Norsk suksesstrener hentet til Tyskland
Etter kanonsuksessen på verdenscupen har jobbtilbudene haglet for den norske suksesstreneren. Nå går han rett til toppjobb hos rivalene.
Like etter OL ble den unge norske suksesstreneren headhuntet fra flere hold. Nå bekrefter 30-åringen fra Voss at han har skrevet kontrakt med det tyske skiforbundet.
I vinter har Torstein Haaker Dagestad blant annet sendt Mattis Stenshagen til OL og verdenscupen. Nå flytter den norske suksesstrener til Oberstdorf i Tyskland for å trene det tyske langrennslandslaget.
– En av de råeste landslagsjobbene
Dagestad starter i det tyske skiforbundet 1. mai.
Der får han ansvaret for noen av verdens beste langrennsløpere, inkludert Laura Gimmler og Coletta Rydzek, Jan Stölben og Friedrich Moch, så vel som lovende nye løpere.
– Det må være en av de råeste landslagsjobbene å ha innenfor langrenn. Det tror jeg. Tyskland er et svært land, og selv om det er skiskyting som er størst der, så er det veldig stort med langrenn, og det har potensial til å bli enda større, sier han til TV2.
Dagestad var også tilbudt en tilsvarende trenerstilling i det finske landslaget.
Les mer: Vil snappe til seg norsk trenerprofil
Vossingen er i dag hovedtrener for Team Swix Hofstad, privatlaget bak Mattis Stenshagen. Han har hatt treneransvaret for Stenshagen de siste fire sesongene, og er en nøkkelperson i å utvikle 29-åringen som gikk seg inn i troppen til OL 2026.
Stenshagen har også vunnet to verdenscuprenn, inkludert Tour de Ski etappen opp monsterbakken Alpe Cermis, og ble nummer to sammenlagt i Tour de Ski.
Se også: For fem år siden sviktet kroppen totalt – nå slår han Klæbo
Tar med seg suksessoppskriften
Den norske trenerprofilen sier han vil ta med seg sin norske treningsfilosofi inn i jobben det tyske landslaget.
– I Norge blir treningsfilosofien til som følge av et samarbeid mellom løper og trener. Bare det er nok ikke like gjeldende i utlandet som i Norge. Det er nok en av suksessfaktorene, at løperne har et sterkt eierskap til sitt eget prosjekt, sier Dagestad.
Dagestad overtar jobben etter at den svenske trenerprofilen Per Nilsson avslutter sin kontrakt med det tyske skiforbundet etter inneværende sesong. Nilsson er også Frida Karlssons personlige trener.










