– Det er nok det største talentet vi har

av Ingeborg Scheve • 03.08.2025
Jørgen Nordhagen UCI Gran Premio Sportivi di Poggiana-48° Trofeo Bonin Costruzioni 2024
Han er bare 20 år, men spiser allerede kirsebær med de store. Lørdag imponerte juniorverdensmesteren i langrenn med med ny kanonprestasjon i sin første sesong på øverste nivå.

Han er bare 20 år, men spiser allerede kirsebær med de store. Lørdag imponerte juniorverdensmesteren i langrenn med med ny kanonprestasjon i sin første sesong på øverste nivå.

– Det er nok det største talentet vi har, med tanke på å kunne drømme om å vinne sammenlagtseieren i Tour de France: Så høyt nivå mener jeg det er på Jørgen Nordhagen, det er ikke urealistisk i fremtiden.

Det sa sykkelekspert Mads Kaggestad allerede i fjor høst. Under Tour de France gjentok han det. Flere andre eksperter sier samme. 

Og lørdag viste unggutten nok en gang at han er på vei dit. Da syklet Nordhagen inn til 33. plass i det UCI 211 kilometer lange endagers-rittet Donostia San Sebastian Klasikoa i Spania (1UWT). 

20-åringen var bare sekunder bak store helter som Primoz Roglic, Marc Hirschi, Julien Bernard og Oscar Onley. Bak seg hadde han kanoner som Warren Barguill, Toms Skujins, Rui Costa, og Michal Kwiatkowski, samt den norske Tour de France-helten Tobias Halland Johannessen – for å nevne noen.

Tidligere i sommer tok Nordhagen etappeseier og fjerdeplass sammenlagt i det prestisjetunge Giro d’Italia Next Gen, kjent som «Baby Giro». 

Se også:  
Knuste verdenseliten i Italia: – Kanskje min største seier noensinne

Tok VM-gull og la opp tvert

Supertalentet fra Tranby ble verdensmester i langrenn i fjor, da han vant 20-kilometeren i junior-VM med over to minutters margin. Så var det over og for skikarrieren. Gullet på 20-kilometeren i 2024 ble hans siste triumf på langrennsski. Nordhagen hadde bestemt seg allerede før han reiste til junior-VM i Planica: Fra og med sesongen 2024 skulle han gå all in på sykling. 

Proffkontrakt sikret Nordhagen seg som 17-åring, da han tok totalseieren i eliteklassen i Birkebeinerrittet med overlegen margin som første års junior. Noen uker senere signerte han med det nederlandske World Tour-laget Visma-Lease A Bike. 

Se også: Gir full gass i to idretter: – Hvorfor velge når jeg kan bli god i begge?

Saken fortsetter under

Jørgen Nordhagen - 20K F Jr VM 2024
Jørgen Nordhagen tok gull på 20km fristil under junior-VM 2024. Så la han opp skikarrieren tvert. Foto: Graeme Williams

Matches forsiktig

I første omgang fikk Nordhagen en fire-årskontrakt med laget til Tour de France-vinneren Jonas Vingegaard, Wout van Aert, Sepp Kuss med flere. 

Men det nederlandske profflaget har matchet den norske unggutten forsiktig. Sesongen 2023 syklet han på utviklingslaget, fortsatt i juniorklassen, og fortsatt med dobbelt satsing på både sykkel og langrenn. 2024 var hans første på seniornivå, hans første U23-sesong, og den første på profflagets eliteteam. Det er ikke før i år at Jørgen Nordhagen har fått slippe løs på aller øverste nivå.

Han har på ingen måte gjort seg bort der, og han stortrives. Men for Nordhagen er det legendariske treukersrittet den store drømmen. 

– Tour de France er jo det aller, aller største. Å komme seg inn på det laget hadde vært veldig gøy, sa Jørgen Nordhagen til TV 2 etter debutsesongen i seniorklassen.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Bare tre menn slo Johaug i NM-mila

    by Ingeborg Scheve
    22.07.2026
  • 1

    Tidligere skiskytter utklasser OL-mesteren i Norseman triatlon

    by Ingeborg Scheve
    01.08.2026
  • 1

    Johaug mot Ingrid Kristiansen: Duket for drømmeduell i NM

    by Langrenn.com
    20.07.2026
  • 1

    De vraket skiene – nå herjer de i Tour de France

    by Ingeborg Scheve
    06.07.2026
  • 1

    Startlister og starttider fredag

    by langrenn.com
    20.02.2026

FlerE artikler

  • Ulvangs nye stjerne med maktoppvisning i Sverige

    Debuterer på laget til Ulvang med overlegen seier i sesongens første konkurranse.
    av Ingeborg Scheve
    08.08.2026
  • Startlister og starttider lørdag

    av Langrenn.com
    08.08.2026
  • Ledet verdenscupen: Velger Jacob Ingebrigtsen istedet for Fosser

    av Kjell-Erik Kristiansen
    07.08.2026
  • – Han går som et beist!

    av Ingeborg Scheve
    07.08.2026
  • Northug knuser Hedegart, Heggen og nesten hele landslaget

    av Ingeborg Scheve
    07.08.2026