– Har ikke sagt noe til landslagstreneren
Skiskytterstjernen har nylig signert med et profflag i Ski Classics. Landslagsledelsen vet ingenting.
I april meldte den svenske skistjernen Stina Nilsson at hun vraket verdenscupsatsing i skiskyting til fordel for langløp med Ski Classics-profflaget til brødrene Aukland.
Nå er det klart at også samboeren Emil Nykvist, som går for det svenske elitelandslaget i skiskyting, har signert med et Ski Classics-lag for kommende sesong. 27-åringen fra Sunne i Värmland er en av sju løpere i det nyetablerte svenske profflaget Team GS8.
Hvordan reagerte landslagstrener Johannes Lukas på at du nå går inn i et profflag i Ski Classics?
– Jeg har ikke sagt noe til han, sier Nykvist til Langrenn.com.
Hvordan tror du han hadde sagt hvis du hadde fortalt han det?
– At jeg får lov til å gjøre hva jeg vil på fritiden.
Din kjæreste Stina Nilsson har tatt steget helt ut, og satser nå alt på langløp. Har det påvirket deg i denne sammenhengen?
– Det har absolutt påvirket meg. Jeg hadde aldri gjort dette hvis ikke hun hadde gått over til langløp. Men det er skiskytter jeg er, og jeg kommer til å satse skiskyting fram til verdenscupsesongen er over. Dette er bare en kul greie.
Hvordan tror det blir å gå for konkurrerende lag i samme konkurranser?
– Det har jeg ikke tenkt på. Langløp er hennes greie. For meg er det en hobby. For henne er langløpssatsingen ramme alvor, så det vil alltid komme til å gå best for henne, og det er det viktigste.
Hva tenker du om at hun har tatt det steget, og vraket verdenscupsatsingen i skiskyting til fordel for langløp?
– Jeg synes det er kult. Det er modig at hun tør å gå sin egen vei, at hun tør å gjøre det hun selv vil og det hun har tro på. Det har hun alltid gjort. Hun kommer til å gjøre det kjempebra.
Se også:
Stina Nilsson: – Mitt fokus og motivasjon er langløp og Ski Classics
Saken fortsetter under

Vennetjeneste: Først og fremst skiskytter
Emil Nykvist er klar på at han ikke legger opp til noen omfattende dobbeltsatsing, og at han ikke vil legge om treningen eller ofre noe for skiskyting.
Grunnen til at han nå også går inn i langløpslaget GS8, er for å støtte kompisen Gabriel Strid med oppstarten av Ski Classics-laget. De to er barndomsvenner, kommer fra samme småby i Sverige og har holdt sammen også etter tida på skigymnaset i Torsby.
– Det blir ingen dobbeltsatsing. Jeg gjør dette for sponsorene (til det nyetablerte laget) og for å gå noen langløp på slutten av sesongen. Men det er ikke noe som kommer til å påvirke min satsing på skiskyting i det hele tatt. Jeg kommer til å gå skiskyting til verdenscupen er over. Dette er noe jeg kommer til å gjøre i april, i stedet for å kjøre snøskuter etter bygge hus eller noe slikt.
Når det er sagt, er ikke Nykvist ukjent med lange stakeøkter. Blant annet har han og Strid staket 20 mil i ett jafs på trening
– Vi bestemte oss for å gå hele Klarälvsloppet tur retur i en økt. Men det tok bare ni timer å gå renntraséen fra start til mål og fra mål til start. Vi hadde bestemt oss for å gå minst 10 timer, så vi la inn en ekstra sløyfe på slutten for å innfri planen, forteller Emil Nykvist, og legger til:
– Det var ikke så hardt som vi trodde det skulle være. Så dagen etter gikk vi en ny tur på fire-fem timer uten problemer.
Klarälvsloppet arrangeres i år 22. september. Det blir Stina Nilssons første konkurranse for Team Ragde Charge, profflaget til brødrene Aukland.
