Bach og Bernhard Rønning med seg i støtteapparatet.

Lucas Chanavat kompletterer pallen og setter prikken over i for en sterk fransk dag. Sivert Wiig kjemper lenge for å klatre opp på pallen, men klarer ikke å komme seg forbi Chanavat på slutten.

De to gutta som kom fra semifinale nummer to, Pellegrino og Trøan Aune, må ta til takke med en femte- og sjetteplass.

Slik gikk det for kvinnene

Komplette resultater

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Federico Pellegrino (ITA) - FIS Nordic World Ski Championships Cross-Country, team sprint, Trondheim (NOR).
    1

    – Det er så respektløst!

    by Ingeborg Scheve
    06.03.2025
  • Frida Karlsson of Sweden and Ebba Andersson of Sweden after the women's 50 km free technique mass start during day 12 of the 2025 FIS Nordic Ski World Championships on March 9, 2025 in Trondheim.
    1

    Bitter etter VM-femmila: – Jeg har vært tydelig med Frida

    by Ingeborg Scheve
    09.03.2025
  • 1

    Flørtet i et år – nå har de flyttet sammen rett ved løypa

    by Ingeborg Scheve
    06.11.2025
  • 1

    Sesongåpning i langrenn og skiskyting: Program og TV-tider 

    by Ingeborg Scheve
    10.11.2025
  • Therese Johaug (NOR) - FIS Nordic World Ski Championships Cross-Country, skiathlon women, Trondheim (NOR). Foto: Modica/Nordic Focus
    1

    Knusende dom: – Johaug svikter totalt

    by Ingeborg Scheve
    02.03.2025

FlerE artikler

  • Outsideren jubler etter superskrell på Beitostølen: – Det er helt sjukt!

    Seks tideler skiller outsiderne på Beitostølen, ungjentene knuser Heidi Weng i OL-øvelsen 10-kilometeren fristil på søndag.
    av Ingeborg Scheve
    23.11.2025
  • Kristine Stavås Skistad slaktes av Ski-Norge

    av Ingeborg Scheve
    23.11.2025
  • Driter i sesongåpningen, tar heller økta på stakemaskin

    av Langrenn.com
    23.11.2025
  • Startlister og starttider søndag

    av Langrenn.com
    23.11.2025
  • Ni uker i bromance-bobla: Klæbo og Iversens «couples retreat» før sesongstart

    av Ingeborg Scheve
    22.11.2025