Holder formen – bronse i SM

av Kjell-Erik Kristiansen • 23.08.2026
– Det gikk litt tregt i starten, men etter hvert fikk jeg opp farten og teknikken. Jeg er godt fornøyd med løpet. Marie Olaussen har tydeligvis bevart formen fra verdenscupen i Tsjekkia. Lørdag tok Fredrikstad-løperen SM-bronse på mellomdistansen for sin svenske klubb Stora Tuna OK.

– Det gikk litt tregt i starten, men etter hvert fikk jeg opp farten og teknikken. Jeg er godt fornøyd med løpet. Marie Olaussen har tydeligvis bevart formen fra verdenscupen i Tsjekkia. Lørdag tok Fredrikstad-løperen SM-bronse på mellomdistansen for sin svenske klubb Stora Tuna OK.

I mål var Olaussen 1,22 minutter bak Sanna Fast, IFK Göteborg som vant. Fast ønsker seg til Oslo, men hun har legepraksis i Falun og må vente på det. Den svenske verdensmesteren i stafett er samboer med det norske landslagets Håvard Sandstad Eidsmo.

Sølvet gikk til Hanna Lundberg, OK Renen Luleå som også var med i stafettlaget som vant VM-gull i Kuopio i 2025. Hun var 33 sekunder fra gullet på den 4,8 kilometer lange mellomdistansen utenfor Örebro. Lundberg er også samboer med en norsk landslagsløper, nemlig Isak Jonsson. Paret bor i Falun.

Sara Hagström, IFK Göteborg – søster til skilandslagets Johanna Hagström – gjorde sitt förste løp etter å ha fått barn. Hun vant kvalifiseringsheatet foran Marie Olaussen. I finalen ble hun nummer 5, også slått av det tsjekkiske talentet Lucie Dittrichova, som var på pallen i den siste verdenscupen på hjemmebane og som tok VM-medalje i sprint i år.

Se verdenscupfinalen og EM direkte her.

GUSTAV BERGMAN vant herrenes mellomdistanse i SM. Foto: IOF

Ringreven lurte alle
I herrens oppgjør over 5,7 km kunne ingen rå på ringreven Gustav Bergman. OK Ravinen-løperen var først av tre Stockholmsløpere som kom i mål innenfor ett minutt. Sølvet gikk til Simon Imark, Tullinge med navnebror Simon Hector, Snättringe på tredje.

Viktor Svensk, Stora Tuna, som imponerte og vant dobbelt i verdenscupen i Tsjekkia, ble ”bare” nummer 5. Han var 8 sekunder foran storebror Emil på plassen bak, men 1,40 bak Gustav Bergman.
Sveitsiske Fabian Aebersold løp seg inn til 7.plass, altså dårligere enn i verdenscupen sist.

Beste norske her var Philip Lehmann Romøren fra Göteborg-Majorna OK. Han sluttet på en 26.plass, slått med 5,45 minutter.

Verdenscupen avsluttes med EM-løp i Lituaen 24.-27.september. langrenn.com sender som vanlig direkte fra samtlige løp.

Resultatene finner du her.

SANNA FAST på vei mot SM-gullet i dameklassen. Foto: SOFT

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Live fra torsdag: 46-åring gjør comeback i verdenscupen

    by Kjell-Erik Kristiansen
    03.08.2026
  • 1

    Verdenscupen sluttet på sykehus – før den begynte

    by Kjell-Erik Kristiansen
    04.08.2026
  • 1

    Hvor ble det av Haldens brittiske verdensmester?

    by Kjell-Erik Kristiansen
    28.07.2026
  • 1

    Ledet verdenscupen: Velger Jacob Ingebrigtsen istedet for Fosser

    by Kjell-Erik Kristiansen
    07.08.2026
  • 1

    Sverige kaster inn verdens beste junior i verdenscupen

    by Kjell-Erik Kristiansen
    30.07.2026

FlerE artikler

  • – Det gikk en F i meg!

    Damenes 10-kilometer i Toppidrettsveka blir en thrillerduell til streken mellom landslagets O2-snappere.
    av Langrenn.com
    22.08.2026
  • Kraftig provosert: – Barnslig og usportslig

    av Ingeborg Scheve
    22.08.2026
  • Startlister og starttider lørdag

    av Langrenn.com
    21.08.2026
  • Northugs juniorstjerne med tidenes TV-brudd

    av Ingeborg Scheve
    21.08.2026
  • Ukjent 19-åring sjokkerte verdenseliten i Toppidrettsveka

    av Ingeborg Scheve
    21.08.2026