Lanserer ny nasjonal langløpscup

av Ingeborg Scheve • 11.12.2023
Trysil Skimaraton 2023
Etablerer ny nasjonal langløpscup etter mønster fra Ski Classics og inspirasjon fra svensk langløpsserie med oppstart 6. januar.

Etablerer ny nasjonal langløpscup etter mønster fra Ski Classics og inspirasjon fra svensk langløpsserie med oppstart 6. januar.

Fra og med inneværende sesong lanseres en ny nasjonal langløpscup som samler flere av de tradisjonsrike og prestisjetunge turrennene i Innlandet. 

Se fakta om cupen, arrangementer, datoer og poengberegning nederst i saken  

Det er Morten Andreas Løchen som er ildsjelen bak den nye norske langløpscupen. Han er selv ivrig turløper, og har lenge ønsket seg en nasjonal versjon av den internasjonale langløpsserien Ski Classics.

I fjor vinter oppdaget Løchen at svenskene har hatt en slik langløpscup i en årrekke, og dermed begynte snøballen å rulle. 

– I Sverige har de en nasjonal langløpscup der fem-seks store løp inngår. For meg er det et attraktivt konsept, sier han til Langrenn.com.  

Øke prestisjen og interessen
Ambisjonen er å samle et utvalg av de største og mest prestisjetunge norske langløpene i en nasjonal cup etter mønster fra Ski Classics. 

Løchen observerer at stadig flere unge løpere går rett til langløpssatsing, og håper at en slik nasjonal cup vil gjøre langløp mer attraktivt også for yngre utøvere. 

– Drømmen her er å etablere et konkurransetilbud som kan bidra til å skape litt blest og interesse for turrenn, økt deltakelse og en mulighet til for å vise seg frem for dem som er unge og ikke «bare» går Norgescup, sier Løchen.

Oppstart fra nyttår
Etter å ha jobbet med konseptet gjennom hele sommeren og høsten, har han fått på plass noen vesentlige brikker de siste ukene, inkludert en finansiering. Dermed er den norske langløpscupen en realitet allerede inneværende sesong.

 – Det er Aslak Berglund fra Skiplukkern er hovedsponsor for cupen, som blir hetende «Skiplukkern Langløpscup Innlandet», sier Løchen, og fortsetter:  

– Denne sesongen blir det en mindre cup, kall det gjerne en prøve-cup, i samarbeid med etablerte og solide turrennarrangører som har organisert skirenn i mange år. I vinter er det totalt tre løp, slik det ser ut nå. Men på sikt ønsker vi å utvide cupen til fem-seks av de største nasjonale langløpene, slik de har i Sverige, sier Løchen.

Les også: Har du feil RA på slipen? Derfor er RA-verdien det viktigste tallet

FAKTA: Skiplukkern Langløpscup Innlandet
Hva: Nasjonal langløpscup etter mønster fra Ski Classics
Hvor: Norge
Følgende løp inngår sesongen 2023/24*:
Budorrennet: 6.januar, 2024
Stenfjellrunden: 3.februar, 2024
Trysil Skimaraton: 17.februar, 2024 
*Arrangøren tar forbehold om «last-minute» utvidelse med ytterligere løp
Poengberegning og ledertrøyer: Det er kun full distanse som teller i den nye langløpscupen. Det blir gitt poeng til de topp 60 løperne. Det blir egne trøyer til de som leder sammenlagt, ungdom (under 23 år) og veteran (50+).
Premier: Penge- og produktpremier til sesongens trøyevinnere, samt produktpremier som trekkes ut mellom alle deltakere som fullfører samtlige renn i cupen. 
Pris og påmelding: Kraftig rabattert pris frem til Nyttårsaften klokka 23:59 (1200,- kroner for alle tre rennene). Påmeldingen gjøres via rennenes påmeldingsside på EQ Timing.

Skiplukkern Langløpscup Innlandet er en realitet allerede fra inneværende sesong.
Skiplukkern Langløpscup Innlandet er en realitet allerede fra inneværende sesong.
Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Har aldri vært bedre – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    21.04.2026
  • 1

    Gjør comeback: – Det blir et eventyr

    by Langrenn.com
    21.04.2026
  • 1

    Petter Northug blir disket fra pallen

    by Ingeborg Scheve
    30.01.2026
  • 1

    La opp for en uke siden – så knuser hun OL-stjernen på hjemmebane

    by Ingeborg Scheve
    05.04.2026
  • Guro Jordheim 2025
    1

    Langrennsprofil døde i snøskredet i Hemsedal

    by Ingeborg Scheve
    09.04.2026

FlerE artikler

  • Raser etter Klæbo-bragd: – Han er dopet

    Kommer med grove beskyldninger etter at den norske skistjernen gjorde vinterens OL til et one-man show.
    av Ingeborg Scheve
    29.04.2026
  • En tilbake etter vraking, dobbelt verdensmester vraket: Dette er skiskytterlandslaget

    av Langrenn.com
    29.04.2026
  • Si ja, eller bli hjemme: – Det har vært kjedelig

    av Ingeborg Scheve
    29.04.2026
  • – Han har noen ekstreme spissegenskaper

    av Ingeborg Scheve
    29.04.2026
  • Satte strek i mars – nå har Stina Nilsson tatt et valg

    av Ingeborg Scheve
    28.04.2026