Trenerveteranen: – De er for dårlige, for å si det enkelt

av Ingeborg Scheve • 30.03.2024
16.12.2023, Trondheim, Norway (NOR): Lotta Udnes Weng (NOR), Frida Karlsson (SWE), Rosie Brennan (USA), Delphine Claudel (FRA), (l-r) - FIS world cup cross-country, skiathlon, Trondheim (NOR).
Steinar Mundal kommer med nedslående dom over det norske elitelandslagsdamene etter tidenes dårligste verdenscupsesong og katastrofe-NM.

Steinar Mundal kommer med nedslående dom over det norske elitelandslagsdamene etter tidenes dårligste verdenscupsesong og katastrofe-NM.

Etter NM del to sist helg, kommer trenerlegenden Steinar Mundal med en nedslående dom over elitelandslaget. For det første ble alle knust på tremila av Therese Johaug, som gikk sitt første skirenn på elitenivå på to år. 

Men heller ikke 5-kilometeren dagens før bød på mye å glede seg over for landslaget. Heidi Weng tok riktignok gull og avverget skandale. Men landslagsveteranen, som også var best av de norske i verdenscupen sammenlagt i vinter, var bare to sekunder foran en skiskytterjunior som ikke engang konkurrerer i øvelsen.  

Les også: Avverget skandale i NM

Trenerlegenden Steinar Mundal har over 35 års erfaring på landslags-, og elitenivå, inkludert over ti år med det norske langrennslandslaget fram til 2016. Han var i den tida også trener for Therese Johaug. 

Hvor imponerende er det Therese Johaug leverte i NM-tremila?
– Det er skremmende bra. Jeg hadde trodd hun skulle være med å kjempe oppe i toppen, men når hun knuser alle med flere minutter ti måneder etter at hun har født en unge… Enten så er hun i kanonform, eller så er de andre elendige, sier Steinar Mundal til Langrenn.com.

Hva tenker du om at beste elitelandslagsløper er Heidi Weng og at hun er helt nede på 5. plass, over tre minutter bak på tremila i NM?
– Det norske damelaget er for dårlig, for å si det enkelt. Om det er trenerteamet eller treningen som svikter vet jeg ikke, men noe må tas tak i inn mot VM neste år. 

Les også: I dialog med Therese Johaug om retur til landslaget

Trenerveteranen understreker at det ikke bare handler om at elitelandslagsdamene ble knust av Johaug på NM-tremila, og i tillegg slått av to langløpere, og amerikanske Sophia Laukli som trener med det norske privatlaget Team Aker Dæhlie. Det handler vel så mye om sesongen sett under ett, sier Mundal. 

Fasiten for Norge er altså at beste norske i verdenscupen sammenlagt var Heidi Weng på åttendeplass. Hun var også den eneste fra landslaget blant de topp 20 i verdenscupen. Totalt var det bare tre norske blant de topp 20 i verdenscupen: Foruten Weng kom Kristine Stavås Skistad på 14. plass og Astrid Øyre Slind på 19. plass, begge satser utenfor landslaget. 

– Det har ikke gått bra for de norske damene denne sesongen, selv om Heidi Weng har gjort det tidvis bra. Men med de ressursene som Norge har og alt som puttes inn i landslagene, så bør det være minst tre norske blant de topp åtte i verdenscuprenn og i verdenscupen, sier Mundal til Langrenn.com.

Se også: – Det er en ting som kan få Skistad til å velge landslaget

At landslagsløperne også sier de forventet å bli slått av Johaug, er han skuffet over. 

– Det er en defensiv innstilling. Det må jeg si, sier Mundal, og fortsetter: 

– Jeg synes det var veldig tydelig under Tour de Ski også. Jeg noterte meg at fem av de ni norske dameløperne dro hjem i løpet av Touren. En ting er Kristine Stavås Skistad, som på forhånd hadde bestemt at hun skulle gå to sprintrenn og ett distanserenn. Det er greit med en plan. Men jeg føler at det er for lettvint å stikke hjem, selv om de har dårlige plasseringer. Hvis alle faktisk ble syke, så er det greit, men jeg har vanskelig for å tro på det. På herresiden mener jeg at det var bare Didrik Tønseth som dro hjem.

Les også: Er langrennsløperne sjukere nå enn før?

Forsvarer elitelandslagsløperne
Beste løper fra elitelandslaget var altså ikke en gang på pallen i NM-tremila: Heidi Weng ble nummer fem, over tre og et halvt minutt bak Johaug. Helene Fossesholm, som sesongdebuterte med startnummer under NM del 1 for en måned siden, ble nummer ni. Hun var nesten fire og et halvt minutt bak.  

Etter NM-tremila på Lillehammer forsvarer landslagstrener Stig Rune Kveen utøvernes prestasjoner. 

– De begynner å bli slitne både fysisk og mentalt etter en lang sesong, så de skal få en velfortjent pause nå og rolig april, så skal vi komme sterkere tilbake neste år, sier Kveen til Langrenn.com.  

Han trekker samtidig fram at Heidi Weng gikk inn til andreplass på siste renn under verdenscupfinalen i Falun. Da var det 20 kilometer fristil med fellesstart. 

Langrenn.com har forsøkt å få tak i elitelandslagets hovedtrener Sjur Ole Svarstad. Han har ikke besvart henvendelsene. 

Steinar Mundal 2021
Steinar Mundal har vært trener for både klubb- og kretsløpene så vel som landslagsløpere i over en mannsalder. Dette er hans tips for å lykkes.
Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Johaug med ny avsløring: – Jeg har gruet meg til å si det

    by Ingeborg Scheve
    05.09.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026
  • 210117 Martin Johnsrud Sundby of Norway after the men’s cross-country skiing skiathlon during the Norwegian National Ski Championships on January 17, 2021 in Trondheim.
    1

    Sjokkbeskjed: Brudd etter 11 år

    by Ingeborg Scheve
    29.09.2026
  • 1

    Trekker seg fra verdenscupen bare timer før start

    by langrenn.com
    28.02.2026
  • 250214 Kristine Stavås Skistad of Norway in the mixed zone after the Women's Sprint final during the FIS Cross-Country World Cup on February 14, 2025 in Falun. Photo: / kod SH / SH0584
    1

    Skistad snur: Gjør noe hun aldri har gjort før

    by Ingeborg Scheve
    01.10.2026

FlerE artikler

  • Fikk sparken etter svindelskandalen

    Svindelskandalen kostet henne jobben og inntekten. Nå kommer en ny vending i saken som har rystet fransk skiskyting.
    av Ingeborg Scheve
    11.10.2026
  • Norsk 16-åring har gitt langløpslaget et nytt navn

    av Leandro Lutz
    11.10.2026
  • SkiErg vs. Ercolina: Hvilken stakemaskin passer for deg?

    av Adéla Ročárková og Ingeborg Scheve
    11.10.2026
  • OL-stjernen trekker seg: Gravid!

    av Ingeborg Scheve
    10.10.2026
  • Kan tvinges til å legge opp

    av Ingeborg Scheve
    10.10.2026