Driter i sesongåpningen, tar heller økta på stakemaskin

av Langrenn.com • 23.11.2025
Alvar Myhlback after the men's 10 km classic technique during the Swedish cross-country skiing premiere on November 22, 2025 in Gällivare.
Disket i sprinten på fredag, tok revansj på lørdag: Nå er juniorkometen ferdig for helga, dropper søndagens distanserenn i sesongåpningen til fordel for en økt på stakemaskin.

Disket i sprinten på fredag, tok revansj på lørdag: Nå er juniorkometen ferdig for helga, dropper søndagens distanserenn i sesongåpningen til fordel for en økt på stakemaskin.

Fredag ble han disket i semifinalen på sprinten, lørdag slo 19-åringen tilbake med tredjeplass på 10-kilometeren. Men det blir også hans siste løp for helga. 

Alvar Myhlback var i utgangspunktet påmeldt til alle rennene i sesongåpningen. Men nå han valgt å stå over søndagens distanserenn. Den svenske juniorkometen som vant Vasaloppet i mars bare 18 år gammel vil heller kjøre en langøkt på stakemaskin i treningsstudio. Det bekrefter faren Petter Myhlback overfor SVT søndag morgen. 

Bør få gå verdenscupåpningen

SVTs langrennsekspert Mathias Fredriksson mener, at Myhlback likevel bør bli tatt ut til verdenscuppremieren neste helg.

– Hadde jeg vært landslagsledelsen, ville det vært en selvfølge å ta ham ut til Ruka. Og hadde jeg vært markedsansvarlig i forbundet, hadde jeg sendt en e-post til landslagsledelsen og sagt: Ta med Alvar Myhlback! Det er han det snakkes mest om nå, og han har levert i helgen, synes jeg, sier Fredriksson til SVT. 

Men for Myhlback er det uansett ikke verdenscupen spesielt attraktivt. 

Les mer: Landslaget lokker med OL – Myhlback sier blankt nei

Føler seg motarbeidet av forbundet

Juniorkometen som gjentatte ganger setter den etablerte eliten på plass både i tradisjonelt allround langrenn og langløp bestemte seg i våres for å gå all in på Ski Classics. Begrunnelsen er både at han trives med langløp, men også at han føler seg velkommen og hjemme i teammiljøet i Ski Classics. 

Og episoden på sprinten i Gällivare føyer seg inn i rekken av Myhlbacks dårlige opplevelser med systemet i tradisjonelt langrenn. 

I vinter ble supertalentet blant annet vraket til junior-VM, til tross for at han tok to gull i mesterskapet i fjor. 

Les mer: 
Oppgitt, forbannet og skuffet: – Fatter ikke hva de tenker

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Federico Pellegrino (ITA) - FIS Nordic World Ski Championships Cross-Country, team sprint, Trondheim (NOR).
    1

    – Det er så respektløst!

    by Ingeborg Scheve
    06.03.2025
  • Frida Karlsson of Sweden and Ebba Andersson of Sweden after the women's 50 km free technique mass start during day 12 of the 2025 FIS Nordic Ski World Championships on March 9, 2025 in Trondheim.
    1

    Bitter etter VM-femmila: – Jeg har vært tydelig med Frida

    by Ingeborg Scheve
    09.03.2025
  • 1

    Flørtet i et år – nå har de flyttet sammen rett ved løypa

    by Ingeborg Scheve
    06.11.2025
  • 1

    Sesongåpning i langrenn og skiskyting: Program og TV-tider 

    by Ingeborg Scheve
    10.11.2025
  • Therese Johaug (NOR) - FIS Nordic World Ski Championships Cross-Country, skiathlon women, Trondheim (NOR). Foto: Modica/Nordic Focus
    1

    Knusende dom: – Johaug svikter totalt

    by Ingeborg Scheve
    02.03.2025

FlerE artikler

  • Outsideren jubler etter superskrell på Beitostølen: – Det er helt sjukt!

    Seks tideler skiller outsiderne på Beitostølen, ungjentene knuser Heidi Weng i OL-øvelsen 10-kilometeren fristil på søndag.
    av Ingeborg Scheve
    23.11.2025
  • Kristine Stavås Skistad slaktes av Ski-Norge

    av Ingeborg Scheve
    23.11.2025
  • Startlister og starttider søndag

    av Langrenn.com
    23.11.2025
  • Ni uker i bromance-bobla: Klæbo og Iversens «couples retreat» før sesongstart

    av Ingeborg Scheve
    22.11.2025
  • Målet for sesongen: Å ikke bli gravid

    av Ingeborg Scheve
    22.11.2025