Avslører: – Det har blitt mye pasta og pizza i år

Johannes Dale-Skjevdal (NOR) - IBU World Cup Biathlon, training, Oslo (NOR).
En uke før sesongåpningen åpner verdens raskeste skiskytter opp om grepene han har tatt i sesongoppkjøringen.

En uke før sesongåpningen åpner verdens raskeste skiskytter opp om grepene han har tatt i sesongoppkjøringen.

27-åringen har bevist at kan tukte alle på sine beste dager. Han spås å være den neste store bak brødrene Bø. Og Johannes Dale-Skjevdal føler seg klar, både fysisk og mentalt, for å bite solid fra seg både i løypa og på standplass: Han har aldri vært bedre. Nå røper han hva som ligger bak. Om en uke får han fasiten. 

Se videointervjuet med Johannes Dale-Skjevdal lenger ned i saken

I fjor giftet han seg, og gikk inn i verdenscupsesongen med nytt etternavn og stort press på seg for å holde på plassen i elitetroppen. Han serverte tidvis noen prestasjoner som fikk både konkurrentene og ekspertene til å måpe. 

Se også: Her tar han karrierens tredje verdenscupseier

I år stiller 27-åringen fra Lørenskog med en selvtillit og en ro som selv bransjens andre Johannes kan misunne han. Det til tross for at han fikk pryl av rekruttgutta under rulleski-NM på Lillehammer i september.

Langrenn.com møter Johannes Dale-Skjevdal i forbindelse med landslaget siste samling før den nasjonale sesongstarten, der han regelrett oser av nettopp denne roen og selvtilliten. 

– Jeg føler at jeg begynner å bli litt voksen, trygg på meg sjøl og rolig, og det tror jeg er veldig lurt i skiskyting, sier han til Langrenn.com, og fortsetter:

– Jeg føler meg veldig trygg. I skyting er trygghet det aller, aller viktigste. 

For Dale-Skjevdal har lagt ned en solid treningsjobb i sommer og høst, og åpner opp om detaljene som har falt på plass. I sporet er han allerede verdens raskeste. Det er på standplass han har slitt mest, og det der har han tatt de største stegene nå. 

Gladgutten avslører dessuten det store grepet han har tatt, hvordan han og kona har lagt til rette for suksess, og det overordnede målet for sesongen. 

– Det har blitt mye pasta og pizza i år, røper Johannes Dale-Skjevdal. 

Se også:
Alt om sesongåpningene i langrenn og skiskyting: Program og TV-tider

Saken fortsetter under

Video: Max Östlund

FAKTA: Johannes Dale-Skjevdal
Født:
 23. mai, 1997
Fra: Lørenskog
Bor: Lillehammer
Klubb: Fet SSK
Team: Elitelandslaget 
Verdenscupdebut: 20. desember 2018 (15. plass sprint, Nove Mesto) 
MERITTER: 
VM:
 2 sølv (2020, 2021), 1 bronse (2021)
Verdenscup: 28 pallplasser (14 individuelle)
– 9 verdenscupseire (3 individuelle)
(Kilde: IBU)

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Gabriela Soukalova (CZE). Photo: GEPA pictures/ Philipp Brem © Bildbyrån
    1

    OL-stjernen måtte rømme fra eksmannen, vant bitter kamp i retten

    by Adela Rocarkova og INGEBORG SCHEVE
    22.09.2025
  • 1

    VM-gull igjen – snart tar han igjen samboeren

    by Kjell-Erik Kristiansen
    27.02.2025
  • 1

    La opp i 2020 – nå gruser hun gutta

    by Ingeborg Scheve
    29.09.2025
  • Eline Grue (NOR), Ragnhild Femsteinevik (NOR), (l-r) - IBU Cup Biathlon, training, Obertilliach (AUT).
    1

    La opp fulltidssatsingen – nå knuser hun verdenseliten

    by Ingeborg Scheve
    02.09.2025
  • Tarjei Bø (til venstre) og Johannes Thingnes Bø storkoste seg gjennom comebacken i City Biathlon Dresden søndag ettermiddag. Foto: Authamayou/NordicFocus
    1

    Johannes Thingnes Bø etter stjerneslaget i Dresden: – Kan hende vi stiller i OL

    by Ingeborg Scheve
    31.08.2025

FlerE artikler

  • Her er programmet for IBU-cupen sesongen 2025/2026

    Isak Frey (bildet) og Norge dominerte ifjor. Nu starter IBU-cupen 2025/2026 i Obertilliach i Østerrike i begynnelsen av desember og avsluttes i Lake Placid i USA i mars. Derimellom skal man også til Sjusjøen der det blir både EM og IBU-cup i månedsskifte januar/februar. Her er hele programmet for IBU-cupen i sesongen 2025/2026.
    av langrenn.com
    09.10.2025
  • Anders Aukland: – To-tre økter i uka er nok

    av Ingeborg Scheve
    09.10.2025
  • Gir 50 talenter er springbrett til videre satsing

    av Langrenn.com
    08.10.2025
  • Bryter tausheten etter sjokk-exiten: – Mange tenker sikkert at det er rart

    av Ingeborg Scheve
    08.10.2025
  • – Om ett år går jeg forbi Lægreid

    av Ingeborg Scheve
    08.10.2025