Kan ikke nekte russerne å delta i verdenscupen i Norge

av Ingeborg Scheve • 28.02.2022
Alexander Bolshunov under verdenscupen i Lahti 2022, en av de siste internasjonale konkurransene russerne fikk delta i før de ble utestengt på grunn av krigen i Ukraina.
Norge må trolig la russere og hviterussere konkurrere i verdenscupen i Drammen og Holmenkollen, selv om utøverne er uønsket av Skiforbundet og arrangøren.

Norge må trolig la russere og hviterussere konkurrere i verdenscupen i Drammen og Holmenkollen, selv om utøverne er uønsket av Skiforbundet og arrangøren.

Russere og hviterussere er uønsket av Norges Skiforbund etter at Russland invaderte Ukraina forrige uke. Arrangøren av verdenscupen i Holmenkollen støtter seg til Skiforbundets uttalelse. 

Men verken Skiforbundet eller arrangøren har formelt myndighet til å nekte enkeltutøvere å delta. Det er det kun det internasjonale skiforbundet FIS som kan. 

Fredag vedtok FIS at det ikke skal arrangeres noen verdenscuprenn i Russland denne sesongen, og Russland og Hviterussland utestenges fra verdenscupen resten av sesongen. Individuelle løpere fra Russland og Hviterussland kan imidlertid delta, men under nøytralt flagg og i nøytrale drakter. 

Lørdag kom Norges Skiforbund med sin uttalelse: 
Til russiske utøvere: Vi ønsker ikke deres deltakelse

En rekke utøvere er kritiske til at russiske utøvere får delta i verdenscupen, og mange mente FIS opptrådte både unnvikende og sent

Arrangøren av verdenscupen i Holmenkollen støtter Skiforbundets uttalelse. Men verken Skiforbundet eller Holmenkollen kan bestemme hvem som får delta i verdenscupen. Det er det FIS som avgjør. 

Overfor NRK bekrefter FIS at de ikke vil utestenge enkeltutøvere. 

– FIS-styret har vært klar i sin innstilling når det gjelder russiske utøvere på alle FIS-konkurranser. For å sikre rettferdige og inkluderende konkurranser på alle FIS-arrangementer, skal ikke nasjonale forbund og lokale arrangører utestenge utøvere på grunn av kjønn, rase, nasjonalitet eller seksuell legning, skriver FIS i en e-post til NRK mandag. 

FIS har imidlertid ikke svart på om det vil få konsekvenser for Norge dersom Skiforbundet likevel ikke lar russere og hviterussere delta. Skiforbundet sier de er i dialog med FIS og at FIS er gjort oppmerksom på Skiforbundets standpunkt. 

Vegard Ulvang, som er leder av langrennskomitéen i FIS, sier at FIS kan frata Norge verdenscupen, men mener det er en risiko Skiforbundet bør ta. 

– Det (å utestenge russiske utøvere) er en beslutning som FIS burde tatt. Når de ikke tar den, er det vi (Norge), som eier arrangementet, som må ta den, sier Ulvang til NRK. 

Russerne vil gå skirenn
Russerne er allerede ankommet Norge, og ingen av dem har planer om å stå over verdenscuprennene i Norge denne uka. 

– Vel, det er en forferdelig situasjon. Krig er alltid fælt. Ingen har noen gang ønsket seg krig, heller ikke vi. Gudskjelov finnes det fornuftige folk med sunn fornuft, som ikke gir etter for den panikken som nå brer seg i hele verden, og det er lederne i FIS, sier Jurij Borodavko til NRK. 

Borodavko er trener for blant annet Alexander Bolshunov. Slik fungerer russisk langrenn

Ingen russere eller hviterussere i Visma Ski Classics
Langløpscupen Visma Ski Classics har imidlertid vedtatt å utestenge russiske og hviterussiske utøvere. Det skrev langløpscupen i en pressemelding på søndag. Også Vasaloppet og Birkebeinerrennet har vedtatt det samme. Begge rennene inngår i Visma Ski Classics. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Vraker verdensmester – disse skal gå OL-sprinten

    by Langrenn.com
    09.02.2026
  • 1

    Går for sitt sjette strake OL-gull – disse går OL-femmila for Norge

    by langrenn.com
    19.02.2026
  • 1

    Disse går OL-femmila for Norge

    by Ingeborg Scheve
    19.02.2026
  • 1

    Feiret OL-gullet i armene hans – bekrefter: De er kjærester

    by Ingeborg Scheve
    14.02.2026
  • 1

    Trekker seg fra resten av OL

    by Ingeborg Scheve
    15.02.2026

FlerE artikler

  • Dopingdømt langrennsløper sjokkerer i ny idrett

    Tilbake etter fire års utestengelse for doping: Vant FIS-renn etter én måned. Nå overrasker han igjen, på en ny arena.
    av Ingeborg Scheve
    24.08.2026
  • 19-åringen knuste Klæbo og verdenseliten – nå kan skiforbundet stoppe ham

    av Ingeborg Scheve
    24.08.2026
  • Katastrofe for Lægreid

    av Langrenn.com
    23.08.2026
  • Skistjernen avslører: Gravid!

    av Ingeborg Scheve
    23.08.2026
  • Skrell-seier i Toppidrettsveka

    av Ingeborg Scheve
    23.08.2026