Røper planen

av Ingeborg Scheve • 16.05.2023
Italias superstjerne Dorothea Wierer går nye veier for å heve seg enda et hakk neste vinter.

Italias superstjerne Dorothea Wierer går nye veier for å heve seg enda et hakk neste vinter.

Dorothea Wierer, som ble nummer to i verdenscupen sammenlagt i vinter, tar grep for å ta ytterligere steg neste vinter. Hun har planen klar. 

33-åringen skal trene med herrelaget, spesifikt de fire beste: Tommaso Giacomel, Didier Bionaz, Patrick Braunhofer og Elia Zeni. Italia har fem plasser i verdenscupen, og det er disse fem som får de for første del av ssesongen. 

Fortsatt motivert
Mens Marte Olsbu Røiseland (32) og Tiril Eckhoff (33) la opp på verdenscupnivå i våres, bestemte den italienske veteranen seg for å satse videre. 

– Jeg er fortsatt motivert. Jeg vet det var mange som tvilte på meg i starten i av sesongen, men den endte veldig bra, sa Wierer etter verdenscupfinalen i Oslo i slutten av mars. 

Hun sto da med gull og sølv fra VM i Oberhof, tre individuelle verdenscupseiere og sin beste sammenlagtplassering i verdenscupen siden sesongen 2019/20. 

Nå har 33-åringen lagt planen for neste vinter, en sesong som blir uhyre viktig for den italienske superstjernen. Om under ett år må hun ta avgjørelsen om hun satser mot OL på hjemmebane i 2026. 

– 2026 er lenge for meg. Jeg bestemte meg nå for å ta en sesong til, så får vi se. Men det er ingen tvil om at det å få delta i OL på hjemmebane vil være en spektakulær opplevelse, sier Wierer til den italienske nettsida Fondo Italia. 

Slik blir landslagene
Landslagskollega Lisa Vittozzi (28), som ble nummer tre sammenlagt i verdenscupen i år og leverte sin beste sesong siden vinteren 2018/19, satser også videre mot OL på hjemmebane. 

Les også: Kanoncomeback for Lisa Vittozzi

De to veteranene utgjør spydspissen i det italienske A-landslaget for kvinner. 

Videre er følgende utøvere tatt ut til utviklingslandslaget Milano/Cortina 2026: Michela Carrara, Samuela Comola, Hannah Auchentaller, Rebecca Passler, Beatrice Trabucchi og Linda Zingerle, samt at Martina Trabucchi og Sara Scattolo kommer inn i troppen fra juniorlandslaget. 

På herresida har Italia tatt ut Tommaso Giacomel på A-laget, mens Lukas Hofer blir en del av utviklingslandslaget Milano/Cortina 2026 sammen med ni andre: Didier Bionaz, Patrick Braunhofer, Daniele Cappellari, Cedric Christille, Daniele Fauner, Iacopo Leonesio, Michele Molinari, Elia Zeni og David Zingerle.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Raser etter stafetten i Oberhof: – Burde vært disket!

    by Ingeborg Scheve
    12.01.2026
  • 1

    Legger opp: 21. februar er karrieren over

    by Ingeborg Scheve
    29.01.2026
  • 1

    Program for OL 2026: Langrenn og skiskyting dag for dag

    by langrenn.com
    30.09.2025
  • 1

    Tok to VM-gull – men mangler i OL-uttaket

    by Ingeborg Scheve
    06.01.2026
  • 1

    – Føler meg lurt: Disse går sprinten for Norge

    by Langrenn.com
    12.02.2026

FlerE artikler

  • Jubler etter stafettbronsen: – Den stolteste dagen i mitt liv!

    For Federico Pellegrino er stafettbronsen «god som gull»: Superveteranen får sitt store OL-øyeblikk på hjemmebane – lørdag er karrieren over.
    av Ingeborg Scheve
    15.02.2026
  • Oppskriftsmessig gull

    av Adrian Orellana Hellerud
    15.02.2026
  • – Gikk med tårer i øynene

    av Ingeborg Scheve
    15.02.2026
  • Startlister og starttider søndag

    av Langrenn.com
    15.02.2026
  • OL-guide: 10 km jaktstart kvinner skiskyting

    av Kjell-Erik Kristiansen
    14.02.2026