Taktisk grep sikret Emilie Fleten karrierens første seier i Ski Classics
Emilie Fleten knuste konkurrentene i Sverige og tok seieren i årets utgave av Vasaloppet.
Noe uvanlig i Ski Classics-sammenheng, starter kvinner og menn sammen i Vasaloppet. Det betyr at kvinnene har mulighet til å henge på grupper av menn i de 90 kilometerne i de svenske skoger, og som vanligvis kan bidra til å lage mer vann mellom båtene.
Den muligheten grep Emilie Fleten under søndagens Vasaloppet. Med enorme krefter passert Fleten Astrid Øyre Slind allerede etter 30 kilometer, og så seg aldri tilbake.
– Det her var stort. jeg har lengtet etter den første seieren, og at den skulle komme i dag føles helt uvirkelig, sier Emilie Fleten til NRK etter seieren.
Fleten har fra tidligere 16 pallplasser og 30 topp ti plasseringer i Ski Classics, men seieren har manglet. Mye på grunn av en svakere avslutning enn sine konkurrenter. I dag tok imidlertid Team Ramudden-løperen grep og skapte seg selv en solid ledelse som holdt hele veien inn til mål.
Oppvisning fra Øyre Slind-tvillingene
Fra starten så det ut til at Astrid Øyre Slind skulle avgjøre Vasaloppet de første kilometerne. VM-medaljøren opparbeidet seg tidlig et forsprang på 30 sekunder ned til de andre kvinnene.
Likevel ble det tungt for Øyre Slind relativt fort etter støtet. Før start innrømmet hun at det bare hadde blitt knappe tre timer søvn, og sammen med tremila i går så det ut til å påvirke henne.
Med en tyngre dag for Astrid var det tvillingsøster som tok ansvar ut i rennet. Silje Øyre Slind viste at hun hadde en virkelig god dag, og var den kvinnen som fulgte Emilie Fleten nærmest. På slutten av løpet gikk Øyre Slind fortere enn Fleten, og tok inn flere sekunder.
Likevel holdt det ikke helt inn til å ta igjen Fleten, men det ble en ny pallplass for Team Aker Dæhlie-løperen. Ida Dahl tok tredjeplassen.
– Jeg er så fornøyd. Det var langt og tøft, og jeg ga nesten allerede opp på den første bakken. Det gikk veldig fort der. Det var deilig å slå Astrid, sier Silje Øyre Slind til NRK etter andreplassen.
Astrid Øyre Slind ble til slutt nummer fem, drøye syv minutter etter Fleten.

Topp Tre Kvinner – Vasaloppet 2023
1. Emilie Fleten 4:04.08,1
2. Silje Øyre Slind +2.32,6
3. Ida Dahl 3.59,6
FAKTA Vasaloppet
Hvem: 15.800 deltakere fra over 60 nasjoner
Hva: 90 kilometer klassisk
Hvor: fra Sälen til Mora i Sverige
Når: 5. mars, 2023
Løyperekord menn: 3:28:18 (Tord Asle Gjerdalen, 2021)
Løyperekord kvinner: 3:50:06 (Astrid Øyre Slind, 2022)
Hjemmeside










