OL-favoritt åpner opp: – Følte meg for tung til å lykkes

av Ingeborg Scheve • 30.10.2025
Ansgar Evensen (NOR) and Edvin Anger (SWE). Photo: GEPA pictures/ Harald Steiner © Bildbyrån
Som ung skammet han seg over vekta. Nå kan de samme kiloene bli nøkkelen som avgjør om han vinner eller taper i OL.

Som ung skammet han seg over vekta. Nå kan de samme kiloene bli nøkkelen som avgjør om han vinner eller taper i OL.

Edvin Anger er en av de største favorittene til OL-medalje på herresida. Han er også en av de klart største langrennsløperne i verdenscupen. Nå ser han det som en styrke, men det var ikke alltid slik. 

Den svenske kraftpluggen måler 193 centimeter på strømpelesten, og i sommer veide han over 100 kilo – like før han skulle løpe en 10-kilometer. Der ble han en snakkis da klokket inn på 31:37, og kanskje satte (uoffisiell) verdensrekord for en 10-kilometer av en person på over 100 kilo. 

Se også:
Kan være verdensrekord: – Det sjukeste man har sett

– Jeg trigges av slike ting, som å bryte normer og fysiske lover. Det er kult å vise at man kan gå fort på ski selv om man ikke veier 75-80 kilo. Det er artig å røske opp i den normen. Og det føles som at man også bidrar til å åpne (langrennssporten) for flere mennesker, sier Anger til SVT

For Anger har unektelig lykkes med å gå fort på ski. I vinter vant han U23-verdenscupen med overlegen margin, og ble nummer to i verdenscupen sammenlagt – bare slått av Johannes Høsflot Klæbo. 

Saken fortsetter under

Edvin Anger tok sin første individuelle verdenscupseier i vinter. Nå er han en av de største favorittene til medaljene i OL 2026. Foto: Maxim Thore / BILDBYRÅN
Edvin Anger tok sin første individuelle verdenscupseier i vinter. Nå er han en av de største favorittene til medaljene i OL 2026. Foto: Maxim Thore / BILDBYRÅN

Åpner opp om kroppspresset

Etter vinterens meritter, der han ble beste svenske i verdenscupen på over 20 år, er Anger en av fem langrennsløpere som allerede har fått klarsignal til OL. Den beskjeden fikk han allerede i mai.

Men veien til toppen har vært vanskelig. Anger har ikke alltid stått like støtt i seg selv. Nå åpner han opp om hvordan han skammet seg over vekta, og i perioder slanket han seg for å passe inn. 

Skammet seg over vekta

Langrennsstjernen fra Hedemora utenfor Falun har alltid vært større enn de fleste. Og da han var yngre, påvirket det ham negativt. 

– Tidligere skammet jeg meg over vekta. I perioder slanket jeg meg, fordi det føltes bedre å si at jeg veide 90 kilo i stedet for 95. Man er jo mer usikker når man er yngre. Nå som jeg er blitt eldre og tryggere på meg selv, har jeg snudd det (vekta) til en styrke i stedet for en svakhet, sier Anger. 

Må ned på matchvekt til OL

For Edvin Anger er det OL 2026 i Milano/Cortina som er sesongens hovedmål. Men for å komme dit i best mulig form, innser 23-åringen at han må ned noen kilo. 

– 100 kilo er litt for tungt. Ned mot 95 kilo pleier å være bra. Da ligger jeg på sju-åtte i fettprosent, og da kan jeg ikke gå ned så mye mer uten at jeg taper meg, sier Anger. 

Hvor stor forskjell gjør en kilo i den ene eller den andre retningen? 

– En kilo hit eller dit betyr ikke så mye, men fem kilo mer eller mindre kan gjøre stor forskjell. 

Se også: Sparket agenten – nå kopierer han Klæbo for å bli best i verden

Nå er det den nasjonale sesongstarten som er første konkurranse for Edvin Anger. Den går i Bruksvallarna helga 21. til 23. november. Verdenscupen i langrenn starter i Ruka i Finland 28. november. OL 2026 i Milano/Cortina går fra 6. til 22. februar. 

Se også: Slik blir verdenscupen, OL og Tour de Ski 2026

Edvin Anger vant U23-verdenscupen med overlegen margin og ble nummer to i verdenscupen sammenlagt, bare slått av Johannes Høsflot Klæbo. Foto: Joel Marklund / BILDBYRÅN

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 090220 Skidor, VM: Andrus Veerpalu på väg mot segern på 15 km © - 29514
    1

    Ny avsløring: Skistjernen dopet seg til VM-gull

    by Langrenn.com
    20.05.2026
  • Ane Appelkvist Stenseth of Norway competes in women's classic technique sprint prologue during the FIS Cross-Country World Cup on March 12, 2026 in Drammen.
    1

    La opp i april – nå er hun fru Ulvang

    by Langrenn.com
    15.05.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Gjør det igjen: Ny seier i Johaug-stil

    by Ingeborg Scheve
    01.02.2026
  • Mari Folkvord, COC Falun 2025 Foto: Daniel Eriksson / BILDBYRÅN
    1

    Norsk verdensmester legger opp, bare 26 år gammel

    by Langrenn.com
    02.06.2026

FlerE artikler

  • Nyenget bladde opp 12 millioner – nå flytter han

    Tok gull, sølv og bronse under OL i Milano/Cortina i vinter. Nå har landslagsveteranen sikret seg ny bolig.
    av Ingeborg Scheve
    25.06.2026
  • LØPETRENING: Liketids-intervaller – tren på å holde et jevnt tempo

    av Maja Eriksson
    25.06.2026
  • Påmelding åpner snart for BAD GASTEIN CLASSICS og BAD GASTEIN Vertical City Sprint

    av Leandro Lutz
    25.06.2026
  • Slovakias damestjerner legger opp foran neste sesong

    av Kjell-Erik Kristiansen
    24.06.2026
  • Disse løper neste verdenscup for Norge

    av Kjell-Erik Kristiansen
    24.06.2026