Tiril Eckhoff: – Fellesstart er den kuleste øvelsen i skiskyting

av Ingeborg Scheve • 18.02.2022
Tiril Eckhoff mislyktes fullstendig i OL-stafetten på onsdag. To dager senere tar hun grundig revansj på fellesstarten. Dette sier sølvjenta om løpet.

Tiril Eckhoff mislyktes fullstendig i OL-stafetten på onsdag. To dager senere tar hun grundig revansj på fellesstarten. Dette sier sølvjenta om løpet.

Tiril Eckhoff går inn til en sterk andreplass på fellesstarten i skiskyting, og tar sølv på den siste øvelsen i skiskyting under årets OL i Beijing. Det er bare to dager etter at hun fikk total kollaps på stående skyting under stafetten. 

Vinneren, franske Justine Braizas-Bouchet, var det imidlertid ingenting å gjøre med. Hun gikk ut fra siste stående med nesten ett minutts ledelse til Eckhoff og Marte Olsbu Røiseland, som ble nummer tre. 

Les også: Fransk seier, dobbelt norsk på pallen på OL-fellesstarten i skiskyting

Dette sier Fossum-utøveren om løpet, der løperne igjen møtte svært krevende forhold i Zhangjiakou med mye vind og iskalde temperaturer. 

Hva sier du om dagens sølv? 
– Nei, det er ny personlig rekord. Så det får jeg ta med meg, sier Eckhoff til TV Norge etter målgang på jentenes fellesstart i skiskyting. 

Fortell om løpet: Fin start og så to tøffe stående skytinger? 
– Det var så gøy, jeg fikk jo liksom gå to runder med Marte og følte av vi briljerte på liggende der. Og så kom vi inn på stående, og da var det skikkelig tøffe forhold. Da står du og kjemper, og da begynner du å riste, og det gjorde jeg jo på stafetten. Så fikk jeg trent litt mer på det, da. Det var skikkelig utfordrende. Og så synes jeg det var innmari gøy at vi klarte å komme inn som nummer to og tre også, sier Eckhoff. 

Føler du at det var en liten revansj etter at du slet på stafetten? 
– Ja, det var veldig deilig. Jeg synes jeg var flink til å nullstille, og synes det var skikkelig gøy å kunne gå med Marte uti der. Det var akkurat som på trening. Det var en stund jeg tenkte at «nå kan du dra Marte, nå har jeg dratt lenge nok.» 

Nå har du medalje i tre fellesstarter på rad, og tre OL-fellesstarter på rad. Hva er det med deg og fellesstarter? 
– Det er jo veldig gøy, da. Og jeg synes det er den kuleste øvelsen vi har i skiskyting. Vi starter likt, og man kan vite hvor man er hen. Så det er min favorittøvelse. 

Topp 3 fellesstart, kvinner
1. Justine Braisaz-Bouchet, Frankrike, 40:18.0
2. Tiril Eckhoff, Norge, +15.3 
3. Marte Olsbu Røiseland, Norge, +34.9

Fullstendige resultater

Fellesstarten er siste øvelse for skiskytterne under OL i Beijing. Nå er det gutta som skal gå sin fellesstart. Den starter klokka 10.00.  

FAKTA: OL 2022 BEIJING
Når:
 4. til 20. februar, 2022
Hvor: Beijing, Kina 
Skiskyting, langrenn og nordiske grener arrangeres på Zhangjiakou-arenaen, på pluss/minus 1650 meter over havet
Dette er OL-løypene i Beijing 
Hva skjer når: 
Den komplette guiden til OL 2022 
Program OL, dag for dag – alle grener 
Langrenn 
Skiskyting

Hvordan går det i OL:
Medaljeoversikt OL i Beijing 
Resultater OL i Beijing, alle langrennsøvelser

Hvem stiller i OL: 
Norges langrenns- og skiskyttertropp til OL i Beijing 
Alle OL-troppene i langrenn

Arrangørens nettsider

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Trues med direkte disk og utestengelser på flere måneder

    by Ingeborg Scheve
    26.10.2026
  • 1

    Supertalent truer med å legge opp

    by Ingeborg Scheve
    24.10.2026
  • Linn Gestblom of Sweden and Marthe Krakstad Johansen of Norway compete in the women's 4x6 km relay during the IBU World Cup on March 8, 2026 in Kontiolahti.
    1

    OL-stjernen trekker seg: Gravid!

    by Ingeborg Scheve
    10.10.2026
  • 1

    Setter karrieren på pause – ute på ubestemt tid

    by Ingeborg Scheve
    12.03.2026
  • 1

    Norsk paradeseier i Stockholm: – Det beste jeg vet er å vinne foran svenskene

    by Ingeborg Scheve
    02.03.2026

FlerE artikler

  • Ny nedtur for skiskytterprofilen: – Tar visst lenger tid enn jeg skulle ønske

    26-åringen fra Geilo tvinges til å utsette comebackdrømmen, mister sesongåpningen, og er nok en gang usikker på når hun kan komme tilbake.
    av Ingeborg Scheve
    04.11.2026
  • Sundby fronter nytt terrengløp – over 500 påmeldt

    av Ingeborg Scheve
    03.11.2026
  • Medlemstilbud: 15 prosent rabatt på Kobberløpet

    av Langrenn.com
    03.11.2026
  • Vinterens stjerneskudd innlagt på sjukehus – ute på ubestemt tid

    av Ingeborg Scheve
    02.11.2026
  • Rett opp på pallen – sju måneder etter at hun fødte tvillinger

    av Ingeborg Scheve
    02.11.2026