Sier ja til landslaget

av Ingeborg Scheve • 02.05.2026
Johannes Høsflot Klæbo blir en del av landslaget kommende sesong.

Johannes Høsflot Klæbo blir en del av landslaget kommende sesong.

Johannes Høsflot Klæbo og Norges Skiforbund langrenn er enige om en ny avtale. Avtalen klargjør rammene for det videre samarbeidet, både sportslig og kommersielt. Dialogen har hele tiden vært god og konstruktiv, med mål om å komme til enighet så raskt som mulig.

– Jeg er glad for at vi har kommet frem til en avtale som gir et godt grunnlag for satsingen og samarbeidet videre. Samtalene med Skiforbundet har vært konstruktive hele veien. Jeg opplever at vi har landet en avtale begge parter er fornøyde med, og jeg gleder meg til en ny periode på landslaget, sier Johannes Høsflot Klæbo i en pressemelding lørdag ettermiddag. 

29-åringen og hans team sier de opplever dialogen med forbundet som konstruktiv.  

– Skiforbundet har vært løsningsorienterte og konstruktive i våre samtaler, og det mener jeg også at vi har vært. Derfor har vi funnet frem til gode løsninger, for begge parter, sier pappa og manager, Haakon Klæbo.   

Se også: Dette er Klæbos krav til Skiforbundet

Forsterket sitt private opplegg

Samtidig jobber Klæbo også med et eget opplegg. 

Så sent som torsdag meldte Klæbo at han har forsterket sitt eget private satsingsopplegg, og at det fortsatt er morfar Kåre Høsflot som har hovedansvaret for treningen til 29-åringen. 

Se også: Klæbo styrker sitt eget satsingsteam

Meldingen om Klæbos ja til landslaget kom like før Skiforbundet presenterte alle langrennslandslagene for kommende sesong.

Se også: Disse utøverne er tatt ut på langrennslandslaget 2026-27

Skiforbundet: – Et godt utgangspunkt

Også Skiforbundet er tilfreds med avtalen som nå er på plass. 

– Vi er veldig glade for å ha landet en ny avtale med Johannes. Gjennom åpne og løpende samtaler har vi hatt en god og felles forståelse for hverandres behov og ambisjoner. Avtalen gir et godt utgangspunkt for et videre samarbeid som ivaretar både landslagets behov og Johannes sin videre satsing, sier langrennssjef Cathrine Instebø. 

Ingen detaljer

Verken Skiforbundet eller Klæbo ønsker å si noe om innholdet i avtalen, men sier de vil komme med mer informasjon senere.   

Avtalen legger et solid grunnlag for Klæbos videre satsing, der VM i Falun i 2027 er sesongens høydepunkt.  

Emil Iversen og Johannes Høsflot Klæbo har begge sagt ja til landslaget for 2026-27. Foto: Maxim Thore / BILDBYRÅN

Show sharing buttons

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Mest lest

  • 1

    Vraker verdensmester – disse skal gå OL-sprinten

    by Langrenn.com
    09.02.2026
  • Perttu Hyvarinen of Finland after with his phone after men's cross country skiing 10 km classic technique interval start during Tour de Ski on December 31, 2023 in Toblach.
    1

    Verdenscupprofil raser etter OL-vraking: Nå legger han opp

    by Ingeborg Scheve
    04.02.2026
  • 1

    Feiret OL-gullet i armene hans – bekrefter: De er kjærester

    by Ingeborg Scheve
    14.02.2026
  • Kristine Stavås Skistad of Norway ahead of a Cross-Country Skiing training session during day -1 of the 2026 Winter Olympics on February 5, 2026 in Val di Fiemme.
    1

    Skistad med tydelig beskjed før OL-sprinten

    by Ingeborg Scheve
    05.02.2026
  • 1

    Klæbo-rival trekker seg – igjen

    by Ingeborg Scheve
    12.02.2026

FlerE artikler

  • Neste sesong: Alvar i gul utgave

    Alvar Myhlback i gul utgave! Det får vi se kommende vinter. Supertalentet og vasaloppsvinneren bytter nemlig skimerke og nå kommer han til å se ned på et par gule ski når han jager nye triumfer.
    av Kjell-Erik Kristiansen
    09.07.2026
  • RULLESKITRENING: Vo2Max-intervall

    av Ingeborg Scheve
    08.07.2026
  • Falt på joggetur – brakk ankelen

    av Kjell-Erik Kristiansen
    08.07.2026
  • IOK tar russerne inn i den olympiske varmen igjen

    av Kjell-Erik Kristiansen
    07.07.2026
  • Oberstdorf får ski-VM i 2031

    av Leandro Lutz
    07.07.2026