Norges lag til mixed sprinten og mixed stafetten i Falun

av Ingeborg Scheve • 12.03.2022
Norge stiller med to lag til mixed-team sprinten og to lag til mixed stafetten på verdenscupavslutningen i Falun på søndag.

Norge stiller med to lag til mixed-team sprinten og to lag til mixed stafetten på verdenscupavslutningen i Falun på søndag.

De to konkurransene på siste dag av verdenscupavslutningen i Falun blir ekstra spennende av flere grunner. Det er nemlig første gang i historien at det arrangeres mixed-team sprint og mixed stafett i langrenn på verdenscupnivå. 

Dette er Norges lagoppstillingen til søndagens mixed-team sprint og mixed stafett. 

Norge 1
1. Heidi Weng
2. Hans Christer Holund
3. Didrik Tønseth
4. Therese Johaug

Norge 2
1. Ragnhild Haga
2. Sjur Røthe
3. Simen Hegstad Krüger
4. Marte Skaanes

Norge 1 
1. Lotta Udnes Weng
2. Harald Østberg Amundsen

Norge 2
1. Tiril Udnes Weng
2. Martin Løvstrøm Nyenget

De to konkurransene på siste dag av verdenscupavslutningen blir ekstra spennende av flere grunner. Det er nemlig første gang i historien at det arrangeres mixed-team sprint og mixed stafett i langrenn på verdenscupnivå. 

Enkle regler
Formatet på de to nye konkurransene er enkle. 

På mixed stafetten kan hver nasjon stille med to lag. Hvert lag skal bestå av to kvinner og to menn. Alle går 5km hver, og det gås kun fri teknikk. Rekkefølgen er kvinner/mann/mann/kvinne.

Mixed stafetten starter klokka 10:30. Startlister og resultater finnes her.

Se startlister og detaljer for lagsprinten her.

På mixed team sprinten kan hver nasjon stille med to lag. 

I prologen går alle de påmeldte løperne hver for seg, med intervallstart. Så legge tidene til de løperne som er på lag sammen, og de 20 beste lagene går til finalen. 

I finalen går hver av løperne seks runder, totalt 12 runder, med veksling mellom hver runde. Etter annenhver runde blir de to siste lagene tatt ut. 

Finalene i mixed team stafetten starter klokka 13:30.

På grunn av Russlands invasjon og krigen i Ukraina, har FIS fratatt Russlands verdenscupfinalen i langrenn. Den skulle gått i Tyumen i Russland helga 18. til 20. mars. Til tross for iherdig innsats, klarte ikke FIS å finne noen ny arrangør til verdenscupfinalen. 

Dermed er helgas verdenscuprunde i Falun også sesongens siste. Helga åpnet med sprint på fredag, fortsatte med distanserenn i dag, og avsluttes altså i morgen med mixed-team sprint og mixed stafett. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 090220 Skidor, VM: Andrus Veerpalu på väg mot segern på 15 km © - 29514
    1

    Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    by Langrenn.com
    20.05.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Gjør det igjen: Ny seier i Johaug-stil

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • Mari Folkvord, COC Falun 2025 Foto: Daniel Eriksson / BILDBYRÅN
    1

    Norsk verdensmester legger opp, bare 26 år gammel

    by Langrenn.com
    02.06.2026

FlerE artikler

  • Tapte valget med 1 stemme – FIS-presidenten går av

    Etter et utrolig dramatisk valg på FIS-kongressen i Beograd tapte den sittende FIS-presidenten Johan Eliasch (bildet) med 1 eneste stemme. Dermed må den styrtrike svensk-brittisk-georgiske sjefen avgå. Ny president blir ukjente Alexander Ospelt fra Liechtenstein.
    av Kjell-Erik Kristiansen og Ingeborg Scheve
    11.06.2026
  • Bråstopp for skiskytterstjernen – sesongen kan være kjørt

    av Adéla Ročárková/ Ingeborg Scheve
    11.06.2026
  • Hevet seg 240 prosent på ett år

    av Ingeborg Scheve
    11.06.2026
  • Klæbo: – Mitt neste store mål

    av Ingeborg Scheve
    11.06.2026
  • Derfor vil de avsette FIS-president Johan Eliasch

    av langrenn.com
    10.06.2026