Vurderer å flytte verdenscupavslutningen til Östersund

av Ingeborg Scheve • 23.02.2022
Verdenscupavslutningen i langrenn skulle gå i Tyumen i Russland. Nå vil FIS flytte siste runde i verdenscupen på grunn av den politiske situasjonen mellom Russland og Ukraina.

Verdenscupavslutningen i langrenn skulle gå i Tyumen i Russland. Nå vil FIS flytte siste runde i verdenscupen på grunn av den politiske situasjonen mellom Russland og Ukraina.

Det er den politiske situasjonen mellom Russland og Ukraina som er årsaken til at FIS nå vurderer alternativer for verdenscupavslutningen i langrenn. Den siste runden i verdenscupen skal etter terminlista gå i Tyumen i Russland helga 18. til 20. mars. 

– Det er mye usikkerhet nå, så vårt ansvar er å forberede en potensiell plan B. Men akkurat nå er planen å gjennomføre rennene som planlagt, sier FIS renndirektør Pierre Mignerey til SVT.  

Östersund i Sverige ett av alternativene som FIS vurderer hvis verdenscupavslutningen skal flyttes. Det bekrefter Sveriges skipresident Ola Strömberg. 

– FIS har bedt Östersund være klare til å kunne arrangere dersom det blir nødvendig. De (Östersund) har tidligere vært veldig positive til å arrangere langrennskonkurranser, så dersom de får en konkret henvendelse kommer de sikkert til å gjøre sitt beste for å løse det, sier Strömberg til SVT.  

På programmet for den siste runden i verdenscupen står sprint, fellesstart og jaktstart. 

Kommende helg starter verdenscupen opp igjen i Lahti i Finland. Det er de første rennene i verdenscupen siden den siste etappen av Tour de Ski, som gikk 4. januar. 

Dette er Norges tropp til verdenscupen i Lahti

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 090220 Skidor, VM: Andrus Veerpalu på väg mot segern på 15 km © - 29514
    1

    Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    by Langrenn.com
    20.05.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Gjør det igjen: Ny seier i Johaug-stil

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • Mari Folkvord, COC Falun 2025 Foto: Daniel Eriksson / BILDBYRÅN
    1

    Norsk verdensmester legger opp, bare 26 år gammel

    by Langrenn.com
    02.06.2026

FlerE artikler

  • Klæbo: – Mitt neste store mål

    Langrennskongen Klæbo dominerte OL og VM. Nå venter en helt ny arena.
    av Ingeborg Scheve
    11.06.2026
  • Derfor vil de avsette FIS-president Johan Eliasch

    av langrenn.com
    10.06.2026
  • Enda en stjerne bryter med landslaget

    av Ingeborg Scheve
    10.06.2026
  • Brudd i ryggen for norsk VM-løper – sesongen er over

    av Kjell-Erik Kristiansen
    10.06.2026
  • Bombe: Skistad bryter med suksesstreneren

    av Ingeborg Scheve
    10.06.2026