Vraket fra landslaget – klinte til med NM-bronse

av Ingeborg Scheve • 15.06.2025
Helene Marie Fossesholm 10K F WC Lillehammer 2024 Ingeborg Scheve
Vinterens comeback-kid slo til igjen: Helene Marie Fossesholm tok NM-medalje i terrengsykling – fire år etter sist hun stilte til start.

Vinterens comeback-kid slo til igjen: Helene Marie Fossesholm tok NM-medalje i terrengsykling – fire år etter sist hun stilte til start.

Helene Marie Fossesholm var i kalasform under helgas NM i terrengsykling i Oslo. 24-åringen feide inn til tredjeplass og bronsemedalje i sitt første NM på fire år. Der slo hun også flere fulltidssatsende syklister. 

Se også: Landslagsvrakingen ble vendepunktet

Viktig del av idrettsgleden

For Fossesholm har syklingen vært en viktig del av hennes totale satsingsopplegg, og hun har tidligere satset terrengsykling på verdenscupnivå parallelt med langrennsatsingen. Det gjorde hun fram til hun kom inn på elitelandslaget i langrenn sesongen 2020-21. Da måtte hun velge bort sykkelsatsingen. 

Men etter at Fossesholm mistet landslagsplassen våren 2024 og fikk inn igjen pappa som trener, har syklingen igjen fått en stor plass i hennes barmarksopplegg. Og etter tre blytunge sesonger gjorde hun realt comeback på øverste nivå i vinter, med flere topp-10 plasseringer i verdenscupen, NM-medaljer og plass i troppen til VM i Trondheim. 

I år fortsetter Fossesholm satsingen utenfor landslaget. Og på lørdag tok 24-åringen altså NM-bronse i rundbane, hennes tredje NM-medalje i terrengsykling på seniornivå. 

Fra før har Fossesholm sju gull fra junior-NM i terrengsykling i perioden 2015 til 2019, samt gull og sølv fra senior-NM i 2021. Hun har også bronse i rundbane fra junior-VM i 2019.

Se også: Sykling er blitt trendy blant langrennsløperne

Saken fortsetter under

Helene Marie Fossesholm tok bronse i juniorklassen under VM i terrengsykling 2019. Foto: Eddy Knudsen Storsæter/Norges Cykleforbund

Populær kombo

Fossesholms erfaring er at de to idrettene utfyller hverandre og gir treningseffekter med god overføringsverdi. 

Og hun er langt fra den eneste langrennsløperen som satser både ski og sykkel. De siste åra har en rekke norske talenter hevdet seg i begge idrettene. 

Se også: 
Gir full gass i to idretter: – Hvorfor velge når jeg kan bli god i begge?

Trener mindre

Fossesholm var bare 18 år gammel da hun kom inn i elitelandslaget våren 2020. Den første sesongen var en sammenhengende opptur, med sterke prestasjoner i verdenscupen, VM-gull på stafetten og topp-10 plasseringer individuelt under VM i Oberstdorf i 2021. Alt lå til rette for at hennes første OL skulle bli vel så bra. 

Men slik ble det ikke. 

Når Fossesholm ser tilbake, er hun klar på hva som var årsaken:  

– Jeg trente for mye det første året på landslaget. 

Derfor trener Fossesholm mindre nå, og relativt likt uke etter uke. 

– Jeg trener mindre, og jeg trener jevnere mengde i stedet for mye periodisering. Jeg vil heller ligge på en jevn mengde enn å ha de høye toppene. De koster veldig mye selv om du drar det veldig ned uka etter. Jeg har mye mer kontroll når jeg ligger på jevn mengde. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Johaug med ny avsløring: – Jeg har gruet meg til å si det

    by Ingeborg Scheve
    05.09.2026
  • 1

    Går for sitt sjette strake OL-gull – disse går OL-femmila for Norge

    by langrenn.com
    19.02.2026
  • 1

    Disse går OL-femmila for Norge

    by Ingeborg Scheve
    19.02.2026
  • 1

    Trekker seg fra verdenscupen bare timer før start

    by langrenn.com
    28.02.2026
  • 1

    Trekker seg fra resten av OL

    by Ingeborg Scheve
    15.02.2026

FlerE artikler

  • Kliner til med historisk norsk verdenscupseier

    18-åringen fra Kongsvinger tar sin femte seier på tre uker, vinner verdenscupen og blir historisk: Ingen norsk junior har gjort det før.
    av Ingeborg Scheve
    19.09.2026
  • Utklasser alle igjen – vinner NM-sprinten med 45 sekunder

    av Langrenn.com
    19.09.2026
  • Kjempesmell for Hedegart: – Kan like godt legge opp

    av Ingeborg Scheve
    19.09.2026
  • Tvinges til å sette alt av konkurranser på pause – igjen

    av Ingeborg Scheve
    19.09.2026
  • Reiseguide Bad Gastein: Der Ski Classics møter Belle Époque-sjarm

    av Leandro Lutz
    19.09.2026