Johaug møkka lei av sutring: – Jeg blir irritert!

av Ingeborg Scheve • 18.12.2025
Therese Johaug of Norway is being interviewed during the FIS Cross-Country World Cup on March 22, 2025 in Lahti.
Skistjernen har sett seg alvorlig trøtt på klagerne. Nå tar hun et ærlig oppgjør med det hun mener er sutring.

Skistjernen har sett seg alvorlig trøtt på klagerne. Nå tar hun et ærlig oppgjør med det hun mener er sutring.

Føremeldinger og preppestatus er viktig for de som skal ut på ski, og i nesten 20 år har Skisporet.no holdt skiløpere over hele landet oppdatert på løypestatus – helt gratis. Nå er det slutt. 

I forkant av sesongen slo Skisporet.no seg sammen med Skiforeningens gratis-tjeneste iMarka, byttet navn til Sporet.no, og koster nå 149 kroner i året. 

Les mer: Nå må du betale for løypestatus og føremeldinger

Reaksjonene har ikke latt vente på seg. Skiforeningen, som drifter den nye tjenesten Sporet.no, har fått rikelig med tilbakemeldinger. 

– At man nå må betale for å få informasjon om løypemeldinger og preppestatus har skapt litt reaksjoner, sier generalsekretær i Skiforeningen Håvard S. Abrahamsen til Nordre Aker Budstikke. 

Johaug: – Jeg blir irritert 

Therese Johaug, som selv bor i Holmenkollen et steinkast unna skiløypene, er ikke imponert. Skistjernen tar et ærlig oppgjør med de som klager på at de nå må betale for tjenesten. 

– Jeg blir litt irritert på alle dem som blir sure for at de har begynt å ta en avgift. Du betaler 149 kroner i året for å få tilgang til det her, og så begynner folk å bli sur for det, sier Johaug i podcasten «Gukild & Johaug».

Podcast-makkeren Emil Gukild er en av de som steiler over å måtte betale for føremeldinger. Han synes det er irriterende når ting som har vært gratis begynner å koste penger. 

Men der får han null sympati fra Johaug. 

– Ja, men det er tre kaffekopper, sier hun strengt, og legger debatten død:

– Det snør ikke skiløyper. 

Viktig støttemelding

For Skiforeningen som drifter den nye tjenesten, er støtten fra Johaug kjærkommen. 

– Jeg tenker at hun bruker skisporene mye i Nordmarka, det gjør mange andre også, så at hun ser verdien av å betale en liten sum i året for å få god informasjon om hvor det er fint å gå på ski, synes jeg er kjempefint. Vi takker for den støtten, sier Abrahamsen.

Han legger samtidig til at det ikke er slik at det er slutt på all gratis løypeinformasjon. Den nye tjenesten gir nemlig løypelagene som er med i appen en mulighet til å legge ut bilder eller kart over områder som de prepper på sine hjemmesider eller Facebook-side. Disse føremeldingene vil fortsatt være gratis. 

Overskudd tilbake til løypelagene

Abrahamsen understreker at de ikke skal tjene penger på appen. Han sier inntektene fra appen i første omgang skal brukes til dekke utgifter til å drifte og utvikle føremeldingstjenesten. Eventuelt overskudd skal gå tilbake til løypelagene. 

– Vi gjør også dette for å styrke økonomien til løypelagene, og det vil bli midler som føres tilbake til løypelagene, sier han.

Det snør ikke skiløyper, poengterer Therese Johaug. Illustrasjonsfoto: Vålådalen.

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Johaug med ny avsløring: – Jeg har gruet meg til å si det

    by Ingeborg Scheve
    05.09.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026
  • 210117 Martin Johnsrud Sundby of Norway after the men’s cross-country skiing skiathlon during the Norwegian National Ski Championships on January 17, 2021 in Trondheim.
    1

    Sjokkbeskjed: Brudd etter 11 år

    by Ingeborg Scheve
    29.09.2026
  • 1

    Norsk verdensmester legger opp, bare 23 år gammel

    by Ingeborg Scheve
    19.10.2026
  • 1

    Trekker seg fra verdenscupen bare timer før start

    by langrenn.com
    28.02.2026

FlerE artikler

  • Avslører OL-samtaler med Johaug

    Åpner både OL- og VM-døra på vidt gap for Therese Johaug, avslører samtaler.
    av Ingeborg Scheve
    22.10.2026
  • Svensk langrennsprofil rekrutterte seg selv til Team Edux

    av Leandro Lutz
    22.10.2026
  • Norsk landslagstrener: – En grusom situasjon

    av Ingeborg Scheve
    21.10.2026
  • Åpner for visumnekt for russiske løpere

    av Langrenn.com
    21.10.2026
  • Nå åpner langrennsløypene: Her er det tidligsnø-garanti i 2026

    av Mattias Modéen og Ingeborg Scheve
    21.10.2026