Slik er sammenlagtstillingen i Ski Classics
Dette er sammenlagtstillingen i trøyekonkurransene i Ski Classics etter de fire første rennene, og høydepunktene fra La Venosta – helgas spektakulære dobbeltheader i Tyrol.
Etter de fire første av totalt 15 renn i vinterens Ski Classics er sammenlagtstillingen i de ulike trøyekonkurransene som følger.
Norske Emilie Fleten (Team Ramudden) og Kasper Stadaas (Team Ragde Charge) leder Ski Classics sammenlagt og har den gule trøya etter søndagens La Venosta ITT. Fullstendige lister
Emilie Fleten (Team Ramudden) beholder også den grønne sprinttrøya, mens hennes teamkollega Alfred Buskqvist snappet den fra Stadaas i løpet av helga. Fullstendige lister
I kampen om klatretrøya leder Ida Dahl (Team Engcon) og Kasper Stadaas (Team Ragde Charge). Fullstendige lister
Den rosa ungdomstrøya har Karolina Hedenström (Lager 157 Ski Team) tatt et godt grep om, mens Axel Jutterström (Team Eksjöhus) har overtatt ungdomstrøya i herreklassen. Fullstendige lister
Team Eksjöhus leder lagkonkurrransen med solid margin ned til Team Engcon på andreplass. Fullstendig liste
Se høydepunktene fra helgas langløp (Saken fortsetter under)
La Venosta Criterium 37km
Se også: Petter Northug knust i sesongdebuten
La Venosta ITT 10km
Nå tar Ski Classics Pro Tour en pause til etter nyttår. Langløpsserien starter opp 13. januar med 3 Zinnen Ski-Marathon i Nord-Italia.
Slik blir Ski Classics Season XV
Ski Classics Season XV består av totalt 15 renn fordelt på 11 helger i seks ulike land, og avslutter med en helt ny Grand Finale Janteloppet lørdag 13. april. Petter Northugs signaturevent relanseres med et 100 kilometer langløp som en hyllest til profflagene og løperne i Ski Classics.
Nytt for sesongen er at Ski Classics har innført en overførbar teamlisens for de 25 best rankede lagene. Systemet har mal fra sykkelsportens UCI World Tour, og anses å være en game changer i internasjonalt langrenn på sikt.
Ski Classics har også etablert et nytt QCI-system som gir lagene incentiv til å ta inn lovende løpere fra mindre nasjoner, og dermed utvide langløpsserien til enda flere land.
Terminliste Ski Classics Season XV
Event 1: Desember 9, 2023 – Bad Gastein PTT, Østerrike, 15km, sendes på VG TV
Event 2: Desember 10, 2023 – Bad Gastein Criterium, Østerrike, 35km, sendes på VG TV
Event 3: Desember 16, 2023 – La Venosta Criterium, Italia, 35km, sendes på NRK
Event 4: Desember 17, 2023 – La Venosta ITT, Italia, 10k, sendes på NRK
Event 5: Januar 13, 2024 – 3 Zinnen Ski-Marathon, 62 km, sendes på VG TV
Event 6: Januar 20, 2024 – Engadin La Diagonela, 55 km, sendes på NRK
Event 7: Januar 28, 2024 – Marcialonga, 70 km, sendes på NRK
Event 8: Februar 11, 2024 – Jizerská50, 50 km, sendes på NRK
Event 9: Februar 17, 2024 – Grrönklitt Classic, 50 km, sendes på NRK
Event 10: Februar 18, 2024, Grönklitt ITT, 12 km, sendes på NRK
Event 11: Mars 3, 2024, Vasaloppet, 90 km, sendes på NRK
Event 12; Mars 16, 2024 – Birkebeinerrennet, 54 km, sendes på NRK
Event 13: April 6, 2024 – Reistadløpet, 50 km, sendes på NRK
Event 14: April 7, 2024 – Summit 2 Senja, 60 km, sendes på NRK
Event 15: April 13, 2024 – Janteloppet, 100 km, sendes på NRK
Løpende informasjon om Ski Classics finner du på www.skiclassics.com.










