Knuste ”Lipno-eksperten” i 9 km lang motbakke
– Det var en tøffere stigning enn jeg trodde, men jeg er glad for at jeg kunne spurte best og ta seieren. Den 30-årige nordmannen fra Harstad debuterte i det tsjekkiske Lipnoloppet. Og i den 9 km lange motbakken mot mål spurtet han ifra de siste to årenes vinner etter en steinhard duell.
Tyskeren Thomas Bing har dominert Lipnoloppet ved Frymburk syd i Tsjekkia de siste to årene. For to år siden slo han selveste Andreas Nygaard i det 55 km lange rennet, og ifjor var det Max Novak som fikk gi seg.
I år var den tøffeste motstanderen Magnus Vesterheim, ny i Team Ramudden den kommende sesongen.
– Jeg tok spurten etter 14 km, men jeg var ikke klar over at vi gikk rett inn i en tung motbakke med en gang. Der fikk jeg problemer og var svært nær å måtte slippe Bing, sier Vesterheim.

Tøff avslutning i motbakke
De to distanserte seg etter hvert klart fra andre. Til slutt ble det en avgjørelse i den 9 km lange bakken mot mål. Her er snittet over 11% på de fleste strekninger.
– Inn i bakken fikk jeg nærmest et lite sjokk, men jeg hentet meg igjen. Så kom det litt regn og ble kaldere mot slutten. Thomas Bing var sterk, men jeg kunne akkurat hente fram det nødvendige på slutten, sier Vesterheim, som ikke fikk noen luke før på de siste få hundre meterne inn til mål.
Dermed kapret han også 50 Ski Classics-poeng, for Lipnoloppet er et Challenger-løp på rulleski.
Harstad-løperen tok med seg Lipnoloppet på vei til trening i Kroatia de nærmeste dagene. Han debuterte i løpet. Vinnertiden var fire minutter bak løyperekorden, som Thomas Bing fortsatt har.
Vinnertiden ble 2.14,55. Fabian Stocek, Team Slavija Pojistovna Robinson Trentino var tredjemann i mål, men hele 4,41 minutter bak Vesterheim.

Schützova sterkere
Blant damene ble det aldri spennende. Sandra Schützova stakk ifra etter den første spurten ved 14 km, og hun økte hele veien. Team Kaffebryggeriet-Driv-løperen hadde en stund over 12 minutters forsprang og truet en stund også løyperekorden.
Den greide hun ikke, men Katerina Janatova – som vant rennet i 2022 og 2023 – gav opp da luka ble for stor, og hun safet bare inn til en 2.plass. Team Aker Dæhlie-løperen – som bor på Lillehammer og satser mot OL i Italia – beholdt derimot rekorden på damesiden.
Schützova har hatt en bra høst med bra innsats også i Alliansloppet i Trollhättan og tsjekkisk mesterskap i sprint. 33-åringen jager sin første pallplass i Ski Classics kommende vinter.
Vinnertiden var 2.39,19, og det var hennes første seier her etter to andreplasser i de siste forsøkene. Janatova var nesten 12 minutter bak.
Resultatene finner du her.