Skal kåre verdens råeste SkiErg-er: Kjemper om 200 000 kroner
Søndag er det premiere på SkiErg Open: For første gang i historien møtes langløpseliten til stakemaskin-mesterskap og 200.000 kroner i potten.
Premiereutgaven av stakemaskin-mesterskapet SkiErg Open søndag 7. september er en elitekonkurranse med inviterte 20 kvinner og 30 menn fra den norske og svenske langløpseliten. Slaget står på Craft Arena i Kosta i Småland, og i potten ligger til sammen 186 000 svenske kroner – tilsvarende 200 000 norske.
Stjernespekkede startfelt
Blant de 50 deltakerne er både Vasaloppvinneren fra 2023 Emil Persson og regjerende verdensmester på 5000 meter SkiErg Jenny Larsson, begge fra Lager 157 Ski Team. De får rikelig med utfordrere.
Dameklassen
Larsson, som satte gjeldende verdensrekord på 18:32 tilbake i 2023, møter et kobbel med sterke utfordrere.
Se også: Skulle bare kjøre en testøkt, satte ny verdensrekord
Blant de på papiret sterkeste konkurrentene er vinterens sammenlagtvinner i Ski Classics Anikken Gjerde Alnæs, som sesongdebuterte til seier i prestisjerennet Värnamorullen lørdag ettermiddag.
Videre stiller også Alnæs’ teamkollega Hanna Lodin og Larssons egen teamkollega Karolina Hedenström. De ble henholdsvis nummer to og tre sammenlagt i ungdomsklassen i Ski Classics i vinter.
Herreklassen
På herresida stiller et kruttsterkt felt med norske rivaler, der Mathias Aas Rolid er en storfavoritt. Han har årsbeste i verden på 5000 meter SkiErg med tida 16:06. 29-åringen, som årets snakkis i Marcialonga i vinter etter opptrekket han kjørte for langløpskongen Andreas Nygaard, har også mål om å slå gjeldende verdensrekord på 15:55.9.
Videre stiller også Runar Skaug Mathisen som vant Marcialonga 2024, og vinterens sammenlagtvinner i Ski Classics Ole Jørgen Bruvoll.
Dette er konkurranseformatet
Utøverne bruker frittstående SkiErg-maskiner som måler tid og distanse, der stillingen for utøverne vises på storskjermer på arenaen, og overvåkes av to dommere i lokalet. Konkurransen kjøres i henhold til Concept 2s offisielle regler.
I potten ligger det altså premiepenger tilsvarende 200 000 norske kroner.
Først kjøres det prologer med ti løpere per heat på formiddagen. De ti beste tidene fra prologene går videre til finalen, som går klokka 15:00.
Både prologer og finaler sendes direkte på Vasaloppet-TV med Ski Classics nye toppsjef og tidligere Vasaloppet-vinner Oskar Svärd som speaker. Sendingene ser du HER
Skal favne bredt
Mens søndagens direktesendte mesterskap altså er åpent for 50 inviterte eliteløpere, blir det folk flest sin tur om en uke.
– Helga 13. og 14. september kan alle få teste seg mot tidene som eliteløperne leverer i mesterskapet SkiErg Open, sier prosjektleder for Craft Arena Emil A. Jansson.
For dem som arrangør er det nyetablerte mesterskapet en mulighet til være med å utforme et helt nytt konkurransekonsept fra grunnen.
– Målet er å bidra til å få enda flere opp av sofaen, sier Jansson.
Datoen er heller ikke tilfeldig: 7. september er det nøyaktig et halvt år til Vasaloppet 2026.
– For eliteløperne er dette en perfekt mulighet til å få objektive data på hvordan de ligger an i forhold til noen av de største rivalene. Men det er også en fin anledning for andre til å la seg inspirere inn mot vinteren og mot Vasaloppet, både for de som er tilstede på arenaen og de som ser det på TV, sier markedssjef i Vasaloppet Erika Christensen.
FAKTA: SkiErg Open 2025
Hvem: Inviterte eliteløpere
Hva: Elitekonkurranse på SkiErg stakemaskin
Distanse: 5000 meter
Hvor: Craft Arena, Kosta
Når: Søndag 7. september
Starttider:
10:00: Prologer, kvinner
12:00: Prologer, menn
15:00: Finaler, kvinner og menn
Sendes direkte på Vasaloppet-TV, se sendingene HER










