To sentrale utøvere mangler på landslagets siste samling 

av Ingeborg Scheve • 03.11.2022
Eirik Myhr Nossum 2020
I morgen reiser de norske herrelandslagene på sin siste samling før sesongåpningen på Beitostølen. Men to sentrale utøvere mangler i troppen.

I morgen reiser de norske herrelandslagene på sin siste samling før sesongåpningen på Beitostølen. Men to sentrale utøvere mangler i troppen.

Når herrelandslagene reiser til Muonio i Finland for å kjøre sin siste samling før sesongåpningen på Beitostølen, er det uten to av langenes profiler: Verken Johannes Høsflot Klæbo eller Harald Østberg Amundsen er med. 

Østberg Amundsen har fått Covid
Harald Østberg Amundsen har nylig fått påvist Covid, og blir derfor ikke med på landslaget samling i Muonio. 

Østberg Amundsen skal bare ha lette plager. – Jeg har ikke feber, litt vondt i hodet og kroppen verker. Jeg håper jeg er kjapt på beina igjen, sa han til TV2 på søndag. 

Da hadde Østberg Amundsen fortsatt håp om å rekke samlingen i Muonio kommende uke. Det gjør han ikke. 

– Det går bra med Harald, men han blir ikke med til Finland, bekrefter hovedtrener for distanselandslaget Eirik Myhr Nossum overfor Langrenn.com.

Han forventer imidlertid at Østberg Amundsen er tilbake i trening før den nasjonale sesongåpningen på Beitostølen helga 18. til 20. november. 

– Ja, det tror jeg er sannsynlig, sier Nossum.

Østberg Amundsen er en av de fire elitelandslagsutøverne som står i fare for å bli vraket til verdenscupåpningen i Finland uka etter Beitostølen. 24-åringen er derfor nødt til å levere dersom han skal sikre seg en plass i troppen til Ruka. 

Les også: Disse fire risikerer å bli vraket til verdenscupåpningen

Skadeplaget Klæbo
Johannes Høsflot Klæbo sliter fortsatt med hamstringskaden han pådro seg i juli og har måttet modifisere sin trening i hele høst for å ta hensyn til den. Nylig antydet 25-åringen at han nå frykter sesongåpningen kan ryke på grunn skaden. 

Men Klæbo hadde i utgangspunktet ikke lagt opp til å være med på noen av landslaget samlinger i høst. 

Klæbo følger sitt eget treningsopplegg som blant annet inneholder tre omfattende høydeopphold i løpet av høsten, ettersom landslaget ikke la opp til noen høydesamlinger i år. At han skulle få frihet til å kjøre sine private høydeopphold var en av tre avgjørende elementer i forhandlingene mellom Klæbo og Skiforbundet i mai. 

Felles samling i Finland
Begge de to elitelandslagene reiser til Muonio i Finland fra 4. til 9. november for å kjøre sin siste samling før sesongåpningen på Beitostølen der. 

Opprinnelig var det lagt opp til at bare sprintlandslaget skulle reise til Muonio. Distanselandslaget hadde planlagt å ha sin siste samling på Sjusjøen. Der er det som kjent ikke snø for tida, og derfor besluttet de å flytte samlingen til Muonio. 

Den nord-finske destinasjonen er kjent for gode skiforhold tidlig på sesongen, og skuffer heller ikke i år. 

– Fra de bildene og vi har fått ser det helt nydelig ut der, sier Nossum. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Johaug med ny avsløring: – Jeg har gruet meg til å si det

    by Ingeborg Scheve
    05.09.2026
  • 1

    Går for sitt sjette strake OL-gull – disse går OL-femmila for Norge

    by langrenn.com
    19.02.2026
  • 1

    Disse går OL-femmila for Norge

    by Ingeborg Scheve
    19.02.2026
  • 1

    Trekker seg fra verdenscupen bare timer før start

    by langrenn.com
    28.02.2026
  • 1

    Trekker seg fra resten av OL

    by Ingeborg Scheve
    15.02.2026

FlerE artikler

  • Bedřichov Heat Sprint åpner tsjekkisk helg i sesong XVIII

    Ski Classics Verdensmesterskap sesong XVIII fortsetter fredag 12. februar 2027 med Bedřichov Heat Sprint, et 1,5 km sprintarrangement i Tsjekkia.
    av Leandro Lutz
    25.09.2026
  • FIS snur før VM: Dropper omstridt testing

    av Ingeborg Scheve
    24.09.2026
  • Magen slo seg vrang – vant likevel EMs langdistanse

    av Kjell-Erik Kristiansen
    24.09.2026
  • Verdensmesteren gjør comeback – etter halvannet år

    av Ingeborg Scheve
    24.09.2026
  • Johaug har fått en ny OL-drøm: – Det hadde vært sykt kult

    av Ingeborg Scheve
    24.09.2026