Trenerveteranen: – De er for dårlige, for å si det enkelt

av Ingeborg Scheve • 30.03.2024
16.12.2023, Trondheim, Norway (NOR): Lotta Udnes Weng (NOR), Frida Karlsson (SWE), Rosie Brennan (USA), Delphine Claudel (FRA), (l-r) - FIS world cup cross-country, skiathlon, Trondheim (NOR).
Steinar Mundal kommer med nedslående dom over det norske elitelandslagsdamene etter tidenes dårligste verdenscupsesong og katastrofe-NM.

Steinar Mundal kommer med nedslående dom over det norske elitelandslagsdamene etter tidenes dårligste verdenscupsesong og katastrofe-NM.

Etter NM del to sist helg, kommer trenerlegenden Steinar Mundal med en nedslående dom over elitelandslaget. For det første ble alle knust på tremila av Therese Johaug, som gikk sitt første skirenn på elitenivå på to år. 

Men heller ikke 5-kilometeren dagens før bød på mye å glede seg over for landslaget. Heidi Weng tok riktignok gull og avverget skandale. Men landslagsveteranen, som også var best av de norske i verdenscupen sammenlagt i vinter, var bare to sekunder foran en skiskytterjunior som ikke engang konkurrerer i øvelsen.  

Les også: Avverget skandale i NM

Trenerlegenden Steinar Mundal har over 35 års erfaring på landslags-, og elitenivå, inkludert over ti år med det norske langrennslandslaget fram til 2016. Han var i den tida også trener for Therese Johaug. 

Hvor imponerende er det Therese Johaug leverte i NM-tremila?
– Det er skremmende bra. Jeg hadde trodd hun skulle være med å kjempe oppe i toppen, men når hun knuser alle med flere minutter ti måneder etter at hun har født en unge… Enten så er hun i kanonform, eller så er de andre elendige, sier Steinar Mundal til Langrenn.com.

Hva tenker du om at beste elitelandslagsløper er Heidi Weng og at hun er helt nede på 5. plass, over tre minutter bak på tremila i NM?
– Det norske damelaget er for dårlig, for å si det enkelt. Om det er trenerteamet eller treningen som svikter vet jeg ikke, men noe må tas tak i inn mot VM neste år. 

Les også: I dialog med Therese Johaug om retur til landslaget

Trenerveteranen understreker at det ikke bare handler om at elitelandslagsdamene ble knust av Johaug på NM-tremila, og i tillegg slått av to langløpere, og amerikanske Sophia Laukli som trener med det norske privatlaget Team Aker Dæhlie. Det handler vel så mye om sesongen sett under ett, sier Mundal. 

Fasiten for Norge er altså at beste norske i verdenscupen sammenlagt var Heidi Weng på åttendeplass. Hun var også den eneste fra landslaget blant de topp 20 i verdenscupen. Totalt var det bare tre norske blant de topp 20 i verdenscupen: Foruten Weng kom Kristine Stavås Skistad på 14. plass og Astrid Øyre Slind på 19. plass, begge satser utenfor landslaget. 

– Det har ikke gått bra for de norske damene denne sesongen, selv om Heidi Weng har gjort det tidvis bra. Men med de ressursene som Norge har og alt som puttes inn i landslagene, så bør det være minst tre norske blant de topp åtte i verdenscuprenn og i verdenscupen, sier Mundal til Langrenn.com.

Se også: – Det er en ting som kan få Skistad til å velge landslaget

At landslagsløperne også sier de forventet å bli slått av Johaug, er han skuffet over. 

– Det er en defensiv innstilling. Det må jeg si, sier Mundal, og fortsetter: 

– Jeg synes det var veldig tydelig under Tour de Ski også. Jeg noterte meg at fem av de ni norske dameløperne dro hjem i løpet av Touren. En ting er Kristine Stavås Skistad, som på forhånd hadde bestemt at hun skulle gå to sprintrenn og ett distanserenn. Det er greit med en plan. Men jeg føler at det er for lettvint å stikke hjem, selv om de har dårlige plasseringer. Hvis alle faktisk ble syke, så er det greit, men jeg har vanskelig for å tro på det. På herresiden mener jeg at det var bare Didrik Tønseth som dro hjem.

Les også: Er langrennsløperne sjukere nå enn før?

Forsvarer elitelandslagsløperne
Beste løper fra elitelandslaget var altså ikke en gang på pallen i NM-tremila: Heidi Weng ble nummer fem, over tre og et halvt minutt bak Johaug. Helene Fossesholm, som sesongdebuterte med startnummer under NM del 1 for en måned siden, ble nummer ni. Hun var nesten fire og et halvt minutt bak.  

Etter NM-tremila på Lillehammer forsvarer landslagstrener Stig Rune Kveen utøvernes prestasjoner. 

– De begynner å bli slitne både fysisk og mentalt etter en lang sesong, så de skal få en velfortjent pause nå og rolig april, så skal vi komme sterkere tilbake neste år, sier Kveen til Langrenn.com.  

Han trekker samtidig fram at Heidi Weng gikk inn til andreplass på siste renn under verdenscupfinalen i Falun. Da var det 20 kilometer fristil med fellesstart. 

Langrenn.com har forsøkt å få tak i elitelandslagets hovedtrener Sjur Ole Svarstad. Han har ikke besvart henvendelsene. 

Steinar Mundal 2021
Steinar Mundal har vært trener for både klubb- og kretsløpene så vel som landslagsløpere i over en mannsalder. Dette er hans tips for å lykkes.
Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 090220 Skidor, VM: Andrus Veerpalu på väg mot segern på 15 km © - 29514
    1

    Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    by Langrenn.com
    20.05.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Gjør det igjen: Ny seier i Johaug-stil

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • Mari Folkvord, COC Falun 2025 Foto: Daniel Eriksson / BILDBYRÅN
    1

    Norsk verdensmester legger opp, bare 26 år gammel

    by Langrenn.com
    02.06.2026

FlerE artikler

  • Skistjernen i sorg: – Tragisk

    Bare minutter etter at han hadde reist derifra, var huset til besteforeldrene brent ned til grunnen.
    av Ingeborg Scheve
    09.06.2026
  • Ski Classics Ski or Die – se sesong 3 på YouTube

    av Langrenn.com
    09.06.2026
  • Gratulerer Berit Aunli, 70 år i dag

    av Kjell-Erik Kristiansen
    09.06.2026
  • Johaug trekker seg: – Tør ikke

    av Ingeborg Scheve
    09.06.2026