Blink vinneren en hårsbredd fra stupet, slapp med skrekken

av Ingeborg Scheve • 09.08.2022
Blink-vinneren unngikk både frontkollisjon med biler og stupet med et skrik, men var sikker på at sesongen var kjørt etter skrekkopplevelse like før Blink.

Blink-vinneren unngikk både frontkollisjon med biler og stupet med et skrik, men var sikker på at sesongen var kjørt etter skrekkopplevelse like før Blink.

Det var ikke gitt at Arnaud Chautemps, franskmannen som vant 15km fellesstart under Blinkfestivalen fredag kveld, skulle komme til start på Blink i Sandnes. 

Chautemps hadde nemlig englevakt på en treningsøkt i forkant av Blinkfestivalen. 

Det franske landslaget lå på samling i Sirdal i flere dager før Blink22. På andre dag av samlingen var Chautemps ute på rulleskitur med tre landslagskollegaer: Richard Jouve, Lucas Chanavat og Renaud Jay. Da holdt det på å gå riktig galt. 

– Vi skulle kjøre en dobbeltøkt der vi startet med 70 kilometer klassisk rulleski, og så skulle avslutte med to timer løping. Vi var fire løpere sammen som kom til en nedoverbakke, som vi egentlig kjente godt, men det kom masse biler imot. Richard gikk i front, og advarte oss og sa vi måtte sakke av på farten. Lucas passerte meg, så for å unngå han og bilene som kom imot, tok jeg innersvingen og raste i stedet ut i en skikkelig dyp og bratt grøft, sier Chautemps til den franske avisen Le Dauphiné/Ski Chrono

– Jeg var sikker på hele sesongen min var over, men jeg hadde superflaks. Jeg kom unna med et par sting i armen og en oppskrubbet rumpe, men det er bare overflatiske sår. Så etter en dag hvile kunne jeg fortsette samlingen som planlagt, sier Chautemps. 

Fredag gikk Chautemps altså helt til topps på 15km fellesstart under Blink i Sandnes sentrum. Han tok også med seg en anstendig 11.plass i Lysebotn Opp. Men den franske 25-åringen fikk seg en real støkk, og minner om at rulleskiløping i høy fart er risikosport. 

Les også: – Lysebotn er mytisk

Chautemps og resten av det franske langrennslandslaget kommer forøvrig tilbake til Norge i midten av august, og skal delta på Toppidrettsveka i Aure og Trøndelag 25. til 27. august

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Northug knuser Hedegart, Heggen og nesten hele landslaget

    by Ingeborg Scheve
    07.08.2026
  • Johannes Hoesflot Klaebo (NOR) - BLINK23 Festival Cross-Country - Sandnes (NOR).
    1

    BLINK 2026: Komplett program og sendeskjema

    by Langrenn.com
    03.08.2026
  • 1

    Klæbo trekker seg, reiser hjem tvert

    by Ingeborg Scheve
    22.08.2026
  • 1

    Ny Bjørndalen herjer med verdensstjernene

    by Ingeborg Scheve
    07.08.2026
  • 1

    Verdenscupvinneren og flere stjerner trekker seg

    by Ingeborg Scheve
    31.07.2026

FlerE artikler

  • Dominerer jaktstarten: – Rett og slett en maktdemonstrasjon

    Setter standarden fra start til mål: 29-åringen som knuste Therese Johaug i Holmenkollen vinner Toppidrettsveka og 50 000 kroner etter oppvisning på jaktstarten i Trondheim.
    av Langrenn.com
    23.08.2026
  • Måtte ringe ambulanse: – Jeg la opp den lørdagen

    av Ingeborg Scheve
    23.08.2026
  • Northug i søkelyset etter ny sprintskandale

    av Ingeborg Scheve
    23.08.2026
  • Holder formen – bronse i SM

    av Kjell-Erik Kristiansen
    23.08.2026
  • Startlister og starttider søndag

    av Langrenn.com
    23.08.2026