Landslagsprofil headhuntet til topplag i Ski Classics

av Ingeborg Scheve • 31.03.2025
Håvard Solås Taugbøl (NOR) - FIS world cup cross-country, individual sprint, Engadin 2025
Henter inn merittert landslagsprofil til topplag i Ski Classics, går rett fra elitelandslaget inn i nøkkelrolle i løperstallen til Aukland.

Henter inn merittert landslagsprofil til topplag i Ski Classics, går rett fra elitelandslaget inn i nøkkelrolle i løperstallen til Aukland.

Når landslagene for sesongen 2025-26 presenteres, er det en av stayerne som mangler på lista: Etter et drøyt tiår på det norske elitelandslaget er det takk og farvel for 32-åringen fra Lillehammer. Nå blir Håvard Solås Taugbøl nemlig en av Auklands menn i Ski Classics.

Det bekrefter Jørgen Aukland overfor Langrenn.com. 

– Håvard har skrevet kontrakt med oss for to år i første omgang. Vi er veldig glade for at han velger å gå til oss, sier Aukland. 

– Selv om han i landslaget har vært ansett som en ren sprinter, så har han noen spennende fysiske egenskaper som vi ser som veldig lovende for langløp. Vi tror at med den kunnskapen, de erfaringen og ressursene vi sitter på, så skal vi klare å få han til å bli en løper å regne med. 

Siden verdenscupdebuten i desember 2013, står 32-åringen fra Lillehammer med en seier og et dusin pallplasser i verdenscupen, den siste fra sprinten i Drammen i fjor. Håvard Solås Taugbøl tok bronse på sprinten under VM i Oberstdorf i 2021, og gikk også sprinten for Norge under VM 2023 og i Trondheim i vinter. 

Og der andre må inn på prøvetid og som hjelperyttere, går Taugbøl rett inn på kapteinsnivå i Team Ragde Charge

Hvilken rolle er Taugbøl tiltenkt i laget? 

– For oss er det viktig å vinne skirenn, de store skirennene. Han blir en viktig brikke, både med å gjøre en jobb for laget, men selvfølgelig får han gå for egne sjanser. Det kommer helt an på hva han viser gjennom sommeren og høsten, på trening og tester og på økter vi har. Den som er best, den får sjansen til å vinne skirenn.

Mathias Aas Rolid kom inn i laget i fjor via prøvetid og som hjelperytter. Går Taugbøl rett inn? 

– Håvard går rett inn. Når du deltar i VM for Norge, og har over ti pallplasser i verdenscupen, da har du noen egenskaper som veldig få andre har. Nå har han trent sprint-sprint-sprint hele karrieren, men han har jo distanseresultater mellom nummer ti og 30 i Skandinavisk Cup uten å trene på det. Og det har vist seg at løpere som kommer fra sprint i verdenscupen hevder seg veldig godt i langløp.

Se også: Aukland gir langløpstalentet kniven på strupen

– Veien blir til mens man går, så det kommer helt an på hvordan han responderer på treninga. Det tar ofte minst et år før man blomstrer i langløp, så det gjelder å matche han riktig og ta steg for steg. Vi får se hvordan det går, om han har det som skal til for å kjempe om seier allerede til vinteren, sier Aukland til Langrenn.com.

Han trekker også fram at Taugbøl også har vunnet Troll Skimaraton på 120 kilometer. 

Se også: Vraker to veteraner – brutal kamp om landslagsplassene for 2025-26

Ydmyk og topp motivert

Taugbøl selv gleder seg til å bytte beite. Han ser fram til å prøve seg for alvor på en helt ny arena, men er samtidig ydmyk for det nivået han møter i Ski Classics. 

– Jeg har alltid vært glad i lange skirenn. Nivået i Ski Classics er høyt, men jeg skal jobbe steinhardt for å utvikle meg, og har troen på at jeg kan bite hardt fra meg i årene som kommer. Nå gleder jeg meg til å ta fatt på jobben som må gjøres, og er topp motivert for en ny treningshverdag. 

Se også: Berget VM-plassen i tolvte time

Håvard Solås Taugbøl - Blink Classics 2022
Håvard Solås Taugbøl blir nå en del av Team Ragde Charge. Foto: Ingeborg Scheve

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Max Novak (SWE), Ole Joergen Bruvoll (NOR), (l-r) - Ski Classics Birkebeinerrennet Rena-Lillehammer (NOR).
    1

    Disket i Birkebeinerrennet etter dette: – Provoserer meg

    by Ingeborg Scheve
    15.03.2025
  • 1

    – Min siste OL-sjanse, den tenker jeg å ta

    by Kjell-Erik Kristiansen
    21.10.2025
  • Petter Northug Birken 2025
    1

    Ny nedtur for Northug: Straffet i Birkebeinerrennet

    by Ingeborg Scheve
    15.03.2025
  • 1

    Den stormer rundt den tidligere vasaloppsvinneren

    by Kjell-Erik Kristiansen
    03.11.2025
  • Kati Roivas (FIN) - Ski Classics Criterium - Orsa Groenklitt (SWE).
    1

    Kati Roivas tvinges til å avslutte sesongen

    by Ingeborg Scheve
    12.03.2025

FlerE artikler

  • Verdenseliten åpner OL-sesongen i Muonio: Se alt direkte på SC Play

    Verdenseliten åpner OL-sesongen 2025/26 åpner med tre renn på rappen i Nord-Finland 14.–16. november – alt fra Muonio ser du direkte på SC Play.
    av Langrenn.com
    04.11.2025
  • Ny sponsor slår på stortromma: Satser både på Klæbo og hele landslaget

    av Ingeborg Scheve
    04.11.2025
  • Den store skitesten 2025 – skøyteski til en hyggelig pris

    av Langrenn.com
    04.11.2025
  • Utnevner seg selv som OL-favoritt: – Jeg er i kanonform!

    av Ingeborg Scheve
    04.11.2025
  • Norsk advokat: FIS kan bli tvunget til å snu

    av Ingeborg Scheve
    04.11.2025