Slik skal Ski Classics få flere nasjoner inn i langløp

av Langrenn.com • 09.06.2023
Ski Classics Marcialonga
Ski Classics innfører et nytt poengsystem som skal bidra til å gjøre langløpsserien mer attraktiv for lag og utøvere fra mindre nasjoner.

Ski Classics innfører et nytt poengsystem som skal bidra til å gjøre langløpsserien mer attraktiv for lag og utøvere fra mindre nasjoner.

Ski Classics innfører et nytt program som gjelder fra og med inneværende sesong: QCI, eller Quota Country Index. Det nye programmet er utviklet for å øke interessen for langløpsserien internasjonalt og gjøre det mer attraktivt for løpere fra flere nasjoner ved å øke synligheten til løpere fra mindre nasjoner. 

Derfor lanseres QCI
Ski Classics opplever stor deltakelse og sterkt voksende interesse for langløpsserien i Norge og Sverige, og per nå er det langt flest deltakere fra disse landene. De har en QCI på henholdsvis 46 prosent og 31 prosent. 

Ski Classics innfører derfor det nye program for å sette ekstra fokus på utøvere og lag fra mindre nasjoner, og samtidig bidra til å skape økt interesse for langløp internasjonalt. 

– Da vi etablerte Ski Classics for 15 år siden, så vi at kvinner og yngre løpere var underrepresentert i langløp. Da gjorde vi spissede tiltak for å øke interessen blant disse. Det ser vi resultater av nå. Kvinneandelen i langløp har økt fra 15 prosent til 40 prosent. Vi fortsetter selvsagt å jobbe mot målet vårt om en kvinneandel på 50 prosent, men vi ser at de langsiktige grepene vi har gjort fungerer, sier daglig leder i Ski Classics David Nilsson, og forklarer videre:  

– Nå har vi vedtatt å innføre langsiktige tiltak for å øke deltakelsen og heve nivået på løpere fra mindre nasjoner, slik at vi tiltrekker oss flere deltakere fra flere land. QCI-systemet vårt gjør oss i stand til å måle denne utviklingen over tid.

Hør podcasten: Vasaloppsvinneren og Ski Classics-sjefen om neste sesong

Dette er QCI
QCI, Quota Country Index, registrerer deltakelse og rangerer prestasjoner for utøvere og Pro Teams fra ulike nasjoner i flere kategorier. 

Systemet tar hensyn til antall Pro Teams, antall Pro Team utøvere, pallplasseringer, poeng i sammenlagtkonkurransen (den gule trøya), topp-50 plasseringer, premiepenger for sesongen og premiepenger for enkeltarrangementer. Hensikten er å gradvis øke synligheten og deltakerandelen av løpere fra mindre nasjoner i Ski Classics. 

Systemet fungerer slik at nasjoner med en deltakerandel på 10 prosent eller mer regnes som etablerte. Nasjoner med deltakerandel under 10 prosent regnes som små nasjoner. Hensikten med klassifiseringen er å kunne sette inn rettede tiltak mot de små nasjonene, og dermed hjelpe dem å utnytte sitt potensial. 

Før helga ble hele terminlista for sesongen 2023/24 presentert, løp for løp. Langløpsserien starter 9. desember med en dobbelthelg i Bad Gastein i Østerrike, består av totalt 15 renn, og avsluttes med Petter Northugs nye prestisjeprosjekt Ski Classics Grand Finale Janteloppet på Hafjell 13. april 2024. 

Se hele terminlista for langløpsserien 2023/24

Saken fortsetter under

QCI-systemet

Regler
Det er to hovedregler for det nye QCI-systemet: 

  • Pro Teams som deltar i Ski Classics Pro Tour kan registrere totalt ti utøvere, men maksimum ni fra etablerte nasjoner. Denne regelen vil på sikt gi utøvere fra mindre nasjoner sjansen til å konkurrere for de ledende Pro Teamene, og på den måten lære om både trening og utstyr. På den måten vil kunnskap og erfaring overføres fra disse Pro Team-løperne til andre utøvere og lag i de små nasjonene.
  • Prestasjonene til Pro Team-utøvere fra små nasjoner vektes høyere, slik at de gir større uttelling i lagkonkurransen. Den beste utøveren fra en liten nasjon i hvert Pro Team tildeles en 50 prosent bonus på poengene i sammenlagtkonkurransen (Pro Team Competition) etter samme system som har vært brukt i ungdomskonkurransen tidligere (Ski Classics Youth Competition).

Det innføres også flere andre tiltak, slik som at det alltid vil være utøvere fra små nasjoner på pressekonferansene og andre tilstelninger i forbindelse med Ski Classics-arrangementene.

– QCI-systemet er et uttrykk for Ski Classics ansvar for den langsiktige utviklingen til langrenn. Ved å utvide sportens geografiske horisont og aktivt dyrke talenter med annen bakgrunn, vil vi over tid bidra til å gjøre langrenn til en større og mer inkluderende idrett, og dele vår lidenskap for langrenn. De to hovedreglene i QCI-systemet er en start på denne prosessen, sier David Nilsson. 

Ski Classics Season XV
Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Alvar Myhlback of the Swedish cross-country skiing team is interviewed during a press event ahead of the FIS Cross Country World Cup on December 5, 2024 in Lillehammer.
    1

    Vraket til VM, slår tilbake med overlegen seier fredag kveld

    by Ingeborg Scheve
    07.02.2025
  • Emil Nykvist of Sweden after competing in Men's 20 km Individual Competition during the IBU World Championships on February 14, 2023 in Oberhof.
    1

    Måtte bryte med landslaget for å flytte

    by Ingeborg Scheve
    30.06.2025
  • Stina Nilsson (SWE) - Ski Classics Birkebeinerrennet Rena-Lillehammer (NOR).
    1

    Avslører: Betalte en skyhøy pris for suksessen

    by Ingeborg Scheve
    08.06.2025
  • Ole Joergen Bruvoll (NOR), Alvar Myhlback (SWE), Johan Hoel (NOR), (l-r) - Ski Classics 3 Zinnen Ski Marathon - Sexten (ITA).
    1

    Profflaget til Ulvang gjør rent bord: Utøverne hyller lederstilen

    by Ingeborg Scheve
    12.02.2025
  • Anikken Gjerde Alnaes (NOR) - Ski Classics 3 Zinnen Ski Marathon - Sexten (ITA). www.nordicfocus.com. ©
    1

    Langløpskometen slo ut verdenscupsprinteren i sprint

    by Ingeborg Scheve
    07.02.2025

FlerE artikler

  • Live lørdag 12,20: Pia og Jørgen får sjansen i VM-stafetten

    Kan Norge ta ytterligere medaljer når VM i orientering avsluttes med spennende stafetter lørdag? Pia Young Vik og Jørgen Baklid (bildet) får sjansen på første etappe i de norske stafettlagene. langrenn.com sender direkte med start kl 12,20 lørdag.
    av langrenn.com
    11.07.2025
  • Jakter VM-gull: Dette er Norges tropp til junior-VM

    av Langrenn.com
    11.07.2025
  • Ble endelig gift – tøffere enn under den aktive karrieren

    av Kjell-Erik Kristiansen
    11.07.2025
  • VM-sjefen hudflettes av Trondheim kommune

    av Kjell-Erik Kristiansen
    10.07.2025
  • Sjukdomsdrama for Uno-X i Tour de France: – Jeg er bekymret

    av Ingeborg Scheve
    10.07.2025