Klæbo sier ja til landslaget – gir ingen detaljer om avtalen

av Ingeborg Scheve • 02.05.2026
Johannes Høsflot Klæbo blir en del av landslaget kommende sesong.

Johannes Høsflot Klæbo blir en del av landslaget kommende sesong.

Johannes Høsflot Klæbo og Norges Skiforbund langrenn er enige om en ny avtale. Avtalen klargjør rammene for det videre samarbeidet, både sportslig og kommersielt. Dialogen har hele tiden vært god og konstruktiv, med mål om å komme til enighet så raskt som mulig.

– Jeg er glad for at vi har kommet frem til en avtale som gir et godt grunnlag for satsingen og samarbeidet videre. Samtalene med Skiforbundet har vært konstruktive hele veien. Jeg opplever at vi har landet en avtale begge parter er fornøyde med, og jeg gleder meg til en ny periode på landslaget, sier Johannes Høsflot Klæbo. 

29-åringen og hans team sier de opplever dialogen med forbundet som konstruktiv.  

– Skiforbundet har vært løsningsorienterte og konstruktive i våre samtaler, og det mener jeg også at vi har vært. Derfor har vi funnet frem til gode løsninger, for begge parter, sier pappa og manager, Haakon Klæbo.   

Forsterket sitt private opplegg

Samtidig jobber Klæbo også med et eget opplegg. 

Så sent som torsdag meldte Klæbo at han har forsterket sitt eget private satsingsopplegg, og at det fortsatt er morfar Kåre Høsflot som har hovedansvaret for treningen til 29-åringen. 

Se også: Klæbo styrker sitt eget satsingsteam

Skiforbundet: – Et godt utgangspunkt

Også Skiforbundet er tilfreds med avtalen som nå er på plass. 

– Vi er veldig glade for å ha landet en ny avtale med Johannes. Gjennom åpne og løpende samtaler har vi hatt en god og felles forståelse for hverandres behov og ambisjoner. Avtalen gir et godt utgangspunkt for et videre samarbeid som ivaretar både landslagets behov og Johannes sin videre satsing, sier langrennssjef Cathrine Instebø. 

Ingen detaljer

Verken Skiforbundet eller Klæbo ønsker å si noe om innholdet i avtalen, men sier de vil komme med mer informasjon senere.   

Avtalen legger et solid grunnlag for Klæbos videre satsing, der VM i Falun i 2027 er sesongens høydepunkt.  

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • Lars Heggen Ansgar Evensen NM 2026 Amanda Sotberg
    1

    Trekker seg fra verdenscupen, reiser hjem tvert

    by langrenn.com
    21.01.2026
  • 1

    Skistjernen er forsvunnet: – Alle er livredde

    by Ingeborg Scheve
    20.01.2026
  • Erik Valnes of the Norwegian national cross-country skiing team at a press meet during day 3 of Tour de Ski on December 30, 2025 in Cavalese. Photo: Maxim Thoré / BILDBYRÅN
    1

    Valnes med klar melding: – Vi trenger han i OL

    by Ingeborg Scheve
    19.01.2026
  • 1

    – Føler at jeg har stjålet en OL-plass

    by Ingeborg Scheve
    21.01.2026
  • Foto: Jon Olav Nesvold / BILDBYRÅN /
    1

    Hedegart vant igjen

    by langrenn.com
    11.04.2026

FlerE artikler

  • Klæbo styrker sitt eget satsingsteam

    Klæbo tar inn Emil Iversens nøkkelspiller i sitt satsingsopplegg for kommende sesong, får stort ansvar.
    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026
  • Han fridde – og hun sa JA!

    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026
  • Vraket fra landslaget: – Det motiverer meg

    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026
  • Snapper til seg supersmøreren fra erkerivalene

    av Ingeborg Scheve
    30.04.2026
  • Jørgen Nordhagen imponerte på selveste Tadej Pogacar

    av Kjell-Erik Kristiansen
    29.04.2026