Raser mot Northug: – En av de største skandalene noensinne

av Ingeborg Scheve • 27.03.2026
Slakter både juryen og Petter Northug etter NM-gullet på teamsprinten på Lygna fredag kveld.

Slakter både juryen og Petter Northug etter NM-gullet på teamsprinten på Lygna fredag kveld.

Den tidligere skikongen vant NM-teamsprinten på Lygna sammen med lillebror Even fredag kveld. Men ikke uten drama. På første etappe ble det nærkamp mellom Petter Northug og Edvard Sandvik fra Kjelsås IL, der Sandvik falt. 

– Jeg synes det er usportslig av Edvard å gå der det ikke er plass. Men når han fullfører der det ikke er plass, så blir det en sånn situasjon, svarer Northug på TV 2s sending. 

40-åringen brukte armen aktivt, og det var tydelig at han dyttet Sandvik ut av løypa.

Northug syntes ikke det var usportslig oppførsel, og mener at han løste situasjonen på best mulig måte.

– Ja, det er det når det ikke er plass. Du må lære deg hvor du går skal gå hen. Det bør du om du skal gå teamsprint her i NM, sier Northug.

Se også: NM-gull til brødrene Northug etter slåsskamp

Raser mot juryen: – Jeg er flau 

Petter Northugs oppførsel i løypa får TV2 ekspertkommentator Petter Skinstad til å gremmes. Han mener Northug burde diskes direkte. I stedet får Sandvik gult kort. 

Skinstad kaller juryens avgjørelse om å la det gå «en skandale av dimensjoner». 

– Jeg syns det er svakt av Petter og skylde på Sandvik. Og utrolig svakt av juryen som opplyser at Strindheim beholder NM-gullet. Jeg er litt flau her jeg står på vegne av Petter og norsk langrenn. Jeg syns det er en av de største skandalene jeg har sett i norsk skisport noensinne, om man ser bort fra doping og andre ting. Rent sportslig er dette en skandale av dimensjoner. Jeg er kjempeflau, sier Skinstad under sendingen til TV 2.

Han mer enn antydet at juryen tok mer hensyn til stjernetakter og god PR for NM enn å gjøre jobben sin. 

Trekker på skuldrene

Kritikken får juryleder Torbjørn Broks Pettersen til å trekke på skuldrene og flire. 

– Det får stå for Skinstads regning. Jeg registrerer at jeg har jobbet med regelverket i 25 år, jeg har jobbet i regelkomitéen i FIS, det gjør ikke Skinstad, sier Broks Pettersen til VG.

Dermed blir brødrene Northug og Strindheim IL stående med gullet og er nå regjerende norgesmestere på teamsprint. 

NM på Lygna fortsetter med 5 kilometer og 10 kilometer klassisk på lørdag. 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • Erik Valnes of the Norwegian national cross-country skiing team at a press meet during day 3 of Tour de Ski on December 30, 2025 in Cavalese. Photo: Maxim Thoré / BILDBYRÅN
    1

    Valnes med klar melding: – Vi trenger han i OL

    by Ingeborg Scheve
    19.01.2026
  • 1

    – Føler at jeg har stjålet en OL-plass

    by Ingeborg Scheve
    21.01.2026
  • Foto: Jon Olav Nesvold / BILDBYRÅN /
    1

    Hedegart vant igjen

    by langrenn.com
    11.04.2026

FlerE artikler

  • Vraker verdenscupvinner etter åtte år

    Vant verdenscupen sammenlagt i 2023, nå er hun vraket - etter åtte år. Disse mister landslagsplassen.
    av Langrenn.com
    29.04.2026
  • Raser etter Klæbo-bragd: – Han er dopet

    av Ingeborg Scheve
    29.04.2026
  • En tilbake etter vraking, dobbelt verdensmester vraket: Dette er skiskytterlandslaget

    av Langrenn.com
    29.04.2026
  • Si ja, eller bli hjemme: – Det har vært kjedelig

    av Ingeborg Scheve
    29.04.2026
  • – Han har noen ekstreme spissegenskaper

    av Ingeborg Scheve
    29.04.2026