Er ikke i tvil: – Therese Johaug sier JA til OL

av Ingeborg Scheve • 21.05.2025
Therese Johaug of Norway after women’s 20 km interval start classic technique during the FIS Cross-Country World Cup on March 15, 2025 in Oslo.
Therese Johaug har bestemt seg og tatt en avgjørelse: Satser videre mot OL 2026 i Val di Fiemme.

Therese Johaug har bestemt seg og tatt en avgjørelse: Satser videre mot OL 2026 i Val di Fiemme.

Langrennseksperten er skråsikker: Therese Johaug går all in for OL kommende vinter. 

Neste uke kjører Olympiatoppen en samling på Gran Canaria for de utøverne som er aktuelle for OL 2026. Dit skal ikke Therese Johaug. 36-åringen har takket nei.

Det bekrefter manager Jørn Ernst. 

– Hun skal ikke være med på den samlingen. Det ble bestemt på et tidlig tidspunkt i planleggingen, skriver han i en tekstmelding til TV 2.

Et klart JA

Begrunnelsen fra skistjernen er at samlingen kommer for tidlig. Det tar langrennsekspert Petter Soleng Skinstad som et klart svar på at Johaug har bestemt seg for å satse mot OL kommende vinter. 

– Jeg ser ikke poenget i å ta den avgjørelsen om at hun IKKE skal delta på den samlingen hvis hun ikke skal satse mot OL. For å si det litt enkelt: Hvis hun hadde bestemt seg for å legge opp, ville hun ikke vært invitert til samlingen. Og hadde hun ikke vært invitert, ville hun ikke trengt å takke nei, sier Skinstad til Langrenn.com.

 – Hvis du er invitert i et bryllup og ikke kan komme, melder du forfall. Hvis du ikke er invitert, trenger du ikke å si ifra at du ikke kommer. 

Formelt svar på mandag

Therese Johaug har sagt at hun skal komme med en avgjørelse på om hun satser mot OL 0226 på mandag 26. mai. 

Se også: Nye signaler fra Therese Johaug

Men hvis hun går for OL, hvorfor takker hun da nei til en samling nettopp for de OL-aktuelle?

– Problemet med samlingen til Olympiatoppen, er at den kommer bare et par dager for langrennslandslagene kjører sin tradisjonelle oppstartsamling på Sognefjellet, sier Skinstad. 

Han trekker fram at flere av de andre OL-aktuelle langrennsløperne også har takket nei, inkludert Heidi Weng og Kristine Stavås Skistad. 

Har alle muligheter til å ta gull

Skinstad tror Johaug har gode muligheter til å revansjere vinterens medaljefangst fra Trondheim under OL i Val di Fiemme. Han er overbevist om at det var utstyr og føreforhold som kostet henne seieren i minst to av de tre individuelle øvelsene under VM i Trondheim. 

– Konkrete tall fra GPS-målinger i Trondheim viser at Therese tapte veldig mye på Ebba i lett terreng og nedoverbakker. Så hvis Therese har konkurransedyktige ski og normalt skiføre i Val di Fiemme har hun alle muligheter til å ta gull i OL, sier Skinstad til Langrenn.com. 

Og nettopp derfor er samlingen på Sognefjellet i starten av juni så mye viktigere for Johaug enn Olympiatoppens samling på Gran Canaria. 

– Therese trenger å få gått mye på ski. Hun trenger å jobbe med skiparken sin og med teknikken. Det får hun gjort på Sognefjellet, og de forholdene hun får der likner mye på det som vil komme i Val di Fiemme, sier langrennseksperten.  

– Har irritert meg mye

Medaljefangsten fra vinteren VM med tre sølv en og en bronse var ikke det hun gikk for. Det er hun selv krystallklar på. 

– Den femmila i Trondheim. Det har irritert meg mye. Og jeg skal innrømme at drømmen var den femmila i Trondheim, og så kommer den dagen, og den løypa og det føret er det det er. Jeg føler virkelig at jeg ikke fikk ut det jeg var god for. 

OL 2026 arrangeres fra 4. til 22. februar. Langrennsøvelsene kjøres i Val di Fiemme, som er en arena der Johaug har prestert før og hvor hun trives. Veteranen står med 14 VM-gull og 4 OL-gull.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Moa Lundgren of Sweden competes in the Women's Sprint quarter final during the FIS Cross-Country World Cup on February 14, 2025 in Falun.
    1

    Knekt etter VM-vraking: – Kjenner bare tomhet

    by Ingeborg Scheve
    20.02.2025
  • Stefania Belmondo under 10-kilometeren i VM 1997 i Trondheim. Foto: BILDBYRÅN
    1

    Langer ut mot navngitte løpere: – De dopet seg rett foran oss

    by Langrenn.com
    14.08.2025
  • Tremila i OL 194: Bjørn Dæhlie tok sølv, Thomas Alsgaard, Norge tok gull og Mika Myllylä fra Finland tok bronse. Foto: Bildbyrån
    1

    Hevder Norge drev systematisk doping, henger ut navngitt trenerprofil

    by Ingeborg Scheve
    11.09.2025
  • Anne Appelkvist Stenseth and Anna Svendsen of Norway at a cross-country training session ahead of the FIS Nordic Ski World Championships on February 19, 2023 in Planica.
    1

    Landslagsveteranen har blitt mamma

    by Ingeborg Scheve
    17.02.2025
  • Veronika Stepanova (ROC) - XXIV. Olympic Winter Games Beijing 2022, cross-country, 4x5km women, Beijing (CHN).
    1

    OL-stjernen er blitt mor, holder hemmelig hvem som er barnets far

    by Ingeborg Scheve
    26.02.2025

FlerE artikler

  • Verdenscupvinnerens skrekkfall endte på operasjonsbordet

    Måtte opereres etter fall under rulleskirenn i starten av september, nå må verdenscupvinneren trene alternativt etter skrekkopplevelsen.
    av Ingeborg Scheve
    27.09.2025
  • – De vekket bjørnen i meg

    av Kjell-Erik Kristiansen
    27.09.2025
  • Båstad–Mölle direkte på SC Play

    av langrenn.com
    27.09.2025
  • Langrennslegenden går viralt i USA: – Medisinsk spinnvill

    av Ingeborg Scheve
    26.09.2025