Satser privat med hjelp fra utlandet

av Marthe Katrine Myhre • 04.07.2022
– Man må ta noen sjanser for å klare å ta det siste steget. Jeg har en fjerde, femte og sjetteplass i verdenscup i sprint, men nå trengte jeg å se utvikling.

– Man må ta noen sjanser for å klare å ta det siste steget. Jeg har en fjerde, femte og sjetteplass i verdenscup i sprint, men nå trengte jeg å se utvikling.

Dette sier Pål Trøan Aune. Trønderen som nok en gang ble utelatt fra landslaget. Nå har han startet på en egen vei med hjelp av gode sponsorer og utenlandske krefter.

Må tørre å tenke nytt

Trønderen har vært fire år på Team Elon Midt-Norge og foran denne sesongen kom han til et veiskille. Han roser opplegget på regionlaget, men 30-åringen ønsket å se etter nye måter å ta neste steg på.

Pål Trøan Aune er eneste utøver på det nyoppstartede Team Northcom, men han har sikret seg en solid treningspartner. Den kinesiske sprintsensasjonen Wang Qiang blir svært viktig for Trøan Aune i tiden fremover. Han har flyttet til Trøndelag for å trene med likesinnede.

Kineseren er en av en av verdens beste sprintere. Aune ser på han som en perfekt sparringspartner.

Wang Qiang gikk inn til 2. plass under verdenscupsprinten i Drammen forrige vinter. Nå har han flyttet til Trøndelag.

Samarbeidet mellom han og Trøan Aune ble til gjennom en norsk trener. Ole-Marius Bach er trener i det kinesiske landslagssystemet, og blir nå også trener for utøveren i Team Northcom.

– Jeg kommer til å dra på samlinger og konkurranser med Wang, men han er ikke på laget. Det handler om å sparre med han, sier Trøan Aune.

Regionlaget har vært veldig viktig

Han gikk flere verdenscuprenn og vant den skandinaviske cupen i sprint denne vinteren, men det ble ikke funnet en landslagsplass for Pål. Trønderen ble tilbudt fornyet tillit på Team Elon Midt-Norge, men valgte å takke pent nei til den muligheten.

– Jeg har ikke prestert godt nok til å bli tatt ut på landslaget, og er ikke overrasket over at det ikke ble det. Jeg vet hva som kreves for å komme med der.

– Regionslag har vært bra for min del, med de trygge rammene. Men muligheten jeg har fått nå, med eget lag, er veldig spennende. Jeg er sinnsykt heldig som er i denne posisjonen. Det tenner meg skikkelig.

Nå går han helt egne veier i kampen om både pallplasser i verdenscup og VM-deltakelse i Planica.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ny vending etter kaoset – 20 løpere disket

    by Maja Eriksson/ Ingeborg Scheve
    04.09.2026
  • 1

    Real opptur for Hedegart – nå knuser han landslaget i skiskyting

    by Ingeborg Scheve
    05.09.2026
  • Emilie Ruud Lia - VM 2025 M.Vancevičs
    1

    Kliner til med historisk norsk verdenscupseier

    by Ingeborg Scheve
    19.09.2026
  • 250117 Iver Tildheim Andersen of Norway after competing in the men's 10 km interval start free technique during the FIS Cross-Country World Cup on January 17, 2025 in Les Rousses. Photo: / kod MT / MT0713
    1

    Vraket etter NM-gull i april og ble syklist – nå gjør han comeback på ski

    by Ingeborg Scheve
    18.09.2026
  • Synnøve Kjosavik - Ragnhild Aarekol teamsprint VM 2026 Privat
    1

    Helt vilt: Norge tar gull etter gull i VM

    by Ingeborg Scheve
    04.09.2026

FlerE artikler

  • – Kommer til å bli mer bråk

    En måned før sesongstart truer en årelang konflikt med å splitte miljøet på nytt. Ekspertene tror ikke forbundets grep vil hjelpe.
    av Ingeborg Scheve
    23.10.2026
  • 17-åringen herjer med OL-stjernene: – Klart det er litt kult

    av Ingeborg Scheve
    23.10.2026
  • Frykter VM-gullet ryker for Skistad

    av Ingeborg Scheve
    23.10.2026
  • Team Burger King – Northug — Presentasjon av Pro Team Sesong XVIII

    av Leandro Lutz
    23.10.2026
  • Medlemstilbud: 15 prosent rabatt på Engadin La Diagonela

    av Langrenn.com
    23.10.2026