Den uvanlige skijenta
Tror du Norges siste kvinnelige junior-verdensmester har gått på skigymnas eller toppidrettslinje på gymnast, tror du helt feil.
Maria Hartz Melling var av favorittene og viste en utrolig styrke enda det bare er to uker og en dag siden hun ble frisk av korona og faktisk hadde vondt i halsen når hun kjente etter på selve gulldagen. Nå kan det være at mye heiing under mesterskapet på Lygna bidro til den såre halsen. Uansett viste jenta fra Konnerud seg som den klart beste på sprinten. Dermed kopierte hun seieren til klubbvenninnen Kristine Stavås Skistad fra tre år tilbake.
Vanlig studiespesialisering
Maria er flittig tilstede i Konnerud skimiljø, er på juniorlandslaget, satser hjemmefra og fullførte forsommeren i fjor vanlig studiespesialisering på Drammen videregående skole.
– Jeg ville ha realfagene, sier hun.
Nå har 2002-modellen virkelig fått tid til å trene godt til tross for stor studiebelastning. Gjennom hele juniortiden har det vært fremragende resultater. I det første junioråret vant hun omtrent halvparten av rennene.
Mest langrennsløper
I fjor høst tok hun ex-phil. Dette halvåret er det studiefri. Til høsten er det planer om å gjenoppta studiene.
– Hva blir det?
– Jeg har tenkt på både medisin og ingeniørstudier. Så må det passe sammen med langrenn. Det er hovedutfordringen.
Gullet søndag gir bare enda mer inspirasjon og motivasjon. Det er ingen tvil om at seniortoppen lokker.










