Sparket agenten – nå kopierer han Klæbo for å bli best i verden
Edvin Anger fikk et kjempeløft da han la om satsingen. Nå følger den svenske skistjernen erkerivalens suksessoppskrift – og punger ut 4,5 millioner av egen lomme for å bli best i verden.
I vinter vant han U23-verdenscupen overlegent, og ble nummer to verdenscupen totalt – bare slått av Johannes Høsflot Klæbo. Det er den beste plasseringen av en svensk herreløper på 21 år. En knapp måned før sesongåpningen strutter Edvin Anger av selvtillit. Han mener han er i enda bedre form enn i fjor.
– Da jeg var på mitt beste i vinter, kjørte jeg en liten kontrolløkt. Og jeg er absolutt på høyde med den formen allerede nå – til tross for at jeg veier noen kilo mer, som skal bort før sesongen starter, sier Anger til Expressen.
Da Langrenn.com snakket med Edvin Anger, var han klar på to ting: Det er mulig å slå Johannes Høsflot Klæbo, men det er ekstremt vanskelig.
Nøyaktig hva skal til for å slå Klæbo?
– Man må ha en bra dag, der både kroppen og skiene er 100 prosent. Så må du ha litt flaks med posisjoneringen. Og så må du håpe at Klæbo ikke har en 100 prosent dag, sier Anger.
Se også Langrenn.com sitt portrettintervju med Edvin Anger: – For å ta det siste steget og bli best, må man gjøre noe som ikke alle andre gjør
Saken fortsetter under

Sparket agenten
Selv er Edvin Anger skråsikker på hva som er nøkkelen til utviklingen i år.
I våres sa Anger opp samarbeidet med sin tidligere agent, og sier nei til alle som tilbyr sine tjenester. I stedet har han ansatt sine egne håndplukkede støttespillere.
Nå består teamet av to: Pappa Fredrik Anger i rollen som sportssjef med ansvar for sponsorer og samarbeidspartnere, og Mattias Bångman som varemerkestrateg med ansvar for blant annet sosiale medier.
Se også: Ansetter pappa som manager
– Det har gitt et kjempeløft. Det føles som at kvaliteten heves på alt vi gjør, sier 23-åringen.
– Vi er et lite team som jobber tett. Det er enkelt å få gjort ting, uten at det koster så mye.
Bruker 4.5 millioner av egen lomme
Skjønt «billig» kan man ikke si det er. Budsjettet er på 4.5 millioner svenske kroner per sesong. Finansieringen kommer fra flere hold: Angers personlige sponsorer, inkludert gruveforetaket Boliden og milliardæren Christer Gardell bidrar med millioner. Og i fjor tok Edvin Anger inn 1.6 millioner kroner i premiepenger og bonuser.
Se også: Sponser VM-stjernene med millionbeløp
Hensikten med støtteapparatet er den samme som for Klæbo: Legge best mulig til rette for sportslig utvikling og prestasjoner. Anger
– Han skal kunne reise bedre, bo bedre, slippe i presse seg inn i busser og biler med mange andre når det ikke er nødvendig, forklarer faren.
Se også: Så mye tjente langrennsstjernene i premiepenger i verdenscupen
Kopierer det beste fra Klæbo
Da Anger ansatte faren, tok han kontakt med Haakon Klæbo, faren til Johannes Høsflot Klæbo. Han håpet å få høre litt om hvordan man bygger opp et slikt team fra start, hvordan man tar seg betalt og hvordan de jobber. Responsen var over all forventning.
– Haakon var helt åpen om alt, og fortalte hva de hadde gjort og hvordan de jobber i dag, sier Fredrik Anger, og forteller at noe av dette har de kopiert.
Men strukturen på støtteapparatet er ikke det eneste de to skistjernene deler. Begge har satt opp egne treningslokaler hjemme, med blant annet rulleskimøller og andre nødvendige apparater.
Nå legger Anger også opp til egen høydesatsing i privat regi. Det skal han starte med etter VM 2027 i Falun.
Bryter ikke med landslaget
Og som Johannes Høsflot Klæbo, ønsker også Edvin Anger å være en del av landslaget.
– Det finnes ingen planer om å bryte med landslaget. Landslaget er kjempeviktig for Edvin, forsikrer Fredrik Anger.
Faren, som fra før driver sportsbutikk på hjemstedet Hedemora, jobber nå for sønnen tre dager i uka. I perioder kommer det til å bli mer. Men han legger ikke opp til å være med Edvin ut på konkurranser.
– Jeg kommer ikke til å være med på verdenscuper og slikt i vinter. Da er det fokus på Pelle (Edvins lillebror). Han skal få nøyaktig den samme oppfølgingen fra meg som Edvin fikk da han var junior. Det har jeg vært klar på, sier Fredrik Anger.
Verdenscupen i langrenns starter i Ruka i Finland 28. november. OL 2026 i Milano/Cortina går fra 6. til 22. februar.
Se også: Slik blir verdenscupen, OL og Tour de Ski 2026











