Ny sjokkbeskjed: Bryter totalt med landslaget

av Ingeborg Scheve • 30.03.2026
Dropper alle landslagssamlinger, henger opp børsa, legger vekk rulleskiene og aner ikke om han står på start i verdenscupåpningen.

Dropper alle landslagssamlinger, henger opp børsa, legger vekk rulleskiene og aner ikke om han står på start i verdenscupåpningen.

Søndag slapp han sjokknyheten om at han har signert med et Tour de France-lag. Mandag slipper Emilien Jacquelin en til: 

– De neste månedene kommer jeg ikke til å delta på en eneste samling med det franske landslaget. Jeg tror ikke jeg kommer til å skyte i det hele tatt, og jeg kommer ikke til å gå på rulleski, sier han til Ski-Nordique.

Se også: Tok OL-gull i vinter – nå signerer han for Tour de France-lag

«Mental detox» 

Den franske skiskytterstjernen tok både gull og bronse under OL i vinter. Han forklarer valget med et behov for «mental detox». 

– Nå skal jeg fokusere totalt på syklingen de neste månedene. Det vil hjelpe meg å finne ut hva jeg skal gjøre videre. Om jeg på et tidspunkt føler for å gå tilbake til skiskyting får vi se. Men per nå er denne utfordringen så stor at jeg er nødt til å fokusere 100 prosent på sykling, sier Jacquelin. 

– Jeg skal leve ut min villeste barndomsdrøm.

Garantert plass

Den risikoen kan Jacquelin ta fordi han allerede er sikret startplass til verdenscupen med de resultatene han har levert i vinter. Han har også diskutert og avklart planen med landslagsledelsen. 

– Når det gjelder landslagsplassen min, så oppfyller jeg kravene til garantert plass i verdenscupåpningen i Kontiolahti og den neste runden in Hochfilzen basert på mine resultater i vinter. Planen er å holde kontakten med skiskytterlandslaget, og holde dem oppdatert på utviklingen i prosjektet mitt, sier Jacquelin. 

– Alle har forståelse for mitt valg, og mitt ønske. De har kjent meg i mange år, og kjenner min lidenskap for sykkelsporten. 

Se også: 
Gir full gass i to idretter: – Hvorfor velge når jeg kan bli god i begge?

Emilien Jacquelin har skrevet kontrakt med proflaget Decathlon CMA CGM. Foto: Decathlon CMA CGM.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Raser etter stafetten i Oberhof: – Burde vært disket!

    by Ingeborg Scheve
    12.01.2026
  • 1

    Bekrefter ryktene: Nå bryter han tausheten om Norge-exiten

    by Ingeborg Scheve
    22.03.2026
  • 1

    Ny sjokkbeskjed: Bryter totalt med landslaget

    by Ingeborg Scheve
    30.03.2026
  • 1

    Dødsfall ryster skiskyttermiljøet: OL-deltaker (27) er død

    by langrenn.com
    21.03.2026
  • 1

    Ny smell for Tandrevold – reiser hjem fra verdenscupen

    by Ingeborg Scheve
    16.01.2026

FlerE artikler

  • Tok OL-gull i vinter – nå signerer han for Tour de France-lag

    Tok OL-gull og bronse i vinter. Nå har skiskytterstjernen signert proffkontrakt med et Tour de France-lag: – Jeg skal leve ut min villeste barndomsdrøm.
    av Ingeborg Scheve
    29.03.2026
  • Kniven på strupen – men NM-gullet var viktigst

    av Kjell-Erik Kristiansen
    29.03.2026
  • Gjorde som samboeren og vant NM-gull på Lygna

    av Kjell-Erik Kristiansen
    29.03.2026
  • Avslutter karrieren med forrykende soloseier

    av Ingeborg Scheve
    29.03.2026
  • Tar alt på oppløpet – fullfører maktdemonstrasjonen

    av Ingeborg Scheve
    29.03.2026