Vinner alt – nå vil han bytte idrett

av Ingeborg Scheve • 17.03.2026
Han har knust verdenseliten i langrenn. Nå håper 24-åringen på landslagsplass – i en helt annen idrett.

Han har knust verdenseliten i langrenn. Nå håper 24-åringen på landslagsplass – i en helt annen idrett.

Einar Hedegart byttet fra skiskyting til langrenn like før sesongstart. To uker senere gikk han seg inn i verdenscuptroppen. Etterpå har det gått rett til himmels. 

Han har vunnet alle verdenscuprenn han har gått unntatt ett, tok to gull og en bronse i OL, og herjer på alt fra sprint til femmil. 

Seieren på femmila i Holmenkollen setter han høyest av alt. 

– OL kan gå og legge seg. Det her var mye større. Fy faen for en følelse, sa Hedegart til TV 2 etter lørdagens rekordløp. 

Se også: Hedegart setter løyperekord i Holmenkollen: – For et løp!

Vingler om langrennssatsing

Nå håper 24-åringen fra privatlaget Team Anlegg Øst Entreprenør på tilbud om landslagsplass – i skiskyting.

Supertalentet røper nemlig at han fristes av å gå tilbake til idretten han brenner aller mest for. For da Hedegart ble tatt ut til sin første verdenscup i langrenn for halvannet år siden, sa han dette til Langrenn.com: 

– Grunnen til at jeg stiller til start her, er jo fordi jeg ikke lykkes med det som hovedmålet med satsingen. 

Hedegart tok riktignok NM-gull i skiskyting i fjor, men han så langt ikke har skutt godt nok til å hevde seg i verdenscupen. Og det er to år siden han sist gikk internasjonalt. 

Likevel håper han altså på en plass på skiskytterlandslaget, og øyner nå en mulighet. 

– Jeg håper på to telefoner. Men det må drives litt lobby først. Får jeg spørsmål om en landslagsplass i skiskyting, som det har vært litt skriverier om – altså en ekstra plass som en syvende mann – så er det en drøm, sier Hedegart til VG.

Hedegart forteller at han har bedt Johannes Thingnes Bø om å hjelpe ham inn der, og at skiskytterlegenden skal ha hatt direkte kontakt med forbundet. 

– Hvis ikke, så bikker det kanskje mot langrenn. Så får vi se hvilket lag jeg havner på, men jeg har troen på at det kan bli et landslag i en av idrettene etter en sånn sesong.

Får tilbud fra langrenn

Fra langrennslandslaget er døra vidåpen, men landslagssjef Per Elias Kalfoss vil la Hedegart få ta valget selv. 

– Hvis han heller vil være skiskytter, så får han lov til det av meg, men det er klart at han er en veldig interessant kar for langrenn, sier Kalfoss.

En av veteranene i langrennslandslaget er imidlertid ikke i tvil om hva Hedegart bør velge. 

– Altså … Jeg har sett hvor fort han går på ski, og så har jeg sett hvordan han skyter. Det er jo litt å jobbe med stabiliteten på skytingen der. Jeg skjønner at det er fristende, og jeg synes også skiskyting er kult, men når du har valget, så er det ganske enkelt å velge langrenn, sier Nyenget.

Tror på retur til skiskyting

Teamkollegaen i privatlaget Team Anlegg Øst Entreprenør, Karoline Grøtting, tror det blir retur til skiskyting. På sikt. 

– Jeg tror det blir langrenn i starten, og så skiskyting etterpå, sier hun. 

Nå venter uansett verdenscupfinalen i langrenn i Lake Placid kommende helg. Dit skal både Einar Hedegart, Martin Løwstrøm Nyenget og Karoline Grøtting. 

Einar Hedegart I verdenscupdebuten i Holmenkollen I 2023. Det var også sist han gikk verdenscuprenn i skiskyting. Foto: Vegard Grøtt / BILDBYRÅN

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Vraker verdensmester – disse skal gå OL-sprinten

    by Langrenn.com
    09.02.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Feiret OL-gullet i armene hans – bekrefter: De er kjærester

    by Ingeborg Scheve
    14.02.2026
  • Kristine Stavås Skistad of Norway ahead of a Cross-Country Skiing training session during day -1 of the 2026 Winter Olympics on February 5, 2026 in Val di Fiemme.
    1

    Skistad med tydelig beskjed før OL-sprinten

    by Ingeborg Scheve
    05.02.2026
  • 1

    Klæbo-rival trekker seg – igjen

    by Ingeborg Scheve
    12.02.2026

FlerE artikler

  • Holder Norge for favorittrykket i VM-stafetten? Live 15:30

    I Genova er nok sjansene for å slå England større enn i Miami. Men kan det norske sprintstafettlaget stå imot favorittrykket når sprint-VM avsluttes i Genova? Se spenningen direkte her på langrenn.com fra kl 15:30.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    11.07.2026
  • Tung sommer for svensk medaljevinner fra OL 2026

    av Kjell-Erik Kristiansen
    11.07.2026
  • VM-bronse etter fotofinish

    av Kjell-Erik Kristiansen
    10.07.2026
  • Ukraina protesterer til IOK – russiske skiskyttere ikke velkomne

    av Kjell-Erik Kristiansen
    09.07.2026
  • Live TV her 12:50 – superparet jager nye VM-gull

    av Kjell-Erik Kristiansen
    09.07.2026