DERFOR TRENER HEDDA ØSTBERG AMUNDSEN SPENST OG HURTIGHET SOM EGNE ØKTER

av SC community • 16.07.2020
Derfor trener Hedda Østberg Amundsen spenst og hurtighet som egne økter Noen utøvere baker spenst og hurtighet inn i andre distanse- eller styrkeøkter. Hedda Østberg Amundsen liker å trene på disse elementene som egne økter. – Jeg synes jeg får best utbytte og mest igjen for innsatsen på spenst og hurtighet når jeg er fresh…

Derfor trener Hedda Østberg Amundsen spenst og hurtighet som egne økter Noen utøvere baker spenst og hurtighet inn i andre distanse- eller styrkeøkter. Hedda Østberg Amundsen liker å trene på disse elementene som egne økter. – Jeg synes jeg får best utbytte og mest igjen for innsatsen på spenst og hurtighet når jeg er fresh…

Derfor trener Hedda Østberg Amundsen spenst og hurtighet som egne økter

Noen utøvere baker spenst og hurtighet inn i andre distanse- eller styrkeøkter.

Hedda Østberg Amundsen liker å trene på disse elementene som egne økter.

– Jeg synes jeg får best utbytte og mest igjen for innsatsen på spenst og hurtighet når jeg er fresh og fokuserer på bare på det.

– Så jeg kjører det ofte som en andreøkt på ettermiddagen, forklarer 21-åringen fra Asker, som gikk seg inn på rekruttlandslaget etter en vinter med solid resultater og gull fra U23-VM som punktum for sesongen. 

Østberg Amundsen legger normalt opp til en økt hver for spenst og hurtighet hver uke, og disse øktene prioriterer hun relativt høyt når hun setter opp ukeplanen: like bak hardøkter og andre styrkeøkter, og før hun legger inn de rolige turene.

Spenst
Spenstøktene kjører Østberg Amundsen alltid på beina som løpeøkter. Etter en halvtime oppvarming starter hun de ulike spenstøvelsene.

Totalt bruker hun rundt 20 minutter på disse.

– Det er som regel en kombinasjon av ulike former for sprettende skigang, hinking og hopp i motbakke, både med samlede bein og sidelengs hopp, eller det kan være trappeøkter der jeg kjører slike øvelser oppover en egnet trapp, sier Hedda Østberg Amundsen til Langrenn.com Pluss.

Hurtighet
Hurtighetsøktene kjører Østberg Amundsen både som løp og rulleski, og varierer mellom klassisk og fristil. Etter en halvtimes oppvarming kjører hun 15-20 korte hurtighetsdrag, som hun deler opp i serier, slik at hun får trent på høy fart i ulike typer terreng.

– Hvis jeg går i en rulleskiløype, så deler jeg ofte opp løypa slik at jeg for eksempel kjører tre drag på ett sted, så tre drag til et annet sted, og velger stedet avhengig av hva jeg må øve spesifikt på forklarer Østberg Amundsen.

Men uansett treningsform og stilart, bruker hun som regel relativt lett terreng.

– Det hender jeg kjører hurtighetsdragene i motbakke også, men jeg kjører dem som oftest på steder jeg kan øve på det å gå bra teknisk i høy fart, gå effektivt gjennom svinger, ta med meg fart over bakkekuler og inn i utforkjøringer, sier Hedda Østberg Amundsen til Langrenn Pluss.

For henne er dette spesielt relevant som spesifikk trening mot sprint.

– Jeg føler at jeg er litt bedre teknisk i klassisk og føler meg litt bedre til å gå fort i klassisksprint enn i skøytesprint, så skøyting er noe jeg må øve på.

– Jeg opplever også at det er mer taktikk med i spillet på skøytesprint, så det er også noe jeg må bli bedre på, sier Østberg Amundsen, men understreker samtidig at hurtighet er viktig også i distanselangrenn. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • Erik Valnes of the Norwegian national cross-country skiing team at a press meet during day 3 of Tour de Ski on December 30, 2025 in Cavalese. Photo: Maxim Thoré / BILDBYRÅN
    1

    Valnes med klar melding: – Vi trenger han i OL

    by Ingeborg Scheve
    19.01.2026
  • 1

    – Føler at jeg har stjålet en OL-plass

    by Ingeborg Scheve
    21.01.2026
  • Foto: Jon Olav Nesvold / BILDBYRÅN /
    1

    Hedegart vant igjen

    by langrenn.com
    11.04.2026

FlerE artikler

  • – Han har noen ekstreme spissegenskaper

    Auklands menn leverte tidenes dårligste sesong. Nå henter de inn en av verdens beste. Ambisjonene for neste sesong er krystallklare.
    av Ingeborg Scheve
    29.04.2026
  • Satte strek i mars – nå har Stina Nilsson tatt et valg

    av Ingeborg Scheve
    28.04.2026
  • Forbundet henter inn treneren bak Heggen og Drivenes

    av Ingeborg Scheve
    28.04.2026
  • Rulleskiguiden 2026

    av Langrenn.com
    28.04.2026
  • – Jeg skal kanskje slå han ned

    av Ingeborg Scheve
    28.04.2026