– Føler meg uønsket, det er vondt!

av Kjell-Erik Kristiansen • 12.05.2025
– Jeg føler meg rett og slett uønset. Det er vondt, sier skiskytter Karoline Knotten i et stort intervju med lokalavisen gd.no på Lillehammer. Hun ble som kjent overraskende vraket fra neste års landslagstropp.

– Jeg føler meg rett og slett uønset. Det er vondt, sier skiskytter Karoline Knotten i et stort intervju med lokalavisen gd.no på Lillehammer. Hun ble som kjent overraskende vraket fra neste års landslagstropp.

Mange høynet på øyebrynene både en og to ganger da Karoline Knottens navn ikke var med i den landslagstropp som ble presentert foran OL-sesongen 2025/2026.
– Først ble jeg sjokkert, så kom sinnet. Nå er jeg bare lei meg, sier, hun til gd.no.
Beskjeden var vond å få. Tankene surret og Karoline dro på ferie til Kypros for å få avstand til det hele. Hun medgir at telefonen gikk varm og at mange gav støtte.

Med en 14.plass totalt i verdenscupen forrige sesong var hun totalt uforberedt på at hun kunne bli vraket fra landslaget.
– Kommunikasjonen har vært helt elendig fra ledelsens side. Jeg klandrer ingen andre enn trenerne, sier hun til lokalavisen.
Selv hadde hun noen spørsmål angående det opplegget hun ble skissert fram mot OL med trener Sverre Huber Kaas og generalsekretær Morten Aa Djupvik før lagene ble tatt ut.
– Når kravet er å delta hundre prosent så ønsker jeg å vite hva filosofien er. Og hvorfor det ikke er rom for justeringer.
– Jeg sier ikke ja til noe uten å vite hva som venter i en treningsplan. Dette er livet mitt. Jeg ønsker å ha eierskap til det jeg gjør og tro på det jeg gjør, fortsetter hun.

I Knottens øyne er opplegget likt et diktatur. Hun er redd for at det skal ta bort nysgjerrigheten og gleden.
– Denne situasjonen viser jo at hvis du er litt annerledes enn flertallet, så må du enten endre deg eller bli kastet på hodet og ræva ut. Etter mitt syn er det et dårlig signal til alle dem som kommer etter oss.

OVERRASKENDE vraket fra landslaget. Og Karoline Knotten er fly forbanna. Foto: NORDIC FOCUS

Ikke et personangrep
gd.no har også snakket med landslagstrener Sverre Huber Kaas som understryker at dette ikke er et personangrep på Karoline Knotten. Han blir også trist når han hører at hun føler seg uønsket.
Huber Kaas sier at landslagsledelsen hadde satt opp et treningsopplegg og en treningsplan veldig grovt som de ønsket at alle på laget skulle stille seg hundre prosent bak.


– Så var følelsen vår at hun ikke klarte å gjøre det, og det var bakgrunnen til at vi valgte å ikke ta henne med videre.
– Det handler om å stille seg bak den, og stole på at alle valgene og alt som gjøres kommer til å bli veldig bra for hver enkelt og for hele laget. Det vil alltid være rom for tilpasninger, men disse kan vi ikke lage på forhånd. De må skapes når det trengs. Det er viktig å poengtere at denne innstrammingen gjelder alle lagene, sier Sverre Huber Kaas videre.
Treneren vil ikke at det skal være noe diktatur, men han har forståelse for at rammene for treningen kan oppfattes forskjellig av ulike utøvere.
Huber Kaas sier at Knotten ikke har villet snakke med trenerne etter uttaket, men at de er åpne for dialog.

Les også: Marte Olsbu Røiseland sjokkert over vrakningen

Nå blir det istedet satsning på egen hånd utenfor landslaget for Karoline Knotten. Roger Grubben tar ansvaret for treningen og på bakrommet spiller mamma Ann-Karin og pappa Ivar viktige roller. Planen er lagt mot OL, høydeoppholdeneh er booket og 30-åringen er fast bestemt på å ta tilbake landslagsplassen og stå på startlinja når OL begynner i Anterselva.
For selv om skuffelsen er enorm, det økonomiske tapet betydelig og forholdet til landslagstrenerne iskaldt så er motivasjonen der for å kjempe om medaljer og pallplasser også i sesongen 2025/2026.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Trakk seg fra NM og la opp direkte

    by Ingeborg Scheve
    11.04.2026
  • 1

    Legger opp: 21. februar er karrieren over

    by Ingeborg Scheve
    29.01.2026
  • 1

    Legger opp etter karrierens beste sesong

    by Ingeborg Scheve
    08.04.2026
  • 1

    Eckhoff bryter tausheten om bruddet: – Jeg kastet ham ut

    by Ingeborg Scheve
    24.04.2026
  • 1

    Nå er skiskytterstjernen gift– og gravid!

    by Ingeborg Scheve
    05.05.2026

FlerE artikler

  • Knotten bryter tausheten om landslagsreturen

    Ett år etter bruddet med landslaget, åpner Karoline Knotten opp om returen - og legger ikke skjul på hva som måtte til.
    av Ingeborg Scheve
    14.05.2026
  • Gleden forsvant med dødsfallet – nå tar han pause

    av Kjell-Erik Kristiansen
    14.05.2026
  • Trygg og kontrollert utforkjøring – slik takler du nedoverbakkene

    av Langrenn.com
    14.05.2026
  • Janteloppet saksøker arrangøren for gigantsum: – Totalt useriøst

    av Ingeborg Scheve
    13.05.2026
  • Klæbo kaller det hellig – avslører detaljene i avtalen alle lurer på

    av Ingeborg Scheve
    13.05.2026