Knuste Stina Nilsson i ren spurtduell

av Kjell-Erik Kristiansen • 14.12.2025
– Jeg hadde aldri møtt Stina Nilsson i en spurtduell som dette, men jeg var litt usikker. Men ingenting kunne stoppe Anikken Gjerde Alnæs i Ski Classics’ første fellesstart i Bad Gastein. Fjorårets totalvinner startet årets sesong på aller beste vis.

– Jeg hadde aldri møtt Stina Nilsson i en spurtduell som dette, men jeg var litt usikker. Men ingenting kunne stoppe Anikken Gjerde Alnæs i Ski Classics’ første fellesstart i Bad Gastein. Fjorårets totalvinner startet årets sesong på aller beste vis.

Team Engcon-løperen gjorde opp om seieren i det 36 km lange Bad Gastein Criterium etter at tre løpere hadde gått løs på den fjerde og siste runden på 1.600 meters høyde i Sportgastein.

Stina Nilsson, Silje Øyre Slind og Anikken Gjerde Alnæs la de andre bak seg etter den andre bakkespurten. Nilsson vant begge bakkespurtene, samt den ene innlagte sprinten. Alnæs vant den andre.

Det var tydelig å se at Alnæs hadde kjempeglid, og selv om Stina forsøkte et rykk 500 meter fra mål, ble det en spurt på oppløpet. Der var Alnæs klart best, og hun vant med 1,5 sekunder. Silje Øyre Slind kunne ikke hamle opp med de to i spurten, men var klar nummer tre i mål.

Hanna Lodin, Team Engcon var halvminuttet bak på fjerde. Hun gikk sammen med Hedda Bångman, tilbake etter sin alvorlige skade. Men Team Burger King-løperen ble disket for to gule kort. Istedet tok tsjekkiske Sandra Schützova femte for norske Team Kaffebryggerket Driv. Det var hennes beste plassering i Ski Classics.

Emilie Fleten, Team Ramudden falt av tidlig og var ikke i vanlig form. Hun tapte over to minutter og fikk kjempe for å berge 7.plassen foran Magni Smedaas, Team Eksjöhus, som også gjorde comeback.

Verdt å nevne er de to ”amatørene” Maren Engeskaug Nielsen og Fanny Marie Møller Endresen som overrasket med 11. og 12.plass for Team Burger King Northug.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Har aldri vært bedre – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    21.04.2026
  • 1

    Gjør comeback: – Det blir et eventyr

    by Langrenn.com
    21.04.2026
  • 1

    Petter Northug blir disket fra pallen

    by Ingeborg Scheve
    30.01.2026
  • 1

    La opp for en uke siden – så knuser hun OL-stjernen på hjemmebane

    by Ingeborg Scheve
    05.04.2026
  • Guro Jordheim 2025
    1

    Langrennsprofil døde i snøskredet i Hemsedal

    by Ingeborg Scheve
    09.04.2026

FlerE artikler

  • Vraker verdenscupvinner etter åtte år

    Vant verdenscupen sammenlagt i 2023, nå er hun vraket - etter åtte år. Disse mister landslagsplassen.
    av Langrenn.com
    29.04.2026
  • Raser etter Klæbo-bragd: – Han er dopet

    av Ingeborg Scheve
    29.04.2026
  • En tilbake etter vraking, dobbelt verdensmester vraket: Dette er skiskytterlandslaget

    av Langrenn.com
    29.04.2026
  • Si ja, eller bli hjemme: – Det har vært kjedelig

    av Ingeborg Scheve
    29.04.2026
  • – Han har noen ekstreme spissegenskaper

    av Ingeborg Scheve
    29.04.2026