Ski Classics lanserer nytt oppsett for Pro Teams

Ski Classics Pro Tour innfører et nytt oppsett for profflagene i langløpsserien fra og med Ski Classics Sesong XVI.

Ski Classics Pro Tour innfører et nytt oppsett for profflagene i langløpsserien fra og med Ski Classics Sesong XVI.

Ski Classics lanserer et nytt oppsett for langløpslagene i Pro Team-konkurransen. Hensikten med de nye reglene er å styrke konkurransemiljøet og sikre økt representasjon av utøvere fra flere nasjoner over tid. 

I det nye oppsettet ligger det endringer i reglene for sammensetning av lagene når det gjelder kjønn og nasjonalitet, samt en ny Cubs-kategori som skal bidra til å øke rekrutteringer av unge talenter til langløp. 

Se detaljer under

Karolina Hedenstroem (SWE), Linnea Johansson (SWE), +W323+, (l-r) - Visma Ski Classics Bad Gastein PTT - Bad Gastein 2023
Ski Classics nye struktur for Pro teams skal bidra til å sørge for større deltakelse av kvinner, løpere fra mindre langrennsnasjoner og unge, lovende talenter. Foto: Reichert/Nordic Focus

Dette er nye strukturen for Ski Classics Pro Team:
Sammensetning av Pro Team:
 Hvert Pro Team må bestå av minimum 6 og maksimalt 10 utøvere.

Kjønnsbalanse: Lagene må ha minst 3 utøvere av hvert kjønn. (Forrige sesong 2 av hvert kjønn)

QCI, Nasjonalitetsregelen: Pro Team kan ikke ha mer enn 8 utøvere fra etablerte nasjoner (forrige sesong 9). Hvilke land som er «etablerte nasjoner» defineres av Quota Country Index (QCI). Land med en QCI på mindre enn 10 % klassifiseres som fremvoksende, mens de med en QCI over 10 % regnes som etablerte. QCI-systemet tar hensyn til flere faktorer, inkludert:

  • Nasjonaliteter til Pro Team
  • Nasjonaliteter til Pro Team-utøvere
  • Totale premiepenger og premiepenger i konkurranser i Ski Classics
  • Topp 50-plasseringer og pallplasseringer
  • Totale poeng i Champion-, Sprint- og Climb-konkurranser

Les mer om QCI-Systemet HER

Cubs: I tillegg til de nevnte utøverne kan opptil 2 Cubs (utøvere under 22 år) inkluderes i et Pro Team sin tropp for hvert arrangement. Cubs kan variere mellom arrangementer, men kan kun representere ett Pro Team per sesong. 

– Det oppdaterte Pro Team-oppsettet er en del av en prosess over flere sesonger for både å skjerpe konkurransen mellom Pro Teamene, men også for å oppfordre til mer inkluderende lag. For langrenn generelt er det viktig å opprettholde og øke interessen for sporten fra så mange nasjoner rundt om i verden som mulig, sier daglig leder i Ski Classics David Nilsson.

Ski Classics har dessuten oppgradert poengsystemet i Pro Team konkurransen fra og med sesongen 2024/25. 

Les mer: Ski Classics oppgraderer poengsystemet

Dette er Ski Classics Pro Tour Season XVI:
Event 1: Bad Gastein ITT
Event 2: Bad Gastein Criterium
Event 3: 3 Zinnen Ski Marathon
Event 4: La Venosta ITT Kapron-Melago
Event 5: Engadin La Diagonela
Event 6: Marcialonga
Event 7: Jizerská50
Event 8: Grönklitt Criterium 61
Event 9: Grönklitt ITT
Event 10: Vasaloppet
Event 11: Birkebeinerrennet 
Event 12: Marcialonga Bodø
Event 13: Reistadløpet
Event 14: Grand Finale Summit 2 Senja

Les også: Ski Classics Pro Tour Sesong XVI

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ulvang sikrer seg norsk superstjerne

    by Maja Eriksson og Ingeborg Scheve
    02.05.2026
  • 1

    Petter Northug blir disket fra pallen

    by Ingeborg Scheve
    30.01.2026
  • 1

    Northug røper: Hun måtte overtales

    by Ingeborg Scheve
    16.05.2026
  • 1

    Skrellseier i Tsjekkia – tidligere fotballproff slår verdenseliten

    by Ingeborg Scheve
    31.01.2026
  • 1

    Kalvå ferdig i Team Aker Dæhlie – bytter ut hele dametroppen

    by Langrenn.com
    27.05.2026

FlerE artikler

  • Vraker verdenscupen i langrenn: – En katastrofe

    Hovedsponsoren for verdenscupen i langrenn trekker seg. Nå advares det om en økonomisk kjempesmell: – Som å rykke ned til Obos-ligaen.
    av Langrenn.com
    14.06.2026
  • Påmeldingen til Skinnarloppet 2027 åpner 21. juni

    av Leandro Lutz
    14.06.2026
  • Umulige Stora Tuna – Nydalen kjempet helt til mål

    av Kjell-Erik Kristiansen
    14.06.2026
  • Brøt med landslaget – nå vraker hun hele skiparken

    av Ingeborg Scheve
    13.06.2026
  • Nydalens damer med sterk pallplass i Finland

    av Kjell-Erik Kristiansen
    13.06.2026