Nå er Klæbo kongen av Kollen (også) 

av Ingeborg Scheve • 10.03.2024
Det var aldri noen tvil om at Johannes Høsflot Klæbo hadde kontroll. Søndag tok han sin første seier på femmila i Kollen.

Det var aldri noen tvil om at Johannes Høsflot Klæbo hadde kontroll. Søndag tok han sin første seier på femmila i Kollen.

– Det var godt å endelig få huket av den, sier Johannes Høsflot Klæbo til Langrenn.com, og fortsetter: 

For Klæbo er seieren hans første på femmila i Kollen. I fjor ble han nummer sju. I 2022, siste gang femmila gikk i klassisk var det Nyenget som vant. 

– Det er artig å gå skirenn her. Det er noe eget. Kollen er et nasjonalanlegg, og det er en kul plass. Publikum gjør hele løpet.

Klæbo hadde stålkontroll på seieren, men det var mange som var med å leke, inkludert finske Iivo Niskanen, svenske Jens Burman og evigunge italienske Federico Pellegrino, i tillegg til fem andre norske som alle var blant forhåndsfavorittene. 

– Det var mange som gikk jevnt, men det gikk aldri veldig fort. Det var noen gjorde noen forsøkt, men det ble aldri noe helhjertet. Alle hadde ganske like ski, og da blir det et stort felt til mål, sier Klæbo til Langrenn.com, og fortsetter: 

Inn på oppløpet var de ti i tetklynga redusert til et helnorsk spurtoppgjør, men det var aldri noen tvil om at Klæbo ville avgjøre det til sin fordel. 27-åringen vant med fire tideler til Martin Løwstrøm Nyenget, mens Pål Golberg sikret seg den siste pallplassen. 

Les også: Ferdig på verdenscupen, i dialog med Petter Northug

Topp 3 menn, 50km klassisk
1. Johannes Høsflot Klæbo, Norge, 2:06:50.4
2. Martin Løwstrøm Nyenget, Norge, +0.4
3. Pål Golberg, Norge, +1.1
4. Harald Østberg Amundsen, Norge, +1.6
5. Didrik Tønseth, Norge, +2.5
6. Jens Burman, Sverige, +4.8
7. Federico Pellegrino, Italia, +6.0
8. Mattis Stenshagen, Norge, +8.7
9. Iivo Niskanen, Finland, +13.4
10. William Poromaa, Sverige, +28.3

Fullstendige resultater

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Federico Pellegrino (ITA) - FIS Nordic World Ski Championships Cross-Country, team sprint, Trondheim (NOR).
    1

    – Det er så respektløst!

    by Ingeborg Scheve
    06.03.2025
  • Therese Johaug (NOR) - FIS Nordic World Ski Championships Cross-Country, skiathlon women, Trondheim (NOR). Foto: Modica/Nordic Focus
    1

    Knusende dom: – Johaug svikter totalt

    by Ingeborg Scheve
    02.03.2025
  • Johannes Hoesflot Klaebo (NOR) and Federico Pellegrino (ITA). Photo: GEPA pictures/ Harald Steiner © Bildbyrån
    1

    Ski-VM 2025: Program, resultater og sendetider

    by Ingeborg Scheve
    09.05.2024
  • Tremila i OL 194: Bjørn Dæhlie tok sølv, Thomas Alsgaard, Norge tok gull og Mika Myllylä fra Finland tok bronse. Foto: Bildbyrån
    1

    Hevder Norge drev systematisk doping, henger ut navngitt trenerprofil

    by Ingeborg Scheve
    11.09.2025
  • Veronika Stepanova (ROC) - XXIV. Olympic Winter Games Beijing 2022, cross-country, 4x5km women, Beijing (CHN).
    1

    OL-stjernen er blitt mor, holder hemmelig hvem som er barnets far

    by Ingeborg Scheve
    26.02.2025

FlerE artikler

  • Mer kaos i Ski-VM: Styret går av – mot eiernes vilje

    Styret i Ski-VM har valgt å trekke seg, til tross for at eierne ber dem sluttføre. Men styret mener de har gjort sin jobb, og at andre får ta seg av innspurten.
    av Ingeborg Scheve
    01.10.2025
  • Mistenkt harepest etter Norgescup-finalene i Ås

    av Kjell-Erik Kristiansen
    01.10.2025
  • Northug bekrefter vinterens satsingplaner

    av Ingeborg Scheve
    01.10.2025
  • Nå har Aron fått en lillesøster

    av Kjell-Erik Kristiansen
    01.10.2025
  • Lægreid frustrert over IBUs obligatoriske OL-kickoff

    av Ingeborg Scheve
    01.10.2025