Dario Cologna debuterer i ny idrett og målsetningen er klar

av Marthe Katrine Myhre • 08.08.2022
Ideen hadde satt seg i bakhodet under hans minneverdige langrennskarriere. «Det har lenge vært fristende for meg å løpe maraton en gang i livet», sier Dario Cologna.

Ideen hadde satt seg i bakhodet under hans minneverdige langrennskarriere. «Det har lenge vært fristende for meg å løpe maraton en gang i livet», sier Dario Cologna.

– Selv om jeg har lagt opp med eliteidretten, liker jeg fortsatt å trene og var på jakt etter en ny utfordring. Men jeg ville gjøre noe utenom langrenn.

– Målet er å løpe så fort som mulig da jeg stiller på startstreken i London Marathon i oktober. Jeg tror mellom 2.30.00 og 2.40.00 er realistisk. Men jeg kommer ikke til å investere all min tid på trening, jeg ser på meg selv som en ambisiøs hobbyløper. Derfor er det heller ingen eksakt plan. Men jeg skal gjøre det med New Balance og Dæhlie som partnere.

Ellers jobber Dario Cologna mye med sponsorer, i tillegg har han startet på et bokprosjekt. Han skriver biografi om sitt liv og karriere. Ikke nok med alt dette, snart starter han på videreutdanning. I tillegg røper han noen spennende prosjekter som snart blir mer konkrete.

I lanseringen av det nye Team Aker Dæhlie ble det kjent at stjerneløperen fra Sveits er en av ambassadørene i laget.

– Først og fremst er jeg ambassadør for Dæhlie og håper også å komme til Norge om ikke lenge. Jeg skal være med Team Aker Dæhlie i vinter som mentor. Men for øyeblikket har jeg ingen ambisjoner om å gå fort på ski, til det bruker jeg altfor lite tid på rulleski.

Nå begynner den firedobbelte olympiske mesteren for alvor å kjenne at det er noen måneder siden han la opp med toppidrett. Selv om han nyter tiden han har fått til familien, våger Cologna også å starte på et nytt idrettsprosjekt – nemlig å løpe London Marathon 2. oktober.

Den garvede langrennsstjernen blir en nykommer på maratondistansen. Det gjenstår å se om han takler den legendariske distansen på 42.195 km blant rundt 45 000 deltakere.

Prosjektet ble til da Cologna ble ambassadør for en sportsutstyrsprodusent i juni. Denne kontakten med skomerket New Balance ga ham startplassen i England, etter at også maraton-arrangementene i New York og Berlin i utgangspunktet var oppe til debatt.

Det blir ikke bare rolig jogg i London for Cologna.

– Jeg vil løpe en god tid, sier han, og siterer den ambisiøse grensa på 2.30.00 som et mål.

For en oppdatering er verdensrekorden på distansen 2.01.39.

Sist gang London Marathon ble arrangert, med over 21 000 løpere, fullførte bare 87 menn under to og en halv time.

– Det er absolutt et høyt mål, men toppidrettsutøveren i meg presser meg fortsatt gjennom tøffe mål og økter.

Selvsagt har den innfødte Graubünden-mannen en god utholdenhet. Men vintersportikonet er klar over at et maraton ikke kan sammenlignes med langrenn.

– Bankingen på asfalten er det en helt annen belastning. I tillegg er det usikkert hvordan beina mine vil reagere på timer med løping.

– Jeg skal trene relativt moderat og kanskje løpe et halvmaraton i god tid før debuten på maraton, sier Cologna, som gleder seg til å møte den beryktede maratonveggen.

– Jeg har respekt for distansen. For etter 30 eller 35 kilometer aner jeg ikke hvordan kroppen min vil reagere, sier Dario Cologna.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ny beskjed om Emil Iversen

    by Ingeborg Scheve
    15.01.2026
  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026
  • 1

    – Klæbo jukset i OL

    by langrenn.com
    11.03.2026

FlerE artikler

  • Klæbo investerer: Får inn 100 millioner

    Skistjernen gjør som flere andre idrettsprofiler – investerer stort i norsk selskap.
    av Langrenn.com
    13.04.2026
  • Topp verdensnivå på juniorklassene i Norgescupen 2025/2026

    av Kjell-Erik Kristiansen
    13.04.2026
  • Valnes signerer for 4. divisjonslag etter trøblete sesong

    av Ingeborg Scheve
    13.04.2026
  • Superveteranen røper planen: – 80 prosent sikker

    av Ingeborg Scheve
    13.04.2026
  • Langløper knuser verdenscupstjernene

    av Langrenn.com
    12.04.2026