Skiskytter gruser langrennseliten, nå skal han gå verdenscup i Holmenkollen

av Ingeborg Scheve • 22.02.2025
Einar Hedegart (NOR) - Biathlon Season Opening, mass, Sjusjoen
Skiskytteren fra nabobygda til Petter Northug parkerer verdenscupeliten i langrenn: Slår verdenscupvinneren med 17 sekunder på fem kilometer i Norgescupen på Gjøvik.

Skiskytteren fra nabobygda til Petter Northug parkerer verdenscupeliten i langrenn: Slår verdenscupvinneren med 17 sekunder på fem kilometer i Norgescupen på Gjøvik.

Skiskytteren fra Inderøy IL, et steinkast fra hjembygda til Petter Northug, slår verdenscupvinneren Iver Tildheim Andersen med vanvittige 17 sekunder på lørdagens fem kilometer fristil under Norgescupen på Gjøvik. Tildheim Andersen har tatt både verdenscupseier og -pallplasser fra 10 kilometer fristil denne sesongen.

– Jeg går nok et veldig bra skirenn, men jeg hadde ikke trodd det, at avstandene skulle bli så store, sier Hedegart til Langrenn.com etter den elleville seieren. 

Hedegart tar med det sin andre Norgescupseier i langrenn på to uker: Under Norgescupen i Steinkjer vant han 20 kilometer fristil. 

Les mer: Smadret langrennseliten, nå vil skiskytteren til VM i Trondheim

Klar for verdenscupen i Holmenkollen

Nå er 23-åringen klar for sin andre verdenscuprunde i langrenn denne sesongen: Vinneren av 5-kilometeren i Norgescupen på Gjøvik har nemlig friplass til verdenscupen i Holmenkollen. 

Selv hadde Hedegart ambisjoner om å gå inn blant de fem beste. 

– Å bli topp fem var målet mitt. Hvis jeg klarte det, tenkte jeg at jeg hadde vist nok til å bli tatt ut sammen med seieren fra Steinkjer, sier han. 

– Som oftest går jeg inn i Norgescuprenn i langrenn med veldig lave skuldre, siden jeg satser skiskyting. Men i dag droppet jeg Norgescupen i skiskyting for å gå her og få den verdenscupplassen. 

Og den plassen tar han altså tilsynelatende lekende lett. Nå skal han gå 10 kilometer fristil i Holmenkollen uka etter at VM i Trondheim er over. 

Må kanskje vurdere å bytte idrett

Verdenscupen i Holmenkollen blir Hedegarts andre verdenscuprunde i langrenn denne sesongen og den andre i karrieren. Det er dobbelt så mange som han har gått i skiskyting. Der har han kun gått en: Verdenscupfinalen i Holmenkollen i 2023. 

– Det blir litt spesielt å gå den 10-kilometeren i Holmenkollen nå. Det er nesten nøyaktig på dagen to år etter verdenscupdebuten min, sier Hedegart. 

La om treninga, fikk kjempeløft 

Trønderen forteller at langrennsfarten alltid har vært hans styrke i skiskyting. Men etter at han la om treninga i forkant av fjorårssesongen. Nå jobber han etter et opplegg basert på doble terskeløkter. Det mener han er nøkkelen til at han nå har hevet seg enda mer fysisk. 

– Jeg har tatt store steg de siste to åra, og det har gjort at jeg har fått veldig bra flyt i langrenn, sier Hedegart.

Han vant også 10-kilometeren under Norgescupåpningen på Gålå før jul. Det var etter denne seieren at Einar Hedegart sikret seg plass i den norske troppen til verdenscupen på Lillehammer.

Se også:
Gålå-skrellet: – Det var sykt artig, men vi jubler ikke kjempehøyt

Vurderer du å bytte idrett nå med den framgangen du har hatt i år, og så bra som du hevder deg blant de beste langrennsløperne i verden?

– Det er jo skiskyting jeg har mest lyst til å satse på, og jeg kommer nok til å starte neste sesong med å satse skiskyting. Men jeg kjenner jo at det blir feil å tviholde på skiskyting også… 

Norgescupen Gjøvik resultater

Topp 3 menn, 5km fristil
1. Einar Hedegart, Inderøy IL, 10:39.9
2. Iver Tildheim Andersen, Rustad IL/elitelandslaget, +17.6
3. Edvard Sandvik, Kjelsås IL/rekruttlandslaget, +19.7

Fullstendige resultater 

VM-klar sveitser vinner damenes 5 kilometer

I dameklassen er det VM-klare Nadja Kälin som vinner 5-kilomteren under Norgescupen på Gjøvik lørdag formiddag. 23-åringen fra Sveits er en av flere utenlandske løpere som bruker helgas Norgescuprunde som en siste oppkjøring mot VM i Trondheim neste uke. 

21 år gamle Mali Eidnes Bakken fra Rindal IL blir nummer to og beste norske, under sekundet bak sveitseren. 

Norgescupen på Gjøvik fungerer også som U23-NM. Eidnes Bakken er altså også norgesmester etter andreplassen på 5-kilometeren. 

Topp 3 kvinner, 5km fristil
1. Nadja Kälin, Sveits, 12:44.3
2. Mali Eidnes Bakken, Rindal IL, 12:45.2
3. Milla Grosberghaugen Andreassen, Bækkelaget SpKl, 12:46.9

Fullstendige resultater

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Flørtet i et år – nå har de flyttet sammen rett ved løypa

    by Ingeborg Scheve
    06.11.2025
  • 240104 Skidor DAVOS,SWITZERLAND,04.JAN.24 - NORDIC SKIING, CROSS COUNTRY SKIING - FIS World Cup, Tour de Ski, 20km pursuit, classic, ladies. Image shows Oeyre Astrid Slind (NOR), Krista Parmakoski (FIN) and Austgulen Kristin Fosnaes (NOR).
    1

    Kåret til «hotteste single langrennsløper»

    by Ingeborg Scheve
    25.11.2025
  • Frida Karlsson of Sweden and Ebba Andersson of Sweden after the women's 50 km free technique mass start during day 12 of the 2025 FIS Nordic Ski World Championships on March 9, 2025 in Trondheim.
    1

    Bitter etter VM-femmila: – Jeg har vært tydelig med Frida

    by Ingeborg Scheve
    09.03.2025
  • Ebba Andersson VM 2025
    1

    Blytung beskjed for Ebba Andersson i FIS-dommen: Rammes brutalt økonomisk

    by Ingeborg Scheve
    19.03.2025
  • Johannes Høsflot Klæbo of Norway after men’s 10 km Interval start free technique during the FIS Cross-Country World Cup on March 16, 2025 in Oslo.
    1

    Klæbo ut mot ryktene

    by Ingeborg Scheve
    17.03.2025

FlerE artikler

  • Jubler etter skjebnehelga – Iversen knuser alle på Gålå

    Vrakingen som gjorde ham rasende, kan ha blitt vendepunktet han trengte. Etter en perfekt helg på Gålå er Emil Iversen plutselig tilbake i kampen om OL-plass.
    av Ingeborg Scheve
    30.11.2025
  • – Ren utklassing

    av Ingeborg Scheve
    30.11.2025
  • – Jeg gjorde så jækla mye feil

    av Ingeborg Scheve
    30.11.2025
  • Dobbelt norsk i Ruka, Klæbo langt bak i fellesstarten

    av Ingeborg Scheve
    30.11.2025
  • Startlister og starttider søndag

    av Langrenn.com
    30.11.2025