Tidenes startfelt til Norgescupen på Gålå: I år står det om VM-plasser

av Ingeborg Scheve • 27.11.2024
Gålå Nov 27-24 Audun Skattebo
Enorm pågang for Norgescupåpningen på Gålå: Aldri har det vært flere påmeldte, og sjelden har den første Norgescuprunden vært så avgjørende.

Enorm pågang for Norgescupåpningen på Gålå: Aldri har det vært flere påmeldte, og sjelden har den første Norgescuprunden vært så avgjørende.

Aldri hatt flere det vært flere løpere påmeldt til Norgescupåpningen på Gålå enn i år. Og aldri har det vært løpere fra så mange nasjoner. 

På programmet for rennhelga står 10 kilometer fristil på fredag, skøytesprint på lørdag og 10 kilometer klassisk på søndag. I potten for samtlige renn ligger plasser til verdenscupen på Lillehammer helga 6. til 8. desember, og hvem som får dem legger mye av premissene for resten av vinteren. 

Kort oppsummert og litt forenklet er situasjonen denne: Hvis du ikke går verdenscup før jul og ikke er med i Tour de Ski, går du ikke VM.

Så for løpere som har ambisjoner om å gå seg inn i troppen til VM i Trondheim, og som ikke ble tatt ut til verdenscupåpningen i Ruka, kan rennhelga på Gålå dermed være avgjørende. 

Se også: 
Ny nedtur: Tønseth frykter karrieren avgjøres om halvannen uke

Saken fortsetter under

Helene Ekrheim Haugen
Helene Ekrheim Haugen ble fjorårets snakkis under Norgescupen på Gålå: Junioren knuste alle i sprinten, sikret seg plass til prøve-VM i Trondheim. Foto: Privat

Rekorddeltakelse
Totalt er det nesten 750 påmeldte løpere fra over 20 nasjoner til den tre dager lange rennhelga. Av dem er det over 50 para-utøvere. 

– Det er ny rekord med god margin, sier Skattebo, og legger til at forrige rekord var på 650 løpere. 

– Vi merker at enorm pågang. Med verdenscup på Lillehammer neste helg og VM i Trondheim senere i vinter er det veldig stor interesse for å gå her i år, både blant norske utøvere, men også fra utenlandske landslag. 

Se også:
Slo hele landslagseliten i sprinten på Gålå – Nå er 19-åringen klar for verdenscupen

Total snømangel
Rennleder Audun Skattebo melder om strøkne forhold til tross for at total mangel på natursnø har gjort at de har måttet gå for Plan B. 

– Det har vært en kamp mot klokka, men det ser bra ut nå. Vi har fått preppet en konkurranseløype på 2.5 kilometer med en kombinasjon av lagret snø og den kunstsnøen vi har fått produsert, sier han til Langrenn.com onsdag ettermiddag, og legger til at værmeldingen også er lovende. 

– Løypa har alt den skal ha av høydemeter og er godkjent på alle vis. Men siden vi ikke kan bruke 5-kilometeren, har vi måttet kutte klassiskrennet på søndag til 10 kilometer. Det skulle egentlig vært 20 kilometer, men det går ikke med plan B, sier Skattebo. 

FAKTA: Norgescup senior, FIS-renn junior
Hvem:
 Kvinner og menn senior, junior på søndag 
Hva: Norgescup for kvinner og menn senior, FIS-renn for junior
Hvor: Gålå
Når: 29. november til 1. desember
I potten: Plasser til verdenscupen på Lillehammer: Vinner Equinor NC Gålå Sprint F har friplass til sprinten i verdenscupen på Lillehammer, tilsvarende vil vinner av 10km fristil ha friplass til samme øvelse i verdenscupen på Lillehammer og leder av Equinor distansecup vil ha friplass til 20km Skiathlon i verdenscupen på Lillehammer.
TV: VG TV 

Program
Fredag 29. november
09:30: 4.8km para sittende
10:00: 10km para stående
10:10: 10km kvinner senior
11:40: 10km menn senior
Startlister, detaljer og resultater

Lørdag 30. november
09:00: Sprint prolog, para
09:45: Sprint prolog, kvinner senior
10:00: Sprint prolog, menn senior
10:50: Sprint finaler, para
11:35: Sprint finaler, kvinner og menn senior
Startlister, detaljer og resultater

Søndag 1. desember
09:00: 8.4km para, sittende
09:30: 10km klassisk, para stående
10:30: 10km klassisk, kvinner senior
12:30: 10km klassisk, menn senior
14:40: 5km klassisk, kvinner junior
1450: 7.5km klassisk, menn junior
Startlister, detaljer og resultater

Alt av startlister, detaljer og resultater finner du i seksjonen «Terminlister & resultater» på Langrenn.com

Se også:
Alt om ski på TV sesongen 2024-25: Hvilke kanaler sender hva og når?

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ny beskjed om Emil Iversen

    by Ingeborg Scheve
    15.01.2026
  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • 1

    – Klæbo jukset i OL

    by langrenn.com
    11.03.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026

FlerE artikler

  • – Han har noen ekstreme spissegenskaper

    Auklands menn leverte tidenes dårligste sesong. Nå henter de inn en av verdens beste. Ambisjonene for neste sesong er krystallklare.
    av Ingeborg Scheve
    29.04.2026
  • Satte strek i mars – nå har Stina Nilsson tatt et valg

    av Ingeborg Scheve
    28.04.2026
  • Forbundet henter inn treneren bak Heggen og Drivenes

    av Ingeborg Scheve
    28.04.2026
  • Rulleskiguiden 2026

    av Langrenn.com
    28.04.2026
  • – Jeg skal kanskje slå han ned

    av Ingeborg Scheve
    28.04.2026