To nye utøvere får avslag: – Maktmisbruk 

av Ingeborg Scheve • 24.04.2026
Torsdag kveld fikk Astrid Øyre Slind avslag på sin søknad om fritak fra landslaget. Fredag kveld har to nye løpere fått avslag.

Torsdag kveld fikk Astrid Øyre Slind avslag på sin søknad om fritak fra landslaget. Fredag kveld har to nye løpere fått avslag.

Møtet mellom Team Anlegg Øst og Skiforbundet endte med avslag på søknaden om fritak fra landslaget for privatlagets to stjerner Karoline Simpson-Larsen og Karoline Grøtting. 

– Vi er veldig skuffet over skiforbundet. Vi har invitert til dialog, og forsøkte å komme dem i møte med økonomisk kompensasjon og tilgang på mennesker, maskiner og så videre, sier Kristoffer Grøv i Team Anlegg Øst til TV2.

Slakter prosessen

Han kommer samtidig med ramsalt kritikk av samtalene laget har hatt med forbundet. 

– Føler på et maktmisbruk av skiforbundet når de har monopol på hvem som skal gå verdenscup. De burde heller forsøkt å skape et best mulig treningsopplegg for utøverne, sier Grøv. 

Tar i bruk sovende regel

Kort oppsummert koker saken ned til at flere utøvere som har fått tilbud om plass på landslaget ønsker å takke nei. De vil heller fortsette med det opplegget de har i sine private satsingsopplegg. 

Da må de søke om fritak fra en regel fra 2013. Den sier at utøvere som takker nei til landslagsplass, ikke får representere Norge i verdenscupen og mesterskap. Det åpnes imidlertid for å søke om fritak fra denne regelen. 

Tidligere har enkelte løpere, inkludert Astrid Øyre Slind og Johannes Høsflot Klæbo, fått unntak fra denne. Men i år har forbundet varslet kraftige innstramminger, og nå ser det altså ut til at de setter handling bak ordene. Torsdag fikk Slind avslag. Nå har altså to nye løpere fått avlslag.  

Les mer: Fikk avslag – trues inn på landslaget

Trues inn på landslaget og uklart opplegg

Grøv frykter nå at forbundet i praksis truer løperne hans inn på landslaget mot deres vilje.

– De må si ja til verdenscup og kommer til å si ja, sannsynligvis, sier han.

Fredag kveld bekrefter Simpson-Larsen at hun går inn i landslaget. 

28-åringen sier hun går inn med et åpent sinn, men er tydelig på hva hun mener. 

– Jeg synes jo prosessen har vært kjip, sier hun til NRK.

Skiforbundet vil ikke kommentere saken før til uka. 

Går til uklart opplegg

Fortsatt er lite klart rundt hva løperne går til om de takker ja til tilbudet om landslagsplass: Sportslig opplegg, trenerkabalen og detaljene om landslagsmodellen er noe Skiforbundet ennå ikke vil snakke om.  

Det er det flere privatlagstrenere som er skeptiske til. 

– Da blir det vanskelig for utøverne å ta et veloverveid valg. Det blir også vanskelig for oss som trenere i et system der de har lykkes, å veilede dem, sier trenerprofilen Stian Berg i Team Olympiaparken til Langrenn.com.

For det de går til der er høyst usikkert. Selv om forbundet fredag formiddag kunngjorde at Marit Bjørgen og Sjur Ole Svarstad fortsetter som trenere for kvinnenes elitelandslag, er det lite som er klart rundt opplegget.

Les mer: Trenerprofil slår alarm om totalt kaos to uker før start: – Ingen vet noe

* Det var Petter Northugs exit fra landslaget i 2013 som gjorde at Skiforbundet innførte regelen som sier at utøvere som takker nei til landslaget ikke får representere Norge i verdenscup og internasjonale mesterskap. 

Hensikten med regelen var å sikre landslagsmodellen, der utøverne på laget må representere Skiforbundets samarbeidspartnere. Argumentet fra forbundet er at det er eliteløperne som finansierer rekrutt- og juniorlandslagene, bredde-, barne- og ungdomsidretten, og dermed sørger for framtida til Norge som stormakt i internasjonalt langrenn. Forbundets frykt er at hvis enerne velger å stå utenfor, blir landslaget mindre attraktivt som sponsorobjekt, og da rakner landslagsmodellen. 

«Løpere som har avslått et tilbud om å delta på NSFs landslag, skal ikke tas ut av NSF til å representere NSF i konkurranser i den sesongen tilbudet om landslagsplass gjelder, med mindre det foreligger særlige omstendigheter.» 

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Ny beskjed om Emil Iversen

    by Ingeborg Scheve
    15.01.2026
  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • 1

    – Klæbo jukset i OL

    by langrenn.com
    11.03.2026
  • Nadine Faehndrich (SUI), Astrid Oeyre Slind (NOR), (l-r) - XXV. Olympic Winter Games Milano-Cortina 2026, Cross-Country, team sprint, Tesero (ITA). www.nordicfocus.com. © Barbieri/NordicFocus.
    1

    Tok OL-sølv for to uker siden – nå legger hun opp

    by Ingeborg Scheve
    04.03.2026

FlerE artikler

  • Trues inn på landslaget

    Astrid Øyre Slind fikk avslag på søknad om å få stå utenfor landslaget – nå reagerer hun kraftig på det hun opplever som trusler om startnekt.
    av Ingeborg Scheve
    24.04.2026
  • Norsk gulltrener på vei til Sverige

    av Ingeborg Scheve
    23.04.2026
  • Disse løpere har fått tilbud om landslagsplass

    av Ingeborg Scheve
    23.04.2026
  • Vraket fra landslaget: – Gidder ikke holde det hemmelig

    av Ingeborg Scheve
    23.04.2026
  • Pellegrino gir seg – men vil ta skalpen til Klæbo først

    av Langrenn.com
    23.04.2026